Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum sa iti inscrii masina pe BG


Yonutz

Postări Recomandate

Sursa e de la un coleg de pe forum! Multumesc Adi! E probata de mine! Dureaza maxim 4 ore si suna cam asa

 

Motoare pana in 120Kw ... nu conteaza: noneuro, euro1, 2, 7, 15 benzina sau diesel - 500 euro

Motoare 120-150KW - 35BGL/kw + 500 EURO

Motoare 150-170Kw -65BGL/Kw + 500 EURO

Unde 1EURO=1.96BGL

 

Tariful include:

-RCA+carte verde pe un an

-ITP 1 an

-procura legalizata (masina se inscrie pe persoana fizica bulgara si apoi se incheie procura prin notariatul bulgaresc)

-prelungirea costa am inteles, cam 400-450 euro si se face cu cca 10 zile inainte sa expire ITP-ul, cartea verde si RCA-ul!

-numere + suporti numere + montat pe masina

-impozit / 1 an

 

Filiera este foarte legala si este probata de subsemnatul si de inca vreo 2 prieteni de-ai mei!

 

Inmatricularea in pachet (5+ masini) inseamna negocierea acestei taxe!

 

Doamna care se ocupa impreuna cu sotul ei vb romaneste si sunt super de treaba! Pe mine chiar m-au ajutat si ieri fara vreun interes cand am fost intr-un magazin in Ruse deplasandu-se pana la mine ... sa cumpar ceva!

 

Nu dau telefonul decat pe privat la cei interesati!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 929
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

-prelungirea costa am inteles, cam 400-450 euro si se face cu cca 10 zile inainte sa expire ITP-ul, cartea verde si RCA-ul!

 

Daca am inteles bine inseamna 500 euro acum pentru prima inmatriculare in Bulgaria pt un an si apoi inca 400-500 de euro pe an, in fiecare an????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

400-450 euro IN FIECARE AN! Cu taxele sus mentionate incluse ...ca toate la bulgari sunt valabile un an! Te saturi de numere bulgaresti sau se lovesc astia la cap si scot taxa ...treci masina pe numele tau si o inscrii in RO (ai aceasta putere prin procura care iti este data ...si iti e tradusa la notariat cuvant cu cuvant)!

 

Sa luam urmatorul caz:

 

Auto motor 2500cmc +

 

Impozit pe an = ?

RCA+carte verde pe an = ?

Autoturism ITP/2+ spaga aferenta/2 ca la noi e pe 2 ani = ?

Utilitara ITP+ spaga aferenta ca la noi e pe 1 an = ?

Morcovul in fund ca e masina modificata, ai parbrizul spart, gumele sunt mai mari = cat casa!

...taxa de prima inmatriculare = cumva bonus in buzunarul tau?

 

Total = ???

 

O fi mult cat cer bulgarii astia? :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

pentru inmatriculare e mai ieftin decit am dat eu dar apoi pe an este cu mult mai mult decit voi plati....eu am inscris-o pe o firma pentru ca si la ei va fi ca daca ai mai multe masini vei plati mai mult...asa pe firma nu conteaza cite atelaje ai.

fireste taxele sint mai mari dar fixe

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

400-450 euro IN FIECARE AN! Cu taxele sus mentionate incluse ...ca toate la bulgari sunt valabile un an! Te saturi de numere bulgaresti sau se lovesc astia la cap si scot taxa ...treci masina pe numele tau si o inscrii in RO (ai aceasta putere prin procura care iti este data ...si iti e tradusa la notariat cuvant cu cuvant)!

 

Sa luam urmatorul caz:

 

Auto motor 2500cmc +

 

Impozit pe an = ?

RCA+carte verde pe an = ?

Autoturism ITP/2+ spaga aferenta/2 ca la noi e pe 2 ani = ?

Utilitara ITP+ spaga aferenta ca la noi e pe 1 an = ?

Morcovul in fund ca e masina modificata, ai parbrizul spart, gumele sunt mai mari = cat casa!

...taxa de prima inmatriculare = cumva bonus in buzunarul tau?

 

Total = ???

 

Pai cine stie mai bine taxele aplicate de Ro la o masina cu motor de peste 2000 cm3 ar trebui sa le expuna un pic , asta incluzand si ceea ce a expus @yonutz mai sus ... Parerile sunt impartite deoarece sunt membrii ai acestui forum care detin veverite si la ei e un pic mai redus costul unei astfel de masini , dar sunt si posesori de "motoare" de peste 2000cm3 care daca ne gandim cat ar costa toate taxele... Sa plecam de la inmatriculare : cat costa o veverita din `90 cu motor de 1.3 si cat costa orice altceva cu motor de 3500 sau mai mare ... Cred ca sunt de luat in calcul mai multe aspecte cand inmatriculezi o masina din afara romaniei ...

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Taxe anuale Mitsubishi Pajero BG-persoana fizica

 

-Impozit 25 leva

-Asigurare+carte verde 110 euro

-Itp 30 leva

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Hai sa o luam asa:

 

Taxa prima inmatriculare la:

 

1.Toyota LJ70 2.5 1/1990 NONEURO - 14.676 euro

2.Nissan Patrol Y60 2.8 1/1994 EURO1 - 7912 euro

3.Toyota KJ 90 3 1/97 EURO2 - 6715 euro

4.Nissan Patrol Y61 2.8 1/99 EURO2 - 10682 euro

5.Nissan Patrol Y61 3 1/2001 EURO3 - 4974 euro

 

Taxe in Romania:

RAR (autenticitate + ITP) = cca 100 EURO + spaga aferenta

RCA = 150 euro/an motoare peste 2000cmc si 175 euro/an ptr cele omologate utilitare

Impozit = 100 euro- cat s-ar plati pe un motor de 4.2 (600euro???) ; autoutilitara plateste 50-250 euro

Alte taxe (inclusiv numere) = cca 75 euro

 

Sa luam doua cazuri concrete:

(1) = 14676 + 100 + 150 + 50 + 75 = 15.051 euro / taxe anuale cca 350 euro (inclusiv ITP)

(5) = 4974 + 100 + 150 + 100 + 75 = 5.399 euro / taxe anuale cca 375 euro (inclusiv ITP)

 

Exclud din calcul inregistrarea si mentinere pe societate (persoana juridica) in BG intrucat poate exista riscul falimentului firmei respective! Chiar daca taxele anuale sunt ceva mai mici cca 375 euro fata de 400-450 euro!

 

De asemenea mai trebuie luat in calcul un aspect: 80% din masinile de teren (si nu numai de teren) care se gasesc la vanzare in RO sunt praf! Starea tehnica a celor aduse de afara insa (din vest in general) este sensibil mai buna!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Am incheiat astazi rca la audi A4 motor 1.9 inscris pe firma si cat credeti ca a costat ?? 936 ron ... deja ma intreb cat costa rca la un "tanculet" de peste 2.5 cm3 inscris pe firma... mi s`a parut destul de piperat totusi costul acestui rca :P :p

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Cred ca l-ai ales pe cel mai scump...

 

Oferte asigurari RCA pe 12 luni ptr masina ta: persoana juridica, 1800-2000 cmc!

 

BCR 657 Ron

OTP 798 Ron

BT 798 Ron

Asiban 798 Ron

Carpatica 811 Ron

Unita 830 Ron

Asirom 864 Ron

Ardaf 902 Ron

Astra 927 Ron

Euroins 936 Ron

Omniasig 988 Ron

 

Asta e sursa: http://www.rca-ieftin.ro Comanzi online si in 24h iti vine asigurarea acasa! Am probat, foarte simplu si foarte comod!

 

Oricum RCA-ul nu conteaza unde il faci ca este DOAR ptr despagubit terti!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

:h5 ionut ai uitat sa le ceri comisionul pentru nr. de tel o bere. pana nu se schimba marea taxa, eu unu nu ma las pacalit de statul asta ,care nu face nimic cu banii din taxe si impozite . :ha: :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Merg de cateva luni bune cu mas. inscrisa in BG, am rezolvat cu actele in 4 ore, drumul a fost mai lung in rest ok bulgarusul a fost super de treaba. ma costat 600eur toata treaba(inclusiv notariatul) . la motorul meu de 2500cm am de plata 200euro pe an plus ca militienii nostri evita sa ma opreasca sa nu se faca de ras cand se uita la acte :ypu :ypu totul e legal

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Taxe anuale Mitsubishi Pajero BG-persoana fizica

 

-Impozit 25 leva

-Asigurare+carte verde 110 euro

-Itp 30 leva

CORECT

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

anul trecut, cand am adus masina din Germania, zic hai sa vad cat ma costa. Mitubishi 3000 cmc, montat in Germania catalizator euro 2 la Mitubishi , facturi tot tacamul, trecut in talonul mic, inspectie luata, masina avand drept de circulatie pe orice strada in germania, primind bulina verde cu nr. 4. in Romania nu se recunoaste , nu scrie in cartea de identitate Germania . taxa fiind atunci de 3000 euro pentru non euro. solutia propusa , omologare individuala care era de 2500 ron ori 500 euro spaga si o scoatem euro 2 .asta sa platesc taxa 1500 euro. basca mai o spaga mica la RAR . concluzia traiasca Bulgaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

Oricum RCA-ul nu conteaza unde il faci ca este DOAR ptr despagubit terti!

gresit ionutze....a fost o problema acum 2-3 ani cind o firma de asigurari a dat faliment....stii ce se intimpla?

platesti tu din buzunar toata lucrarea masinii pe care ai lovit-o asta o stiu sigur si daca vrei iti aduc si persoana care a platit

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG sau fuck the romanian tax!

 

adiv6 - Eu nu iau comisioane! Si berea o dau tot eu cu placere daca sunt amatori! Asa cum tu m-ai ajutat pe mine (ca de la tine a plecat, sa fim corecti!) fara nici un fel de comision, asa incerc eu sa ajut pe altii! Fiecare poate percepe cum vrea aceasta alternativa ... care exista si am probat-o chiar eu! Nimeni nu obliga pe nimeni la nimic! E doar o informatie care sper eu ca va fi folositoare, asta in conditiile in care topicul cu taxa pe prima inmatriculare e plin de :fk :fr2 :fk !

 

@Miron e ok sa faci RCA la orice societate acreditata! Toate societatile insirate de mine acolo sunt acreditate! Pe de alta parte prin acea polita de asiguare asiguratorul cumpara riscul respectiv! Nu zic ca nu s-a intamplat asa cu omul tau dar trebuia sa dea in judecata societatea de asigurari falimentara sau falimentata!

 

Respecte, Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare