Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

Postat în original de mita31 Vezi post
    Din grabă colegu` nostru ”englez“ a greșit. Vorbind despre numerele roșii, care sunt prin definiție numere provizorii ... a scăpat asta cu ”asigurare provizorie“. Dacă citeai și mai sus vedeai că este vorba de ”asigurare în vederea înmatriculării“. Care se face pe seria de șasiu (caroserie), nu pe numerele de UK, rămânând în sarcina ta ca după ce o înmatriculezi în Ro să te întorci la broker să ți-o refacă cu numerele definitive, fără alți bani, dacă e în termenul de valabilitate. Asigurarea în vederea înmatriculării este însă o găselniță tipic românească, nu e legală, (atâta timp cât mașina e înmatriculată în alt stat) este cel mult bună la controlul rutier al unui șef de post din Fierbinți-Tîrg. În rest, te caci pe ea. Dacă dai cu mașina în cineva asigurarea nu despăgubește. Legal, nu doar în România, ci în toate statele membre UE, un autoturism poate fi asigurat doar de către o societate de asigurări din țara în care e înmatriculat. Așadar, ai voie să circuli dezlegat pe unde vrei prin UE, dar asigurarea n-o poți face decât în statul în care e înmatriculat cotețul.

Și e foarte corect așa. Păi dacă ar face și unii dintre proprietarii de mașini înscrise în BG asigurări de Anglia, să fie și mai greu de verificat, ce-ar mai fi? După ce că și-așa marea majoritate nu le au pe bune? Nu vă mai jucați cu asigurările ... e un joc periculos. Vrei mașină cu volanul hăis, s-o conduci prkn România? Fă-o și plătește-o în UK (asigurarea). Oricum nu mai plătești Road tax. Și nici asigurările nu sunt așa scumpe aici. Măcar să fiți în regulă cu ele.

L.E.: Aș vrea să ne scrie aici un coleg care a avut asigurare în vederea înmatriculării emisă de o societate de asigurări din RO, pe o mașină înmatriculată în alt stat, cu care a lovit altă mașină și al cărui asigurator a plătit despăgubiri păgubitului. Am cunoștințe care și azi plătesc din buzunar șmecheria asta ... de ani buni. Nicio societate de asigurări din România nu plătește cum ar trebui daunele, chiar când polițele sunt corect întocmite, darămite așa ... pe polițe făcute de un nea brokeru` șmenar de colțu` străzii. Există cineva în postura asta, să ne dovedească și nouă că se poate?

Toate cele bune!
    Eu in momentul de fata am 4 masini de anglia, toate. 4 fiind asigurate cu "carte verde". Brokerii d asigurare pot sa zica ce vrea si, intr adevar, majoritatea sunt neinformati, altii chiar idioti.

Toti ne supunem legislatiei comunitatii europene iar International Bureau of Motors Insurance zice ceva ce n are nici o treaba cu ce spui dumneata mai sus.

O companie de asigurari care mi a emis o polita si nu ma despagubeste e cadou de Craciun, pt ca exista Tribunale.

In momentul asta eu sunt in Scotia, cu masina de Anglia, Asigurata cu carte verde emisa de romania. Deci toti gaborii din europa asta sunt niste prosti si te lasa sa circuli tu asa, de nebun, ca daca dai intr-unu, nu vrea Alianz, chipurile, sa despagubeasca, pt ca asa a zis brokeru care "face polite de-o viata".

Cititi legile, oameni buni, aflati va drepturile !

Comentariu

Postat în original de proprietarmasina Vezi post
      Eu in momentul de fata am 4 masini de anglia, toate. 4 fiind asigurate cu "carte verde". Brokerii d asiugurare pot sa zica ce vrea si, intr adevar, majoritatea sunt neinformati, altii chiar idioti.

Toti ne supunem legislatiei comunitatii europene iar International Bureau of Motors Insurance zice ceva ce n are nici o treaba cu ce spui dumneata mai sus.

O companie de asigurari care mi a emis o polita si nu ma despagubeste e cadou de Craciun, pt ca exista Tribunale.

In momentul asta eu sunt in Scotia, cu masina de Anglia, Asigurata cu carte verde emisa de romania. Deci toti gaborii din europa asta sunt niste prosti si te lasa sa circuli tu asa, de nebun, ca daca dai intr-unu, nu vrea Alianz, chipurile, sa despagubeasca, pt ca asa a zis brokeru care "face polite de-o viata".

Cititi legile, oameni buni, aflati va drepturile !
      Ce nu imi place mie este atunci cand toata lumea se pricepe si isi da cu parerea, cand 1-2 oameni au deschis o discutie pentru a afla o informatie bazata pe fundament scriptic, nu pentru a primi pareri.

Fapt pentru care, eu ma retrag si las loc pentru cei ce isi dau cu parerea.

La revedere

Comentariu

Postat în original de proprietarmasina Vezi post
        Ce nu imi place mie este atunci cand toata lumea se pricepe si isi da cu parerea, cand 1-2 oameni au deschis o discutie pentru a afla o informatie bazata pe fundament scriptic, nu pentru a primi pareri.

Fapt pentru care, eu ma retrag si las loc pentru cei ce isi dau cu parerea.

La revedere
        Domnul meu, datul cu părerea e sport național și mai nou, văd, transfrontalier. (moamăăă ce cuvânt greu )

Acum, faptul că dvs aveți patru sau patruj de mașini asigurate pe dos, e ceva ce n-are relevanță vizavi de subiectul discuției - legalitatea. Unii colegi, doreau să știe dacă e legal sau nu să circuli în Ro cu autovehicule înmatriculate în UK, dar asigurate în România. Nu e legal! Ăsta e răspunsul.

Extrapolând, e ca și cum cineva ar întreba dacă e sau nu legal să întreții raporturi sexuale cu minore și altcineva ar spune că el a întreținut deja, cu 4 minore până acum și n-a pățit nimic. Dar legal tot nu e.

P.S.: Nu trebuie să vă retrageți din discuție. Doar să aduceți ceva dovezi palpabile că de vorbe suntem sătui, mai ales ăștia care urmărim politica din ultimii 25 de ani!

Toate cele bune!
        Ultima editare de mita31; 23.dec.2014, 02:20.
        All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

Comentariu

Postat în original de mita31 Vezi post
          Domnul meu, datul cu părerea e sport național și mai nou, văd, transfrontalier. (moamăăă ce cuvânt greu )

Acum, faptul că dvs aveți patru sau patruj de mașini asigurate pe dos, e ceva ce n-are relevanță vizavi de subiectul discuției - legalitatea. Unii colegi, doreau să știe dacă e legal sau nu să circuli în Ro cu autovehicule înmatriculate în UK, dar asigurate în România. Nu e legal! Ăsta e răspunsul.

Extrapolând, e ca și cum cineva ar întreba dacă e sau nu legal să întreții raporturi sexuale cu minore și altcineva ar spune că el a întreținut deja, cu 4 minore până acum și n-a pățit nimic. Dar legal tot nu e.

P.S.: Nu trebuie să vă retrageți din discuție. Doar să aduceți ceva dovezi palpabile că de vorbe suntem sătui, mai ales ăștia care urmărim politica din ultimii 25 de ani!

Toate cele bune!
          Desi am precizat ca ma retrag, mi-a placut maniera reply-ului si revin...

Mai intai de toate: sa zici ca ai facut treaba ca parazitii cu mana pe volan si minora.... Nu e relevant, intr adevar. La fel cum nu e relevant sa iti faci asigurare naspa la ghereta de pe coltul vitanului sau ce colt vreti voi, sa nu se inteleaga gresit....

Domnii mei, asigurarile le fac numai la ASTRA SA( nu trebuie considerata reclama,ci argument faptic/scriptic - ce de parchet a sunat !!! ), nu la sc Crocodilu Broker SRL.

Ca sa nu mai imi "racesc degetele"(comunicam prin scris, asa ca am adaptat la situatie), eu nu mai vin cu argumente ca e legala, veniti voi cu argumente concrete de ce NU e legala.

De ce neamtu zice ca e buna ? Dar austriacu ? Unguru ? Englezu ? Romanu ?

Cum ar putea o socuetate de asigurari sa nu te despagubeasca DUPA ce ei ti au emis polita, exceptand varianra un care ei nu dedpagubesc fiindca sunt ei smecheri, gen companiile consacrate pentru astfel de comportament ?

Erata: despagubesc dauna produsa, pentru ca RCA nu te va despagubi pe tine, producatorul evenimentului

Deci, pe scurt: SC astralianz (ca sa nu facem reclama) imi emite polita tip carte verde cu valabilitate internationala, pt care si platesc, logic. A doua zi mi se pune pata si ii fac pachet ruginatura cocalarului care imi taie fata ca el e JmeKer. Ok ? In ce baza LEGALA compania nu il despagubeste pe regretabilul cocalar ? ( in afara de simplul motiv ca e cocalar, ca asta dezbatem in alt topIc, daca vreti...)

Ca sa deschidem mai mult orizonturile, va rog sa luati in calcul si varianta in care polita pentru masina de regat se emite de Italia, de exemplu, nu de Romania(nu spuneti ca nu se poate pt ca atunci e clar ca vorbim mult prost si degeaba)

chiar sunt curios ce se va nara, dezvolta si comenta la situatia mai-sus data
          Ultima editare de proprietarmasina; 23.dec.2014, 08:44.

Comentariu

Iar pentru cei ce cauta raspunsuri, dar de fapt nu folosesc motoare de cautare, din varii motive, click

http://www.asigurareamasinilor.ro/rca_113.html

Apoi, cautati si pe mib.co.uk si pe paginile legislative ale Comunitatii Europene unde mai doriti Dumneavoastra. Foarte rar, o societate, institutie, organizatie, va va spune care va sunt drepturile, cata vreme nu au un interes din a face asta. Dupa 25 de ani, oameni buni, invatati sa va CAUTATI si sa VA AFLATI drepturile, printati-le si dati-i cu ele in cap oricui incearca sa vi le incalce.

Drumuri bune !

Comentariu

Vorba lui Branzovenescu: Nu-nteleeeg...

Pe site-ul dat de matale scrie asa:

"Conditii de utilizare

Pentru a incheia o polita de asigurare RCA trebuie indeplinite urmatoarele conditii:

-autovehiculul sa fie inmatriculat / supus inmatricularii sau inregistrat in Romania
              -asiguratul sa fie persoana inscrisa in documentele de identificare a autovehiculului / persoana pe numele careia urmeaza sa se inmatriculeze autovehiculul (este valabil si in cazul autovehiculelor achizitionate in leasing)
              -prezentarea documentelor de identificare ale autovehiculului - certificat de inmatriculare/ carte de identitate / document care atesta dreptul de proprietate al persoanei care urmeaza sa inmatriculeze autovehiculul."

Deci, cum e pana la urma?
              Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA!
              Prahova 4x4

Comentariu

Postat în original de Marse Vezi post
                Vorba lui Branzovenescu: Nu-nteleeeg...

Pe site-ul dat de matale scrie asa:

"Conditii de utilizare

Pentru a incheia o polita de asigurare RCA trebuie indeplinite urmatoarele conditii:

-autovehiculul sa fie inmatriculat / supus inmatricularii sau inregistrat in Romania autovehiculul sa fie supus inmatricularii sau inmatriculat sau inregistrat, ce ar putea sa insemne ?
                -asiguratul sa fie persoana inscrisa in documentele de identificare a autovehiculului / persoana pe numele careia urmeaza sa se inmatriculeze autovehiculul (este valabil si in cazul autovehiculelor achizitionate in leasing)
                -prezentarea documentelor de identificare ale autovehiculului - certificat de inmatriculare/ carte de identitate / document care atesta dreptul de proprietate al persoanei care urmeaza sa inmatriculeze autovehiculul."

Deci, cum e pana la urma?
                Nota: inregistrat inseamna "bagat la fiscal"

Comentariu

Nu cred ca esti din bucuresti !

Comentariu

Postat în original de mariusica Vezi post
                    Nu cred ca esti din bucuresti !
                    :)))))))

Platiti, prieteni buni, timbre mov si inscrieti-va masinile pe Romania, atunci.

Ca azi maine imi cere vreun user pe aici si copii dupa buletin, v5, carte verde, etc.

Succesuri !
                    Ultima editare de proprietarmasina; 01.ian.2015, 12:10.

Comentariu

Se spunea mai sus ca se poate face itp la masini straine la RAR.... este adevarat insa nu sunt valabile itp-urile in strainezia. Itp-ul unei masini se face respectand regulile tarii unde este inmatriculata, la RAR se face respectand regulile noastre. Intr-adevar daca te opreste garcea si arati itp-ul facut la RAR pentru englezoaica o sa zica ok, insa in cazul unei eventuale despagubiri asiguratorul o sa-ti spuna clar ca masina nu are itp valabil si pa! Regulile dupa care se fac verificarile tehnice difera de la o tara la alta, chiar daca sunt din C.E. pentru ca legislatia auto nu s-a armonizat inca.
                      4x4

Comentariu

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de v5 tradus deja? Adica traducerea mai exact, ca exemplu de format in pagina ma intereseaza.

Pot face singur traducerea si am pe cineva care ma ajuta cu o stampila, dar nu stiu exact care ar fi formatul la traducerile legalizate.

Thx,
                        Silviu

Comentariu

• Exista o mare posibilitate ca in urma unui Hard Brexit toate masinile cu volan pe dreapta sa fie interzise a circula pe drumurile publice. Pentru Irlanda se cauta solutii temporare. Sursa este demna de incredere si lucreaza la RAR.
                          RAV 4 Model Luxury 2018.

Comentariu

• si Malta?
                            Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"
                            Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)
                            Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Comentariu

• Eu zic ca nu e stres cu ele. Sunt multe zvonuri aiurea.
                              Viata-i mai interesanta cand toti merg intr-o directie,iar tu in contasens...

Comentariu

• perfect...si cu cele care sunt deja inmatriculate in Ro...ce fac?

Comentariu

Procesare...
                                X