Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

Postat în original de razvanutza Vezi post
    Eu tocmai am trecut prin furcile caudine ale inmatricularii unui Patrol in Ro si daca as fi stiut cata m...e iti iei de la autoritatile din Romania, Bulgaria scria pe ea:

1. La RAR s-a dat "revenire" pentru un surub care tinea plasa despartitoare si care nu era "in parametrii".

2. La fisc au uitat sa precizeze ca trebuie tradusa si chitanta facuta la cumparare, drum suplimentar la biroul de traducere. Cireasa de pe tort, calcul facut aiurea la taxa de poluare, ca masina din '98 le-a iesit ca are...12-13 ani. Refa matali' cererea, ca prima cerere nu mai e valabila.

3. La politie revenire pentru ca nu se pot ridica numerele cu pasaportul. Numa cu buletinu'. Ca asa scrie la tzidula...

In total vreo 10 drumuri la RAR-birou traducere-CEC-fisc-politie, 3 saptamani si vreo 1000 de euro. Noroc ca am avut ceva ajutoare cu alergatul ca altfel imi luam lumea in cap.

La inmatriculari nu m-am putut abtine sa nu-i "promit" politaiului ca urmatoarea masina va fi la bulgari. Mi-a raspuns fericit ca nu se mai poate de cateva luni dar i-am inchis gura aratandu-i talonul "inca aburind" de la Samurai. Amin.

nu mai bine apelai la o firma de inmatriculari pentru 3-400 RON serviciu complet(rar,cec,politie,anaf,etc)? Eu asa am facut dupa ce m-am dus la politie de 2 ori si nu am mai prins numere de ordine ( cica se sta la coada de la 5-6 dimineata).Am platit 60 ron(doar pt scos numere) + 50 ron imputernicire notariala(alta aberatie , din moment ce firma cu asa ceva se ocupa de ce mai trebuie sa o imputernicesc la notar?) si in 2 zile m-au sunat sa ma duc dupa numere :) , la fel voi proceda si cu nissanul ,ca nu is miron cosma sa ma trezesc la ora 5
    Ultima editare de timberland0910; 19.feb.2015, 09:04.
    Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Tot va vad ca vb de Belgia. Urmeaza sa merg acolo peste vreo 2 luni. Ziceti ca merita sa iau un Vito de acolo? TEoretic as lua autoutilitara, ca e mai ieftn immatriculatu. Voi ce ziceti? Unde ar fi mai bine sa-l inmatriculez avand in vedere ca-s din Maramu' si mi-i mai departe Bg?
      Ultima editare de Astral; 26.aug.2016, 01:55. Motiv: MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241 .......Da-l-n mortii lui de "se merita" !!!
      Sezi bland, ca-s din Maramu' !

Comentariu

Postat în original de catasebi Vezi post
        Tot va vad ca vb de Belgia. Urmeaza sa merg acolo peste vreo 2 luni. Ziceti ca se merita sa iau un Vito de acolo? TEoretic as lua autoutilitara, ca e mai ieftn immatriculatu. Voi ce ziceti? Unde ar fi mai bine sa-l inmatriculez avand in vedere ca-s din Maramu' si mii mai departe Bg?
        pai ce motor are vito 2,2? 2,3? ca tre sa te gandesti bine cu utilitara, utilitara merita la motoare mari , de ex la un transporter cu motor de 1,9 , 2.0 ...oesi de 3 trei ori mai scump pe an ca si taxe decat la masina de persoane ...taxa o platesti soar o singura data , dar taxele le platesti an de an...iti dau exemplu concret :

la transporter 1.9 TDI : utilitara -rovinieta 450 ron pe an
        -impozit 285 ron pe an
        -RCA de la 600 ron in sus in functie de varsta
        -ITP 150 ron IN FIECARE AN
        turism -rovinieta 130 ron pe an
        -impozit 180 ron pe an
        -rca 300 ron pe an in functie de varsta
        -itp 50 RON (PT CA IL FACI TOT LA 2 ANI)

CA TIMBLU DE MEDIU UTILITARA 350 EURO
        TURISM 1500 EURO

La motoarele peste 2,5 se schimba calculele : de ex la patrol utilitar platesc 360 ron impozit
        patrol turism 2700 ron impozit
        Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Postat în original de NicuI Vezi post
          Pentru masina adusa pe platforma din Italia in plus mi-au fost cerute la politie :
          - Copie talon platforma .
          - Declaratie pe propia raspundere legalizata notar din care sa reiasa ca masina a venit pe platforma .
          eu am dat declaratia in fata politistului, nu la notar. si mi-au cerut si factura dar le-am spus ca era platforma bunului samaritean care nu mi-a luat nici un leu. am zis ca da garcea in apoplexie.
          Ultima editare de air_wolf; 23.feb.2015, 09:41.
          The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
          4x4MANIA is where we are !!!
          “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

intervin si eu ....

ce se intampla cu masinile inmatriculate de exemplu la bulgari, ca sunt o gramada, si vrei la un moment dat sa le inmatriculezi in Ro sau in alta tara ?

multe cazuri din acestea sunt pe un proprietar (care are sute de masini pe el) si nu a platit impozitul, deci nu poti obtine certificat de atestare fiscala de la el.
            In plus te poti trezi ca peste o perioada fiscul bulgar incearca recuperarea datoriilor, vede ca omul are sute de masini pe el si pune poprire pe ele. Astfel masina cu care circuli de multi ani poate fi oprita la vama/politie/interpol, etc si confiscata

Comentariu

Postat în original de sososs Vezi post
              intervin si eu ....

ce se intampla cu masinile inmatriculate de exemplu la bulgari, ca sunt o gramada, si vrei la un moment dat sa le inmatriculezi in Ro sau in alta tara ?

multe cazuri din acestea sunt pe un proprietar (care are sute de masini pe el) si nu a platit impozitul, deci nu poti obtine certificat de atestare fiscala de la el.
              In plus te poti trezi ca peste o perioada fiscul bulgar incearca recuperarea datoriilor, vede ca omul are sute de masini pe el si pune poprire pe ele. Astfel masina cu care circuli de multi ani poate fi oprita la vama/politie/interpol, etc si confiscata
              Da, statul bulgar instituie proprire fiscala si transmite in toata U.E. Cand vrei sa o transcrii/inmatriculezi iti zic aia de la ''Inmatriculari'' pas si iti deschid dosar penal.

Daca masina are toate taxele achitate la zi nu ai de ce sa te stresezi.
              Pentru masinile inmatriculate in BG contractul de vanzare/cumparare se valideaza numai la un notariat din BG, daca are impozitul achitat la zi. Restul sunt povesti si tepe! eu iti spun calea legala, ca de alta nu am cunostiinta.

Vezi ca e un topic dedicat, fa-ti timp si inarmeaza-te cu rabdare sa-l rasfoiesti!

Succes!

L.E. Maine ma duc la Ruse sa-mi fac ITP si asigurare...fara stres, am totul la zi, legal.
              Toyota LJ 70
              Transsylvania Off Road Club
              www.helpdani.eu

Comentariu

Postat în original de nessum Vezi post
                Da, statul bulgar instituie proprire fiscala si transmite in toata U.E. Cand vrei sa o transcrii/inmatriculezi iti zic aia de la ''Inmatriculari'' pas si iti deschid dosar penal.

......
                Bre, stii ca sunt patit....
                Treaba cu fiscalul este exact ca la noi : daca vanzatorul nu are impozitele platite la zi pentru tot ce are in proprietate, nu-i poate da cumparatorului certificatul fiscal, deci cumparatorul nu poate inmatricula masina respectiva pe numele lui.
                Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar !

Regulament

Comentariu

Dar in speta asta ramai fara masina .. Ti o pot confisca

Chiar daca tu esti de buna credinta, ti ai facut ITP ul la timp, ai platit asigurarea, dar proprietarul bulgar nu a mai platit impozitul.

Nu stiu unde poti verifica daca are impozitul la zi, fara certif fiscal

UOTE=Astral;1095394]Bre, stii ca sunt patit....
                  Treaba cu fiscalul este exact ca la noi : daca vanzatorul nu are impozitele platite la zi pentru tot ce are in proprietate, nu-i poate da cumparatorului certificatul fiscal, deci cumparatorul nu poate inmatricula masina respectiva pe numele lui.
                  Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar ![/QUOTE]

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                    Bre, stii ca sunt patit....
                    Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar !
                    Chiar la tine ma gandeam cand scriam randurile de mai sus...
                    Dar poate sa-ti confiste bunul cand treci frontiera. Pe langa CI/pasaport iti mai cer si talonul masinii cei de la PF.

Azi am fost la Ruse sa fac ITP si asigurare pe un an, in total 271leva+10leva pentru baieti sa bea o bere in cinstea mea.
                    Toyota LJ 70
                    Transsylvania Off Road Club
                    www.helpdani.eu

Comentariu

Procesare...
                    X