Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Avion prabusit in jud Alba


Vali alias Babu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Ba da. Chiar citeam acum ceva vreme ca dupa pensionare, pentru rotunjire de venituri s-a angajat la astia cu sanitare. Sper sa-i gaseasca in timp util..

 

Imi e greu sa cred ca din cei 7 nu are nici unul un smartphone cu gps ca sa fi dat coordonate exacte.

Inteleg ca tara asta nu are nici un elicopter care poata naviga in bezna.

Editat de Cristian Irimescu
Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Ma asteptam ca avionul sa aiba un dispozitiv de localizare... Varianta smartphone e discutabila. Cati dintre posesorii de smartphone sunt pregatiti sa identifice pozitia lor in coordonate GPS? Si cati pot aplica asta in conditii de stres extrem? In plus... dracu' nu culca-te, poate altii nu-s ca mine, dar pe mine tehnica ma paraseste taman cand arde mai tare. Bateria care se termina, softul care se reseteaza sau se blocheaza, ziceti ca nu ati patit asa ceva!

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Normal si dupa SIMul GSM pot fi localizati daca e vreun telefon e on ...dar suntem in Romania ...si toate IE GREU...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

 

Imi e greu sa cred ca din cei 7 nu are nici unul un smartphone cu gps ca sa fi dat coordonate exacte.

Inteleg ca tara asta nu are nici un elicopter care poata naviga in bezna.

 

Lasand la o parte "profesionalimul" jurnalistilor avizi de senzational de la noi, coordonatele locului prabusirii sunt furnizate de catre autoritatile de dirijare a zborurilor: de mai multi ani exista un sistem complex de urmarire a aeronavelor de orice tip si proceduri specifice de coordonare (intre ISU, SMURD, MAI, etc) in astfel de situatii. Din pacate zona este greu accesibila, (inca) impadurita, zapada mare (din ce spun cei de pe acolo), iar conditiile meteo nu sunt rocmai cele mai favorabile zborurilor la joasa inaltime (elicoptere) in vederea cautarilor.

Trebuie ajuns pe jos la locul cu pricina si aici cred ca sunt de folos cei care cunosc foarte bine zona (off-roaderi, padurari, etc.)

Hai sa lasam deocamdata la o parte controversele de orice fel si cei care pot contribui cu ceva sa fie ajutati. O sa fie timp destul dupa aceea pentru comentarii.

Parerea mea.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Eu nu inteleg ceva . Daca era Nutu Camataru cu un bancomat in carca , in varful muntelui , il localizau aia dupa lungimea nasului , din satelit ...si il arestau de 7 ori. Daca era vreunul care sapa in Apuseni dupa comori , il gaseau aia in 10 minute si il bateau la cur cu urzici aduse special din emisfera sudica .

De ce naiba nu ii pot localiza pe aia si umbla ca orbetii ?

Oricum , cu Duster-urile ala cu gume de vara aratate de televiziuni , nu ajung prea departe .

Editat de JurasikMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Zona Poiana Horea e tare intortocheata, cel putin asa mi s-a parut vara asta. In plus, eu am reusit sa ma dezorientez si in locuri relativ familiare cand s-a lasat bezna, chiar si fara frig sau zapada. Pot sa jur ca cei care sunt acolo pun suflet la cautare. Doamne ajuta!

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Lasand la o parte "profesionalimul" jurnalistilor avizi de senzational de la noi, coordonatele locului prabusirii sunt furnizate de catre autoritatile de dirijare a zborurilor: de mai multi ani exista un sistem complex de urmarire a aeronavelor de orice tip si proceduri specifice de coordonare (intre ISU, SMURD, MAI, etc) in astfel de situatii. Din pacate zona este greu accesibila, (inca) impadurita, zapada mare (din ce spun cei de pe acolo), iar conditiile meteo nu sunt rocmai cele mai favorabile zborurilor la joasa inaltime (elicoptere) in vederea cautarilor.

Trebuie ajuns pe jos la locul cu pricina si aici cred ca sunt de folos cei care cunosc foarte bine zona (off-roaderi, padurari, etc.)

Hai sa lasam deocamdata la o parte controversele de orice fel si cei care pot contribui cu ceva sa fie ajutati. O sa fie timp destul dupa aceea pentru comentarii.

Parerea mea.

 

La tvr au zis ca e un avion de f mici dimensiuni care nu era urmarit de radare si zbura la altitudine mica.

 

PS. Jurasik: pentru scenarii cu sile si bianca, si despre frustrarile cat de prosti sunt cei de la salvamont, ISU, smurd poti crea niste topicuri la discutii diverse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

La tvr au zis ca e un avion de f mici dimensiuni care nu era urmarit de radare si zbura la altitudine mica.

 

 

La altitudinea la care era obligat sa zboare (datorita reliefului), era obligatoriu, cel putin, monitorizat.

In plus, orice zboara (si este mai mare decat un deltaplan) este echipat cu un transponder, un dispozitiv care transmite automat pozitia, directia si indicativul aeronavei, de la decolare si pana la aterizare.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

La altitudinea la care era obligat sa zboare (datorita reliefului), era obligatoriu, cel putin, monitorizat.

In plus, orice zboara (si este mai mare decat un deltaplan) este echipat cu un transponder, un dispozitiv care transmite automat pozitia, directia si indicativul aeronavei, de la decolare si pana la aterizare.

 

nici nu apuci s apleci de pe loc :) ca daca nu dai indicativul si nu obtii aprobarea de decolare :)... foarte corect sigur stiau unde sunt dar cred ca nu prea aveau cum sa ajunga la ei rapid si de aici frustrarile aferente :)

eu cred ca e tipica balbaiala autoritatilor si ne caracterizeaza :) nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi daca ar ninge vreo 2 nopti :) sa te tii atunci emisiuni pe la tv si plangaciosi care ar spune ca au fost luati pe nepregatite :):):) ca doar e februarie nu ?:):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

La tvr au zis ca e un avion de f mici dimensiuni care nu era urmarit de radare si zbura la altitudine mica.

 

PS. Jurasik: pentru scenarii cu sile si bianca, si despre frustrarile cat de prosti sunt cei de la salvamont, ISU, smurd poti crea niste topicuri la discutii diverse.

 

Stimate coleg. Eu nu ma refer la salvamontisti si nici la ISU. Ma refer la organele abilitate sa faca localizari si monitorizari vis-a-vis de mijloace de telecomunicatie . Acestea erau primele in masura sa localizeze avionul si persoanele din el . cu ajutorul acestora , salvamontistii nu mai umblau ca orbetii prin ceata ci se duceau dupa niste coordonate GPS direct la locul prabusirii . Au trecut ore bune intre anuntarea evenimentului si mobilizarea si gasirea victimelor.

Esti cam obraznicut , scuza-ma iti spun . Comparatiile mele nu reprezinta nici frustrari si nici modele de conduita . Reprezinta o realitate verificabila . Tu pari sa ai oarece frustrari .

Ai matale putintica rabdare sa vezi in zilele urmatoare cum a stat situatia si cine si mai ales cum trebuia sa intervina , ca ancheta se va face , intrucat se pare ( din pacate ) ca se lasa si cu victima .

Editat de JurasikMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

La altitudinea la care era obligat sa zboare (datorita reliefului), era obligatoriu, cel putin, monitorizat.

In plus, orice zboara (si este mai mare decat un deltaplan) este echipat cu un transponder, un dispozitiv care transmite automat pozitia, directia si indicativul aeronavei, de la decolare si pana la aterizare.

 

Transponder-ul ala functioneaza cat exista curent la bord iar ce face el in fapt este o comunicare cu statiile de sol si una cu celelalte aeronave aflate in zbor, sa zicem o recunoastere gen 'ce faci Gheorge unde esti ? Bine Ioane, eu sunt in pozitia asta dar tu? Totul se coreleaza cu sistemul TCAS(traffic collision avoidance system) denumirea spune totul..Ca sa poata fi descoperit prin satelit trebuie sa fie echipat cu sistem ELT (emergency locator transmiter),sistem care il au numai aeronavele de pasageri (nu numai) sau sa zicem cele cu masa peste 5700kg adica mari.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare