Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone


serpalo_ct

Postări Recomandate

as dori sa cumpar o ambarcatiune de dimensiuni 12.5 x4,0x3.5 (LxlXh) si sa o aduc in tara pe ruta Rostock -Bucuresti.

in luarea deciziei este important pretul transportului.nu ma pricep in ce categorie se incadreaza dimensiunile astea si masa transportata asa ca astept sfaturi ,sugestii si propuneri.

data transportului e foarte fexibila.

multumesc

-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Buna seara ...avand in vedere dimensiunile ...asta se cam incadreaza la agabaritic ... ceea ce automat atrage niste costuri mari de transport (vezi inaltime si mai ales latime ...inaltimea "standard" a unei incarcaturi de obicei nu depaseste 3m si latimea se situeaza cam pe la 2.5m !!!). Daca poti iti recomand sa o aduci pe apa ... pana la Constanta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

In semiremorca, astea sunt dimensiunile maxime: 13.62 lungime, 2.48 latime, 2.98 inaltime. Daca aduci pe trailer atunci mai poti pune la inaltime cam 40cm fara sa iesi din gabarit.

 

Ptr agabaritic lucrurile se complica:

1.Trebuie autovehicul special ptr transport

2.Trebuie autorizatie speciala de transport

3.Trebuie o ruta anume de transport

4.Masina care transporta trebuie insotita de un antemergator, masina politiei (dupa caz), masina tehnic (daca trebuie taiate cabluri si reconectate apoi)

5.In unele cazuri se plateste un fel de "taxa de trecere" (taxa de confort) ptr ca deranjezi unele chestii cand treci pe acolo.

 

Ca sa iti faci o idee ...un transport normal D-RO cred ca acum e undeva in jurul sumei de 2500 euro mai mult sau mai putin si unul agabaritic poate ajunge la 15.000 euro in cel mai fericit caz.

 

Ce ti-am spus aici sunt preturi ORIENTATIVE (nu stiu la cat e situata exact piata in acest moment) si te rog sa le iei ca atare.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Un transport este considerat agabaritic atunci cand dimensiunile marfurilor / bunurilor de transportat depasesc cu mult dimensiunile standard ( 13,60m x 2,45 m x 3m - Lxlxh) ale unui camion standard de 20 de tone.

 

în linkul acesta poți cere o ofertă de preț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Gândește-te la varianta Rin-Main-Dunăre. S-au mai adus ambarcațiuni pe ruta asta. Singura problema principala e de timp, e o plimbare destul de lunga.

Transportul agabaritic la lățime de 4 m e extrem de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Un transport este considerat agabaritic atunci cand dimensiunile marfurilor / bunurilor de transportat depasesc cu mult dimensiunile standard ( 13,60m x 2,45 m x 3m - Lxlxh) ale unui camion standard de 20 de tone.

 

în linkul acesta poți cere o ofertă de preț.

 

Ce vorbesti? Daca i se pune pata la ungur in vama pe tine si sta prelata un pic bombata, platesti autorizatie de gabarit fara nici o discutie!

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Din ce stiu la noi pana in 3 m latime nu ai nevoie de autorizatie ,trebuie doar semnalizate extremitatile,de la 3 la 3,5 -autorizatie,de la 3,5 la 4 autorizatie +masina de insotire,peste 4 autorizatie si 2 masini de insotire fata-spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

vezi ca exista posibilitatea sa o imbarci pe vas ca orice bun.....si te costa mult mai putin .si nu te doare capul o descarci direct in Constanta.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

vezi ca exista posibilitatea sa o imbarci pe vas ca orice bun.....si te costa mult mai putin .si nu te doare capul o descarci direct in Constanta.

 

stii ceva mai concret?ar putea fi o solutie dar as avea nevoie de ceva informatii.multumesc

-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Ce vorbesti? Daca i se pune pata la ungur in vama pe tine si sta prelata un pic bombata, platesti autorizatie de gabarit fara nici o discutie!

 

pe ce te bazezi?

ai avut măcar curiozitatea de a citi ceva din linkul acela?

ori poate că o firmă care face transporturi agabaritice internaționale nu e așa de bine informată ca tine?:banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Ho bre, nu va incordati asa unu la altu ...ca nu e cazul.

 

Am si eu ceva experienta in transporturi (activez de aproape 20 de ani cu o experienta "cat de mica")...Fiecare a dat sfatul care l-a crezut de cuviinta ... atat cat s-a priceput.

 

Ramane ca initiatorul topicul sa aleaga solutia buna sau mai putin buna ptr dansul... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: caut transport Rostock-Bucuresti ambarcatiune 6 tone

 

Eu nu ma incord la nimeni ca nu am motiv, inca. Eu ma refeream doar la aceea fraza scrisa de nenea incordatorul ;"atunci cand dimensiunile marfurilor / bunurilor de transportat depasesc cu MULT dimensiunile standard" si vroiam sa atrag atentia ca poti sa platesti autorizatie chiar daca se umfla prelata PUTIN si nu-i convine la vames... Cand zic asta ma bazez pe propria experienta, iar linkul dat, e un formular de cerere cotatie pret, nimic interesant. Pt mine, subiect inchis! Stima

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare