Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO


Milan

Postări Recomandate

Se discuta despre inmatriculari in Bulgaria,Germania,sau alte state membre ca solutii alternative.Sunt surprins sa observ ca nu s-a ridicat problema asta pana in prezent,mai ales in conditiile in care daca sunt bine informat,aproape un sfert dintre masinile care circula in zona de nord a Moldovei,au acte britanice.As dori sa dezbatem aici aceasta problema.Nu ma pricep foarte bine la legislatia rutiera care se tot schimba,de aceea ii rog pe cei bine documentati sa intervina si sa ne lamureasca ce riscuri ne asumam.Toti cei care au avut vreun eveniment neplacut sunt rugati sa intervina in aceasta discutie.Multumesc.

PS Daca moderatorii considera ca acest topic este un subiect putin taios si dauneaza intereselor Patriei si mai ales forumului nostru atunci ar fi indicat sa fie sters.

Editat de Astral
VREUN/VREO - nu se scriu niciodata cu cratima !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

1.ai obligatia sa faci ITP in tara de origine. Anglia............drumu-i lung ! In unele tari comunitare, neefectuarea ITP dune automat la radierea masinii.

2. asigurarea se face la o firma din tara de origine. De aici complicatii in caz de accident pe RCA, cu plata daunelor de catre asiguratorul englez, in cazul asta............

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

ITP-ul de la noi are ca si echivalent la englezi, binecunoscutul MOT, daca nu ma insel.

 

Din ce scrie pe wikipedia, rezulta ca se face anual ?!?

http://en.wikipedia.org/wiki/MOT_test

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Ca fapt divers am cumparat o masina doar pentru piese de la un englez.Din spusele lui acolo masinile nu se radiaza din circulatie,decat daca se schimba proprietarul,la cererea vechiului proprietar prin ruperea documentului V5 care contine 12 rubrici.Primele 8 rubrici raman noului proprietar iar a doua foaie formata din rubricile 9-12 este pastrata de vechiul proprietar care o va trimite la DVLA (Departamentul lor rutier) si va face dovada instrainarii.Asta ce mi-a spus britanoiul.Ai dreptate MOT se face anual,insa la noi daca mergi fara el nu constituie o fapta penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

din ce am observat eu,asigurarile si itp urile la masinile cu numere de anglia de la noi din tara sunt facute cu circuit inchis in birouri.Deci sa te fereasca sa ai accident si sa fii vinovat cu numere de anglia fiindca ai de plata nu gluma daunele.

Eu am un patrol cu volan pe dreapta dar este strict de offroad.:dr3

IMAGINATIA ESTE TOTUL Este avanpremiera a ceea ce va urma in viata...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

... MOT se face anual,insa la noi daca mergi fara el nu constituie o fapta penala.

 

Nu stiu daca e sau nu penal, dar iti retin pe loc actele. Daca masina ar fi inmatriculata in tara, verificarea esti obligat sa o faci la rar. Si au aia o scoala sa te recheme (avind in vedere ca de fiecare data trebuie sa platesti taxa) pina ti se acreste. Actele de anglia, dupa 14 zile, le trimit in tara de provenienta. Chiar daca nu e penal, deranjul e destul de mare.

 

Probleme apar si in caz de accident. Chiar daca ti-a iesit unul in fata si e de vina, faptul ca tu nu ai verificarea te face automat raspunzator pt. provocarea accidentului. Teoretic, nu ai ce cauta pe drumul public fara verificarea tehnica a masinii.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Daca dai peste un englez de treaba,il poti ruga sa-ti inmaneze documentul complet ca oricum pleci din tara cu ea si atunci vei detine un vehicul inmatriculat perfect legal.Insa daca nu detii un MOT sau asigurare,incadrarea faptei este penala,din fericire la noi nu.Nu doresc sa incurajez fenomenul ci doar sa speculez si sa interpretez anumite legi.Deoarece suntem pe un site dedicat in exclusivitate Off roaderilor,si nu facem referire la turisme comerciale de mers la servici zi de zi ci masinilor de teren care sunt agatate de politisti cand traverseaza cate un drum public.Aceasta este problema care tre dezbatuta si pusi in balanta anumiti factori de risc chiar daca aceste masini se afla la limita legalitatii sau poate nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Daca dai peste un englez de treaba,il poti ruga sa-ti inmaneze documentul complet ca oricum pleci din tara cu ea si atunci vei detine un vehicul inmatriculat perfect legal.Insa daca nu detii un MOT sau asigurare,incadrarea faptei este penala,din fericire la noi nu.Nu doresc sa incurajez fenomenul ci doar sa speculez si sa interpretez anumite legi.Deoarece suntem pe un site dedicat in exclusivitate Off roaderilor,si nu facem referire la turisme comerciale de mers la servici zi de zi ci masinilor de teren care sunt agatate de politisti cand traverseaza cate un drum public.Aceasta este problema care tre dezbatuta si pusi in balanta anumiti factori de risc chiar daca aceste masini se afla la limita legalitatii sau poate nu.

http://www.dft.gov.uk/dvla/vehicles.aspx

aici te lamuresc ei ce si cum e la ei legile ...

si nu tre sa dai peste un englezoi de treaba, ca are obligatia sa iti inmaneze noul certificat, care defapt til trimit cei d la dvla pe adresa ce o da vanzatorul..de treaba fiind el ca un englezoi..si indiferent ca faci export permanent sau se vinde in land...

si se radiaza si la ei masinile..ca vezi tu...au taxe si acolo ..sunt verificati direct pe sosea in trafic..si daca nu au road tax ,asigurarea si mot..sau SORN declarat ..e bai mare ..ei fiind englezoi din aia..care isi aplica legile..nu ca noi.

si vezi tu..ca nus nici englezoi ase de treaba..ar smecheri si ei porblema pt 50 lire, cat face un MOT, cum a vrut sa ma smechereasca si pe mine unu de treaba..si cand e vb de bani...eu inca nu am gasit pe nimeni de treaba

hai noroc

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

http://www.dft.gov.uk/dvla/vehicles.aspx

aici te lamuresc ei ce si cum e la ei legile ...

si nu tre sa dai peste un englezoi de treaba, ca are obligatia sa iti inmaneze noul certificat, care defapt til trimit cei d la dvla pe adresa ce o da vanzatorul..de treaba fiind el ca un englezoi..si indiferent ca faci export permanent sau se vinde in land...

si se radiaza si la ei masinile..ca vezi tu...au taxe si acolo ..sunt verificati direct pe sosea in trafic..si daca nu au road tax ,asigurarea si mot..sau SORN declarat ..e bai mare ..ei fiind englezoi din aia..care isi aplica legile..nu ca noi.

si vezi tu..ca nus nici englezoi ase de treaba..ar smecheri si ei porblema pt 50 lire, cat face un MOT, cum a vrut sa ma smechereasca si pe mine unu de treaba..si cand e vb de bani...eu inca nu am gasit pe nimeni de treaba

hai noroc

Sunt perfect de acord cu tine.Insa am un amic,am fost cu el UK sa-si ia un defender pentru camp.Englezul a fost extrem de amabil si spunandu-i noi cat costa sa inscrii o masina la noi in tara,omul s-a oferit singur sa il ajute spunand ca nu va declara masina vanduta la DVLA i-a inmanat V5-ul complet si o lasa inscrisa pe el.Masina are MOT nou si asigurare.Repet,cat de legal sau ilegal circula omul asta pe un drum public romanesc?Nu trebuie sa-mi raspunzi mie personal ci noua in general.Problema este oarecum matematica.Vrei o masina de intrat cu ea in copaci si chiar si pentru asta ai doua variante.Prima ar fi varianta descrisa mai sus si a doua este de a fi un cetatean exemplu si sa cotizezi pentru inceput o taxa de poluare si apoi un impozit consistent cu posibilitate de dublare de la an la an.Repet vorbesc despre o masina care merge 95% din timp in off road.Te rog sa cantaresti problemele si sa ne spui care varianta e mai rentabila chiar si cu riscul de a nu avea MOT valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Salut Milan

eu ti-am rasp tie in primu rand, tu fiind cel ce a deschis subectu..si normal ca si pt ceilalti colegi de forum.

Da se poate circula legal cu o masina din anglia pe drumurile noastre.!

O masina din ANGLIA NU poate circula fara sa aiba taxa si asigurare si mot valabile..si toate

Nu poate ieis din Anglia ..pe roti..daca nu le are ok cele 3, chiar si pentru export permanent. NU primesti certificatul de nou propietar daca nu ai in regula astea.

Cum bine zice Miron Sorin..e valabila asigurarea ?? mie unu imi pare tare ciudat englezu ala...si nu stiu cum de ati dat voi d el..:)..da e unu de treaba insemmna :) e chiar generos de plateste el taxa si asigurarea pe ea!

Englezu daca o tine pe el, trebuie sa plateasca taxele si asigurarea..si daca il trece pe asigurarea lui ca fiind al doilea sofer, si sa decalre ca masina nu se afla in anglia...asta pt compania de asigurari mai mult...atunci..romanu poate circula pe la noi..pe drumurile publlice ..altfel nu se poate..legal.

 

Daca o declara englezu SORN, el tre sa declare ca masina aia e trasa pe dreapta..in UK ,ca atunci el nu mai plateste taxe si asigurare...si el nu o poate vinde sau instraina atat timp cat masina e SORN...masina e obligatoriu tinuta in UK. daca minte..e riscul lui si el suporta legile lor..

 

Daca vrei o masina d anglia, numa pt offroad, si nu vrei so inmatriculezi, atunci tre sa tio porti pe platforma pe drumurile noastre.s(s sau inmatriculezi ca tractor daca se mai poate..) si atunci tio cumperi direct pe tine, ca ma gandesc ca vrei sa vii cu ea pe roti ( vb la modu general) si ai nevoie sa fie road tax valbil macar pana parasesti anglia, MOT la fel, si asigurare..iti cumperi pt cate zile crezi ca faci de la ei la noi. si cam asta e. La controlul lor in trafic..nu te prea poti risca sa cirucli cu ea fara astea..si apoi prin europa fara asigurare..e cam lung drumu totusi..da fiecare face cum crede..

 

 

Treaba matematica e simpla la ei,

"Every vehicle registered in Great Britain must be taxed if used or kept on a public road. Your vehicle must have a SORN (Statutory Off Road Notification) in force and be kept off-road if it’s not taxed. You will face enforcement action if you have not made a SORN.'

 

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/OwningAVehicle/UntaxedVehicle/DG_069727

aici te lamuresti exact si cel mai bine cum e treaba si ... mai bine d atat nu se poa..

eu unu nu vreu si ma dau expert la problema asta, si de aia am pus linku sa citeasca cei interesati cum e. cine nu stie, isi traduce pe goagal pagina sau textu..

sper ca am reusit sa mai lamurim din problema...si asteptam si alti baeti cu experienta de anglia :) sa isi spuna parerea.

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Salut. Ma bag si eu in vorba. Eu am cumparat-o pe a mea gata adusa in Romania. Actele sunt pe romanul de la care am luat-o si mie mi-a facut procura la notar. Intrebarea mea este daca e posibil ca masina sa fie radiata in UK? Vanzatorul mi-a dat si pagina a 3-a din certificat aia cu exportul permanent dupa cum am citit pe forum ca aia trebuie completata pentru radiere. Eu circul cu masina doar la padure dar inevitabil mai intru si pe cate un drum public. Cu asigurarea si inspectia as mai plati cate o amenda dar daca masina e radiata nu as vrea sa ma joc. RuffRider spune-mi si mie te rog tipul asta de la care am luat-o ar fi avut posibilitatea sa o radieze in aceste conditii? Multumesc

SHOGUN 3.0 V6 24V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Salut. Ma bag si eu in vorba. Eu am cumparat-o pe a mea gata adusa in Romania. Actele sunt pe romanul de la care am luat-o si mie mi-a facut procura la notar. Intrebarea mea este daca e posibil ca masina sa fie radiata in UK? Vanzatorul mi-a dat si pagina a 3-a din certificat aia cu exportul permanent dupa cum am citit pe forum ca aia trebuie completata pentru radiere. Eu circul cu masina doar la padure dar inevitabil mai intru si pe cate un drum public. Cu asigurarea si inspectia as mai plati cate o amenda dar daca masina e radiata nu as vrea sa ma joc. RuffRider spune-mi si mie te rog tipul asta de la care am luat-o ar fi avut posibilitatea sa o radieze in aceste conditii? Multumesc

salut !

Greu de dat un raspuns corect, daca nu ai toate actele in fata...

procura pt ce? pt drept de conducere a masini..la noi ..? daca masina e inmatriculata inca in UK , ai nevoie si de asigurare, si sa fii trecut ca al 2 lea sofer, sau 3 , dupa caz pe asigurare!

daca ai si sectiune 11..atunci masina nu a fost declarata la dvla ca fiind scoasa din Anglia...deci nici in curs de radiere..

Sectiune 11 din certificat, referitor la permanet export, zice clar , ca nu produce un certificat de radiere. ea trebuie trimisa la DVLA, pt a notifica DVLA ca masina va fi scoasa din UK, mai mult de 12 luni. Ulterior ei iti trimit o scrisoare de notificare ca masina sa radiat .. asta pe adresa din certificat, normal.Pentru a o inmatricula in tara unde se duce, e nevoie de sectiune 1 - 8 , cu care te prezinti la inmatriculari cand duci dosaru.

Din ce stiu eu, ca sa se radieze masina in Uk, politia noastra tre sa trimita certificatul de inamtriculare de anglia cu care dovedesti ca masina e pe numele tau.

CA sa afli dca masina ar fi inregistrata pt export, acolo intri pe linku asta, si bagi nr de inmatriculare si iti arata daca masina a trecut la export...sau suni la DVLA si intrebi sau trimiti o scrisoare.

http://www.taxdisc.direct.gov.uk/EvlPortalApp/application?origin=vehicleDetails_en.jsp&event=bea.portal.framework.internal.portlet.event&pageid=Vehicle+Enquiry&portletid=VehicleEnquiry&portletns=VehicleEnquiry_en&wfevent=link.enquiry

 

pe linku asta verifici daca e valabil MOT si cand expira.

http://motinfo.direct.gov.uk/internet/jsp/ECSID-Internet-Status-Request.jsp

 

Treaba e ca...daca romanu nostru nu plateste asigurarea si taxele,mot in anglia, legal are probleme si o sa il intrebe de sanatate. Nus jurist sa te pot lamuri cum e cu procura aia si cat de valabila este..pt ceva ce nu e clar.

Asigurare te asigur eu ca nu o plateste, ca nah costa..ca si nou propietar si mai ales daca nua are domiciliu stabil in Uk. Road TAX e pe la 200 -300d lire pe an...nu e mult da asigurarea trece de 1000 d lire pe an..si nus ce crezi tu..da eu nam gasit roman sa dea 1000 d lire pe an de buna voie:)

El a aduso , tia vanduto si gata. Cat de reale sunt datele lui pe certificat...asta nu stiu..si nu o sa afli nici tu cred.

Mai stiu care, circula cu ea pana e MOT valabil in UK...pe riscu lor..am facut-o si eu pana am inamtriculat masina :D

Mult noroc si sa nu te inalnesti cu vreun garcea inteligent cunoscator de engleza :) cand esti pe drumuri publice . Dosar penal nu cred ca ai nevoie :)

oricum, mai tinene la curent cu evenimentele .

pe curand si astept sa ne mai bagam in vorba :) numa asa alfam info utile. daca am info gresite, sa ma corecteze cine le are mai ok! multumesc

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Multumesc mult. Acum daca am inteles eu daca sectiunea 11 e la mine si nu a fost trimisa la ei sunt sanse sa nu fie radiata si atunci nu vad pe ce motiv Garcea mi-ar face dosar penal. Clar ca pentru asigurare si inspectie imi poate da o amenda sanatoasa si sa-mi retina eventual actele. Pe mine de un an nu m-a oprit nimeni din fericire. Eventual daca colegii care au fost opriti la control in trafic ne pot spune cam cum au decurs discutiile si ce le-au verificat politistii cred ca ar fi binevenite informatiile. :tk

SHOGUN 3.0 V6 24V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Multumesc mult. Acum daca am inteles eu daca sectiunea 11 e la mine si nu a fost trimisa la ei sunt sanse sa nu fie radiata si atunci nu vad pe ce motiv Garcea mi-ar face dosar penal. Clar ca pentru asigurare si inspectie imi poate da o amenda sanatoasa si sa-mi retina eventual actele. Pe mine de un an nu m-a oprit nimeni din fericire. Eventual daca colegii care au fost opriti la control in trafic ne pot spune cam cum au decurs discutiile si ce le-au verificat politistii cred ca ar fi binevenite informatiile. :tk

 

salut coolhandluca

e bine daca nu ai avut intalniri cu garcea :), nici nu iti doresc, si la nimeni dealtfel.

sa il intrebi pe romanu de la care ai luato, cum e declarata masina in anglia..sa stii si tu..

eu de exemplu, ca bou, am dat road taxu la englezu de la care am luato, el la returnat sia luat bani napoi, eu am ramas fara road tax, la ei in acte..desi eu am parasit anglia in 2 zile..dar pt perioada pana am trimis eu sectiune 11 la dvla, ei au considerat ca am mers pe drumurile lor si nu am achitatat road taxu..si mau bagat la tribunal.. .

eu iti spun preteneste, din cea ce stiu, sa nu te trezeststi cu ceva surprize..ca englezi astia conservatori..is tare conservatori :)

si acuma cu colaborarile astea intre staele ue, si militiile lor...nu stii niciodata de unde vine surpiza.

dute la rar si intreaba de un certificat de devalorizare a masini..sau cum ii zice...si vezi cat te costa apoi taxa..

eu unu sincer ma indoiesc ca romanu de la care ai luato, mai plateste ceva pe ea in anglia..bine ar fi..da e greu d crezut..

weekend fain tie si al toti colegi

sa auzim numa de bine

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Pentru mine ca initiator al discutiei problema este clara.Asteptam si alte interventii ale posesorilor de masini britanice.Poate ne povestesc chiar evenimente fericite sau nefericite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Ca sa fie 100% sigura treaba cu masina, trebuie sa ai pe cineva cu domiciliul in Anglia, si sa-ti obtina un V5 pe adresa de acolo, pe numele lui, sau al tau, asta insemnind ca la un moment dat,in procesul transformarii documentului, daca cei de la DVLA vor intreba, el sa confirme ca tu ai domiciliul acolo. Trimiterea documentului vechi si obtinerea celui nou, dureaza citeva saptamini, timp care, trebuie sa stai cuminte, ca nu vei avea acte la masina. Am un prieten, care, la o masina a obtinut fara probleme V5-ul pe adresa amicului nostru de acolo, dar la a doua, nu a mai tinut figura, si au inceput sa ceara dovezi ca el sta la adresa de acolo. Cu greu i-au dat certificat de export abia dupa 8 luni de zile, trimis pe adresa din Romania, dupa ce le-a trimis copie de pe CI de aici.In tot timpul asta, V5-ul a fost la ei,trimis prin posta.

 

Asigurarea...daca masina e inmatriculata pe adresa de acolo, poti incerca si o asigurare pe bune, dar cred ca va avea un cost piperat. Depinde de multi parametri, inclusiv de varsta conducatorului, existenta unui permis de conducere eliberat de ei, antecedente rutiere,etc. Merge probabil si sa te treaca un proprietar pe asigurarea lui, dar daca tu faci o belea, afectezi si punctajul lui. Ca un detaliu, o asigurare pe o saptamina, ca sa ajungi in Romania, costa 50-70 de lire si se face on-line.

Ce ar mai merge, e sa obtii aici un RCA pe un an pentru masina respectiva, in vederea inmatricularii in Ro, si sa-l arati la politisti, care pot verifica seria de sasiu daca sint curiosi. Daca ai lovit pe cineva, faci repede una pe internet si declari accidentul dupa aia, deci e periculos si in zona gri.

 

Toate astea, pot merge maxim un an, in care trebuie reinnoit MoT-ul ,platita taxa de drum acolo,etc. Sfatul meu, incearca Bulgaria, cit mai merge a mult mai legala decit Anglia.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Ca sa fie 100% sigura treaba cu masina, trebuie sa ai pe cineva cu domiciliul in Anglia, si sa-ti obtina un V5 pe adresa de acolo, pe numele lui, sau al tau, asta insemnind ca la un moment dat,in procesul transformarii documentului, daca cei de la DVLA vor intreba, el sa confirme ca tu ai domiciliul acolo. Trimiterea documentului vechi si obtinerea celui nou, dureaza citeva saptamini, timp care, trebuie sa stai cuminte, ca nu vei avea acte la masina. Am un prieten, care, la o masina a obtinut fara probleme V5-ul pe adresa amicului nostru de acolo, dar la a doua, nu a mai tinut figura, si au inceput sa ceara dovezi ca el sta la adresa de acolo. Cu greu i-au dat certificat de export abia dupa 8 luni de zile, trimis pe adresa din Romania, dupa ce le-a trimis copie de pe CI de aici.In tot timpul asta, V5-ul a fost la ei,trimis prin posta.

 

Asigurarea...daca masina e inmatriculata pe adresa de acolo, poti incerca si o asigurare pe bune, dar cred ca va avea un cost piperat. Depinde de multi parametri, inclusiv de varsta conducatorului, existenta unui permis de conducere eliberat de ei, antecedente rutiere,etc. Merge probabil si sa te treaca un proprietar pe asigurarea lui, dar daca tu faci o belea, afectezi si punctajul lui. Ca un detaliu, o asigurare pe o saptamina, ca sa ajungi in Romania, costa 50-70 de lire si se face on-line.

Ce ar mai merge, e sa obtii aici un RCA pe un an pentru masina respectiva, in vederea inmatricularii in Ro, si sa-l arati la politisti, care pot verifica seria de sasiu daca sint curiosi. Daca ai lovit pe cineva, faci repede una pe internet si declari accidentul dupa aia, deci e periculos si in zona gri.

 

Toate astea, pot merge maxim un an, in care trebuie reinnoit MoT-ul ,platita taxa de drum acolo,etc. Sfatul meu, incearca Bulgaria, cit mai merge a mult mai legala decit Anglia.

 

Salut Flay,

 

Fii te rog atat de amabil si da-mi si mie pagina de web a companiei care face asigurari de o saptamana(pentru export) din Anglia.Sunt pus in situatia de a renunta la cumpararea unei masini tocmai pentru faptul ca nu gasesc un asigurator dispus sa asigure un nonrezident fara permis de UK care cumpara o masina inregistrata acolo pentru cateva zile alocate transportului automobilului.

Multumesc anticipat!

 

Adrian E.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

http://www.ecarinsurance.co.uk/

 

Daca nu reusesti nici cum, fa asigurarea pe numele celui de la care cumperi masina si trecete ca al doilea sofer pe tine.

 

 

Multumesc pentru raspuns.Ce fac insa daca o cumpar de la dealer ? Problema a fost ridicata direct dealer-ului si nu a stiut ce sa-mi raspunda,ca atare afacerea e in 'plop' iar masina sta si ma asteapta.

Am sa incerc si pagina de web pe care mi-ai dat-o.Merci inca odata.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Cateva detalii , acum dupa ce mi-am vazut masina acasa :banana. In primul rand asigurarile in UK sunt ale dracu de greu de cumparat pentru un nonrezident fara permis de conducere de Anglia. La prima masina pe care am vrut sa o cumpar am reusit sa-i 'pacalesc' declarandu-mi vechea rezidenta de Germania si permisul eliberat tot de Germania , asigurarea a fost online de 5 zile si a costat 99 Lire,nu am cumparat masina si m-am intors inapoi.La a doua masina am declarat domiciliul in Anglia dar am putut obtine asigurarea doar pe teritoriul UK , uzand de bunavointa vanzatorului si de domiciliul lui.Am folosit-o doar pentru a ajunge la Dover si din Calais pana in Germania am mers la risc (noaptea).La a treia incercare cu aceeasi companie (dayinsure.com parca) punandu-mi domiciliul in Romania mi-a fost refuzata orice asigurare iar cu rezidenta Germania doar asigurare valida pe teritoriul UK.

Concluzie :englezii nu dau asigurari pentru export si toate celelalte asigurari sunt la limita legalitatii cand vine vorba de export.:uameni

Mi-a fost mai usor in Germania sa iau 5 zile asigurare de export si numere de tol (pentru mai mult de 5 zile e nevoie de TÜV valabil).

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Salut,

 

Am luat masina acum 3 saptamani din Anglia, asigurarea am luat-o de pe net, http://www.shortterminsurance.co.uk , m-a costat 185 lire pe o saptamina, motor de 3250 cm3, cu adresa din Romania,platita cu cardul. E ilegal sa treci alta adresa decit cea din permisul de conducere; eu am trecut una din UK, de proba si mi-a iesit la jumatate pretul, dar am vrut sa nu am probleme si am declarat-o apoi pe cea reala. Pe vremuri, mergeam si eu fara asigurare cind plecam din Anglia, dar la ce e acum, nu merita riscul- a devenit stat politienesc. La ce preturi sint la masini acolo, nu se mai merita smecheriile uzuale;acum ceva ani, un prieten a stat la arest ca nu avea asigurare.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

:offAm venit si eu "cu parul in ochi" toata Europa pana acasa.

 

La ultimul drum am platit 200 lire amenda+masina sechestrata pana cand mi-am cumparat asigurare (mai aveam 30 km pana la Dover:hw cand m-a oprit).

 

Acum sa revenim ON:

 

Nu se justifica economic in niciun fel sa ti masina inmatriculata in UK, chiar daca esti englez 100% in primul rand din cauza politei de asigurare care se scumpeste brusc si foarte tare cand iti anunti asiguratorul ca parasesti UK cu masina (teoria este ca esti predispus la accidente fiind cu volan pe dreapta si invatat sa conduci pe stanga). Riscul asiguratorului e mare si de aici si pretul.

 

Alt motiv este MOT, care ca sa fie pe bune trebuie facut acolo. Sau pe bani destul de multi, facut de baieti acolo pe naspa ca tu sa ai aici hartie de fluturat la militieni.

 

De RoadTAX scapi pentru ca nu circuli in UK, dar asta iti anuleaza asigurarea...

 

Ca sa nu o mai lungesc, nu merge una fara alta! Si ca sa fie toate pe bune costa cat nu face (de multe ori mai mult decat masina).:h5

 

Mai sunt si https://www.tempcover.com/TempCover/tcvInfo.aspx, dar in general vor adresa de UK si cum tu (oricare din noi care pleaca sa-si aduca masina) nu ai pui una de unde gasesti (prieten, vanzator, etc), caz in care nu e valabila daca se intampla beleaua. Doar ca ai o hartie de aratat pana acasa (atentie sa bifati valabilitatea si in UE). Doar politia din UK are posibilitatea sa verifice asigurarea. Ceilalti te cred pe cuvant.

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

:offAm venit si eu "cu parul in ochi" toata Europa pana acasa.

 

La ultimul drum am platit 200 lire amenda+masina sechestrata pana cand mi-am cumparat asigurare (mai aveam 30 km pana la Dover:hw cand m-a oprit).

 

 

 

Si cum ti-ai facut asigurare daca nu esti rezident UK? Se pot face asigurari (altfel decat on-line si care par tzeapa) care sa fie ok atat in UK cat si pe drum pana in Romania?

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dreptul de circulatie a masinilor din UK in RO

 

Pai mi-am facut on-line pe un site pe care l-am aflat fix de la politistul care mi-a dat amenda pentru ca m-am purtat frumos si m-am dat nestiutor.

 

Cand m-a intrebat de asigurare i-am raspuns ca tipul de la care am cumparat masina a zis ca pot sa merg pe asigurarea lui. Politistul a verificat asigurarea masinii prin statie si mi-a spus ca nu poate decat proprietarul sa o conduca si ca nu e trecut si alt sofer. Mi-a zis ca stie cum e in Romania, ca asigurarea e pe masina, dar ca trebuie sa ma supun legilor UK si trebuie sa-mi dea amenda. Si mi-a dat :grin:.

 

L-am intrebat ce e de facut, caci eu stiu ca nu ma asigura nimeni daca nu sunt rezident UK. El mi-a zis ca nu stie cum e, dar mi-a dat o adresa dintr-un orasel de langa autostrada (eram in Kent - 30 km de ferry :dr3) si un site. Cum eram intr-o benzinarie, m-am dus, am intrat pe site, am pus o adresa de la cineva care locuia acolo, am platit pentru o zi cam 45 lire (eram cu un Transit) si am iesit din UK. Pana acasa am venit, evident, ilegal :uameni

 

Asigurarile facute on-line sau la office sunt fix la fel. Generate de un site, un pdf scos la imprimanta :grin:.

 

@Flay a gasit un site foarte bun, care l-a asigurat pe bune pana acasa. E drept ca si pretul a fost pe masura, dar nimic nu e prea scump cand e vorba de libertatea ta. Ce fericit eram daca stiam atunci de el.

 

P.S. Pentru turisme am gasit mai multe site-uri care fac asigurare si pentru non-resident UK, dar la dube am avut surpriza sa nu ma asigure in niciun fel, motivul fiind vechimea mai mare de 10 ani :sc.

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare