Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

BULLBAR - ESTE LEGAL?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• BULLBAR - ESTE LEGAL?

ce stiti despre bullbar-ul de la arb sau tjm , este legal ? in ce masura afecteaza asigurarea ? stiu ca exista o directiva europeana care interzice folosirea lor .

http://www.tjm.com.au/Portals/0/Broc...androverR2.pdf
    ONE LIFE LIVE IT!

Re: BULLBAR - ESTE LEGAL?

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...06D0368:RO:NOT
    se pare ca nu mai este voie

Comentariu

Eu inmatriculez Mitsubishi L 200 in Germania si fiindca le aduc cu bull-bar , sunt nevoit sa le demontez pana cand trec de TUV.
      [attachment=0:8u3088tv]la spalat.JPG[/attachment:8u3088tv]
      Nu sunt permise din cauza protectiei pietonilor , noile norme cerand o deformabilitate a frontului masinii foarte ridicat!Ceea ce nu e cazul cu un bull-bar !
      La noi le inmatriculez cu bull-bar.Cei de la RAR nu au nimic de obiectat !
      0745634366

Comentariu

M-ati bagat in ceata complet : Gepetto vine cu legea negru pe alb, Dan Cilan zice ca practic se poate !!!
        Pe de alta parte pe strazi vad o gramada de 4X4, suv-uri cu bullbar de toate modelele.
        Deci ce facem le dam jos, ne ducem sa ni le treaca in talon sau ce ?!?

Regulament

Comentariu

Practic , la RAR se poate( cel putin la Salaj ! ).Nu stiu daca ei au citit legea aia europeana !
          0745634366

Comentariu

afn de exemplu are cateva piese de tuning , ca sa zic asa ,omologate dar nu mai au legatura cu bullbarul pe care le avem acum pe masini .sant niste plastice cauciuce nici nu m-am prins prea bine .
            Ai nostrii inca nu au citit cred directiva , militieni nici atat ca parca vaz ca incepe vanatoarea.
            Directiva asa cu poze si detalii nu am gasit-o decat in spaniola sau portugheza ,daca vreti sa o studiati este in atasament[attachment=0:2a2n8qvy]200566CE.pdf[/attachment:2a2n8qvy]

Comentariu

Postat în original de gepetto
              militieni nici atat ca parca vaz ca incepe vanatoarea ...
              0745634366

Comentariu

Asa de curiozitate 2 bulbaruri ???? daca se mai pot numi asa , omologate de dragutii de la UE.
                Tuiiiii Mama masiiii pietonii sa stea unde le este locul[attachment=04nxczy1]8131.CE.jpg[/attachment4nxczy1][attachment=14nxczy1]5269.CE.jpg[/attachment4nxczy1]
                astea nu mai sant bune decat de suport de faruri , daca avem voie si becuri sa ne punem pana nu rugam frumos un comisar european

Comentariu

Nu stiu de unde ai luat pozele dar aceste masini nu se pot inmatricula in Germania !
                  0745634366

Comentariu

afn.pt
                    ei zic ca astea sant omologate .
                    Au si bari de astea de ne plac noua dar nu au omologare on-road

Comentariu

Postat în original de astral2000
                      M-ati bagat in ceata complet : Gepetto vine cu legea negru pe alb, Dan Cilan zice ca practic se poate !!!
                      Pe de alta parte pe strazi vad o gramada de 4X4, suv-uri cu bullbar de toate modelele.
                      Deci ce facem le dam jos, ne ducem sa ni le treaca in talon sau ce ?!?
                      Am facut ITP acum doua saptamani si m-au respins ca aveam proiectoarele pe bara , nu sub ea
                      si ca se misca un far . Poti sa-ti imaginezi ca daca stiau tembelii ceva de bullbar-uri , imi treceau si asta in fisa , si daca astia nu sunt informati , atunci cine ?
                      Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.

Comentariu

Cel putin la Ingolstadt unde inmatriculez eu masinile , nu se accepta nici un bull-bar !Totusi masinile care au fost inmatriculate in anii precedenti si au fost dotate cu bull-bar au voie sa circule.Este acelasi lucru cu faptul ca un Trabant trebuie sa respecte normele tehnice din anul cand a fost fabricat (nu putem sa-i cerem Euro 4 nu-i asa ? ) ca sa circule pe strada .Deci linistiti-va , cei cu bull-bar pe masini mai vechi.Ele sunt acceptate si in UE.E vorba doar de masini noi.La acestea nu se accepta.
                        P.S.Valabil si pentru Clauho.
                        0745634366

Comentariu

Corect , exact asta este ideea.
                          Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.

Comentariu

credeti ca un troliu este acceptat altfel de........ pietoni ?
                            exista in lege referinte si la troliu?

mercedesu' nu mai are sigla
                            jaguaru' nu mai are pisica....
                            O|||||||O wrangler JK

Comentariu

Chiar sunt curios daca o sa ma opreasca vre-un politai si o sa aiba ceva de zis cu acest tip de bullbar...
                              Fișiere atașate
                              Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
                              Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
                              Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Procesare...
                              X