Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

piese din America pana in Romania


Alexxm

Postări Recomandate

Dragi colegi,

stiu ca se practica, insa nu am am reusit sa particip pana acum la asa ceva.

 

Am de adus din America un kit de suspensie pe arcuri lamelare + alte piese pentru un Suburban.

Estimez un total de 200-250 kg.

 

Daca isi aduce cineva un container din America (cu o masina, cu piese, o repatriere) m-ar interesa sa particip financiar la transportul containerului si sa imi aduc si eu piesele.

Firmele de transport (+taxele aferente) nu permit realizarea acestei operatiuni in mod propriu (indiviedual).

 

Multumesc

 

Alexx

0723 24 38 38

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Salut,

 

exista cel putin o firma care agrega comenzi pana umple un container si apoi il aduce incoace.

Acum sunt pe graba dar cand gasesc link il postez.

E ceva cu comenzi usa, colete usa, pachete usa, etc... poate reusesti cu o cautare pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Dragi colegi,

stiu ca se practica, insa nu am am reusit sa particip pana acum la asa ceva.

 

Am de adus din America un kit de suspensie pe arcuri lamelare + alte piese pentru un Suburban.

Estimez un total de 200-250 kg.

 

Daca isi aduce cineva un container din America (cu o masina, cu piese, o repatriere) m-ar interesa sa particip financiar la transportul containerului si sa imi aduc si eu piesele.

Firmele de transport (+taxele aferente) nu permit realizarea acestei operatiuni in mod propriu (indiviedual).

 

Multumesc

 

Alexx

0723 24 38 38

 

Ia legatura cu colegul @Meridivs - 0724551604 si vezi ce zice.

Eu tot ce mi-a trebuit din state, prin el am adus.

Editat de Astral
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Multumesc de informatii.

1. Partea cu firmele care strang de un container:

Eu stiu una singura, in Chicago, si au dat niste tzepe la un moment dat.... in sensul ca nu a mai ajuns containerul.

Mai caut si altele.

2. Colegul nostru nu a raspuns la telefon. mai incerc.

3. Vreau sa trec zilele astea pe la cei cu masini americane de pe Giurgiului, prin spate pe la Dedeman.

 

Eu vreau sa imi aduc o suspensie.

O firma de "curierat" imi cere 3$/kg daca o aduce cu vaporul in 6 saptamani + niste taxe aici.

Pentru varianta cu avionul (10-12 zile) se cer 4.5$/kg + taxele de aici.

pentru cele 150-200kg cate am eu de adus, as plati cam 600$.

Un container costa 1800 pana la constanta + cum o fi cu taxele vamale.

Daca gasesc un container la care sa ma lipesc, sigur mai gasesc 100kg de piese de pus in el :banana si tot iese mai ieftin.

Altfel....raman cu suspensia veche :( (o sa scot pozele de pe aparat sa fac topicul cu masina si stadiul in care este)

 

Multumec de ajutor.

Alex

072324 3838

Editat de Alexxm

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

ce vrei tu costa cam asa: 3$ pe KG + ceva asigurare si manipulare functie de nr de colete / + taxele aici si ajung in cca 4-6 saptamani.

 

cu avionul eu am la 5$ / kg + asigurare 19$ / per fiecare colet + taxele aici ... problema pe avion este ca se ia greutatea cea mai mare in calcul ( adica intre greutatea volumetrica si cea fizica ... e posibil sa iti tarifeze greutatea fizica deoarece este un kit de inaltare )

 

daca mai ai nelamuriri poti sa-mi spii pe PM

 

cu taxele vamale este f simplu, formula este urmatoarea:

 

(valoare marfa + transport ) x cca. 4-6% vama + TVA

la asta unii mai percep si intontire de declaratie vamala care e cca 200 ron.

 

Ex: 500$ + 600$ transport = 1100$ * 6% = 1166$ + TVA 20% = 1399.20 $ ... deci la marfa ta de 500$ cu transport de 600$ mai platesti taxe de cca : 299.20 $

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Multumesc de idei si informatii.

 

Este foarte adevarat ca nu am mentionat ca pana acum am adus din America muuulte sute de kg de piese pentru FJ40.

De la tapiterie de plafon, la 2 kituri de servodirectie originale, PTO, filtre, mochete, chedere....etc...

Am adus piesele de tabla pt reparatie suburban.... alte 100-150 kg.

 

Pot sa le aduc mai ieftin decat spuneti voi....insa tot scump.

Ca si idee, un container din NY sau din zona aia pana in Romania costa sub 2000$ (sau asa era acu ceva timp).

Intr-un container bagi 10 tone usor.

Daca ne adunam 3-4-5 pesoane sa aducem un container, si platim 400-500$ de caciula, nu o sa imi aduc doar kitul de suspensie de 150 de kile....mai gasesc eu piese (gen usi fara rugina!!!!, o bara tip ARB, ) prin state .....si o strang de 300-500 de kile.

De ex: un rezervor de aer comprimat la noi este 140 euro (daca nu gresesc, la ei costa 70$). Daca adaugi transport pana la noi, tot nu ajungi la acele valori.

 

Eu vroiam sa stiu in principal daca cineva isi aduce un container pt el sau pt firma lui sau stiu o filiera care sa nu ajunga la mai mult de 4$/kil adus in Romania, si sa fie sigura. Nu vreau sa aud de cei din Chicago care fac diverse invarteli si nu se stie daca ajunge containerul.

Mai este varianta cu "biserica" din L.A., dar acolo trebuie sa imi duca cineva coletele personal. Nu merge curier. (aia iese pe la 2-3$/kil daca tin bine minte)

 

Eu raman in continuare interesat de o posibila colaborare pe partea asta pentru proiectul meu.

 

Multumesc.

 

:x

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Mai este http://besttrans.ro/centre-colectare/statele-unite-ale-americii/#map_top...parca aveau 3.4$ pe primele 20kg dupa e depaseste e 1$....incearca la ei.SI mai erau uni dar nu imi aduc acuma aminte aveau sediul undeva la p-ta Iancului....in fostul bloc materna/nike.

http://aplusshippinginc.com/plati/....si mai este varianta biserica ..ar trebuii sa bati forumuriile de romani sa vezi variante.

Editat de RETI

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: piese din America pana in Romania

 

Multumesc.

Pe cei de la Atlas Shipping ii cunosc. Cu ei am adus masjoritatea coletelor.

Dupa ce firma s-a "despartit" am adus prin cei de la Transporturi-sua.ro (desprinsa din atlas cumva).

 

Pe cei de la Best Trans nu ii stiu....dar nu au nici un tarif pe site, pe administrator il cheama Dl. Ciuciu ....si am urmatoarea intrebare:

a adus cineva ceva prin Best Trans?

Daca da...imi poate da un PM legat de cum a decurs operatiunea.... :wink:

 

Eu am mai citit despre unii din Chicago la care nu le-au mai ajuns niste containere cu produse trimise de clienti.

 

Cel mai "sfant" ar fi sa isi aduca cineva un container cu o masina, sau alte chestii, si sa mai aiba loc in container....

 

Mai cercetam

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare