Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Avion prabusit in jud Alba

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Avion prabusit in jud Alba

Din ce am vazut la tv, nici pana acum nu au gasit supravietuitorii.
    Poate baietii din Alba fac o brigada sa-i caute pe cei 7 pasageri.
    KAMIKAZE TEAM

www.kamikazeteam.ro

Re: Avion prabusit in jud Alba

Update 19,17. Au fost gasiti de salvamontistii din Belis in zona Pasului Ursoaia.
    Luaz 969, Aro 244, L200

Comentariu

Slava Domnului!

La tv zice ca nu i-au gasit.....acum pe pro
      Ultima editare de Vali alias Babu; 20.ian.2014, 19:25.
      KAMIKAZE TEAM

www.kamikazeteam.ro

Comentariu

Se pare ca doar salvamontistii au ajuns. Smurd-ul si Ambulanta sunt pe drum.. Acum depinde de ce masini au in dotare, pe acolo e zapada.
        Luaz 969, Aro 244, L200

Comentariu

Noi am fost la buzau si i-am intalnit pe cei de la IGSU cu vw touareg :(
          KAMIKAZE TEAM

www.kamikazeteam.ro

Comentariu

Cateva amanunte suplimentare: http://aviatia.ro/siguranta-zborului...-adrian-iovan/
            It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Informatie falsa. Au crezut ca i-au localizat... Nu a ajuns nimeni la ei..
              Luaz 969, Aro 244, L200

Comentariu

Adrian Iovan nu e cumva ala de impusca acum cativa ani pe hotul ala in cap in Primaverii?
                consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Ba da. Chiar citeam acum ceva vreme ca dupa pensionare, pentru rotunjire de venituri s-a angajat la astia cu sanitare. Sper sa-i gaseasca in timp util..

Imi e greu sa cred ca din cei 7 nu are nici unul un smartphone cu gps ca sa fi dat coordonate exacte.
                  Inteleg ca tara asta nu are nici un elicopter care poata naviga in bezna.
                  Ultima editare de Cristian Irimescu; 20.ian.2014, 20:59.
                  Luaz 969, Aro 244, L200

Comentariu

Ma asteptam ca avionul sa aiba un dispozitiv de localizare... Varianta smartphone e discutabila. Cati dintre posesorii de smartphone sunt pregatiti sa identifice pozitia lor in coordonate GPS? Si cati pot aplica asta in conditii de stres extrem? In plus... dracu' nu culca-te, poate altii nu-s ca mine, dar pe mine tehnica ma paraseste taman cand arde mai tare. Bateria care se termina, softul care se reseteaza sau se blocheaza, ziceti ca nu ati patit asa ceva!
                    Samurai incepator

Comentariu

Normal si dupa SIMul GSM pot fi localizati daca e vreun telefon e on ...dar suntem in Romania ...si toate IE GREU...
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Cristian Irimescu Vezi post

Imi e greu sa cred ca din cei 7 nu are nici unul un smartphone cu gps ca sa fi dat coordonate exacte.
                        Inteleg ca tara asta nu are nici un elicopter care poata naviga in bezna.
                        Lasand la o parte "profesionalimul" jurnalistilor avizi de senzational de la noi, coordonatele locului prabusirii sunt furnizate de catre autoritatile de dirijare a zborurilor: de mai multi ani exista un sistem complex de urmarire a aeronavelor de orice tip si proceduri specifice de coordonare (intre ISU, SMURD, MAI, etc) in astfel de situatii. Din pacate zona este greu accesibila, (inca) impadurita, zapada mare (din ce spun cei de pe acolo), iar conditiile meteo nu sunt rocmai cele mai favorabile zborurilor la joasa inaltime (elicoptere) in vederea cautarilor.
                        Trebuie ajuns pe jos la locul cu pricina si aici cred ca sunt de folos cei care cunosc foarte bine zona (off-roaderi, padurari, etc.)
                        Hai sa lasam deocamdata la o parte controversele de orice fel si cei care pot contribui cu ceva sa fie ajutati. O sa fie timp destul dupa aceea pentru comentarii.
                        Parerea mea.
                        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Eu nu inteleg ceva . Daca era Nutu Camataru cu un bancomat in carca , in varful muntelui , il localizau aia dupa lungimea nasului , din satelit ...si il arestau de 7 ori. Daca era vreunul care sapa in Apuseni dupa comori , il gaseau aia in 10 minute si il bateau la cur cu urzici aduse special din emisfera sudica .
                          De ce naiba nu ii pot localiza pe aia si umbla ca orbetii ?
                          Oricum , cu Duster-urile ala cu gume de vara aratate de televiziuni , nu ajung prea departe .
                          Ultima editare de JurasikMan; 20.ian.2014, 21:31.

Comentariu

Zona Poiana Horea e tare intortocheata, cel putin asa mi s-a parut vara asta. In plus, eu am reusit sa ma dezorientez si in locuri relativ familiare cand s-a lasat bezna, chiar si fara frig sau zapada. Pot sa jur ca cei care sunt acolo pun suflet la cautare. Doamne ajuta!
                            Samurai incepator

Comentariu

Postat în original de teddybear Vezi post
                              Lasand la o parte "profesionalimul" jurnalistilor avizi de senzational de la noi, coordonatele locului prabusirii sunt furnizate de catre autoritatile de dirijare a zborurilor: de mai multi ani exista un sistem complex de urmarire a aeronavelor de orice tip si proceduri specifice de coordonare (intre ISU, SMURD, MAI, etc) in astfel de situatii. Din pacate zona este greu accesibila, (inca) impadurita, zapada mare (din ce spun cei de pe acolo), iar conditiile meteo nu sunt rocmai cele mai favorabile zborurilor la joasa inaltime (elicoptere) in vederea cautarilor.
                              Trebuie ajuns pe jos la locul cu pricina si aici cred ca sunt de folos cei care cunosc foarte bine zona (off-roaderi, padurari, etc.)
                              Hai sa lasam deocamdata la o parte controversele de orice fel si cei care pot contribui cu ceva sa fie ajutati. O sa fie timp destul dupa aceea pentru comentarii.
                              Parerea mea.
                              La tvr au zis ca e un avion de f mici dimensiuni care nu era urmarit de radare si zbura la altitudine mica.

PS. Jurasik: pentru scenarii cu sile si bianca, si despre frustrarile cat de prosti sunt cei de la salvamont, ISU, smurd poti crea niste topicuri la discutii diverse.

Comentariu

Procesare...
                              X