Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cumparatorul nu transcrie masina ce se intimpla ?


marinionescu

Postări Recomandate

Buna ziua ,

Sa presupunem ca vand o masina inmatriculata RO ,

Scot certificatul fiscal , fac contract vanzare-cumparate semneaza toata lumea .

Ce trebuie sa fac pentru a scoate masina de la fisc ?

Ce se intimpla daca cel care a cumparat masina nu o declara la fisc si merge asa cu ea ?

Fireste nu faca nici transcrierea , deci merge cu C.I. vechi .

Se radiaza automat din circulatie ?

Editat de marinionescu

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Odata cu obtinerea acelui certificat fiscal, care atesta ca esti la zi cu impozitele pt masina vanduta, se procedeaza si la scoaterea masinii de pe rolul tau fiscal.

 

Cumparatorul la un moment dat va fi depistat si va trebui sa plateasca impozitul la masina incepand cu data actului de vanzare-cumparare, inclusiv penalizarile.....deci, nasol......

Daca nu se inregistreaza cu ea la fisc, nici n-o va putea vinde pana nu-si regleaza situatia fiscala a masinii, adica sa plateasca impozitul neplatit pt a i se putea elibera certificatul fiscal vinderii ulterioare.

 

Tu, primul vanzator, odata eliberat tie certificatul fiscal, curat, si masina scoasa de pe rolul tau fiscal, nu mai ai nici o treab cu ce face el cu masina, deci nu te afecteaza pe tine in nici un fel, daca asta vroiai sa intrebi, de fapt.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Da in parte, asta este intrebarea .

Totusi pentru o lamurire completa ar mai fi o intrebare :

Daca omu' ia masina pentru piese deci masina nu va mai circula niciodata mai plateste cineva impozit in continuare ?

Editat de marinionescu

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Tot un dracu e ce face el cu masina.....practic, dupa ce o cumpara de la vanzator, acesta fiind, cum am zis , "curat fiscal", el poate sa o radieze direct, deci masina devine un obiect neimpozabil, dar cu care, evident nu mai poate circula decat pe platforma, nu mai plateste nici un impozit si poate s-o faca bucati.

Daca nu o radiaza, s-ar putea sa-l gaseasca cineva si atunci e bun de plata pt impozit+penalizari.

 

Bref : vanzatorul, odata ce e "curat fiscal" pt acea masina, nu mai are nici o treaba cu acea masina !

 

Avem un coleg nou @codufiscal, pe care il rog sa ma corecteze daca am omis/gresit ceva.......el chiar a lucrat in domeniu.......:h5

 

 

 

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

masina se radiaza de la fisc cu contractul de vanzare-cumparare si cu fisa de inmatriculare, completata cu datele celor doi din contract.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

dar daca omu' vrea doar sa o radieze si de la fisc si din circulatie ca nu mai merge cu ea poate?

Editat de pretorian

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Dar daca am hotarit tranzactia , cumparatorul a semnat actele eu am depus cererea la fisc am primit certificatul fiscal si surpriza : cumparatorul se razgandeste .

Eu ce fac ?

ps : fireste nu am primit contravaloarea tranzactiei .

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

@pretorian : cred ca da.......

 

@marinionescu : atunci tranzatia inseamna ca nu mai are loc, masina ramane a vanzatorului si acesta

-fie o vinde altcuiva (ca tot a scos-o de pe rolul fiscal), certifcatul fiscal fiind valabil 6 luni (nu stiu cat exact),

-fie ramane cu ea si o radiaza singur,

-fie o trece la loc pe rolul sau fiscal......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Certificatul fiscal obtinut de la Finante reprezinta faptul ca bunul este liber de sarcini datorate bugetului local.

Certificatul scos nu inseamna ca masina se radiaza, ea reprezinta in fata celor de la fisc intentia de a vinde un bun.

Daca cumparatorul nu transcrie pe nume autoturismul cumparat, se depune la fisc o "Declaratie de scoatere din evidenta a mijlocului de transport" si se ataseaza contractul de V-C dupa care se scoate din evidenta fiscala masina.

Bunul scos doar din evidenta fiscala nu inseamna radiere.La politie masina tot pe numele tau ramane.Daca face amenzi sa sti ca e o problema:puncte penalizare, explicatii la fisc etc.

Cumparatorul poate circula cu masina cum vrea el si cat vrea el, cu actele tale, nu are nimeni treaba cu el.Eventual tu, daca il dai in judecta.

 

Concluzie:trebuie avut grija la cine vinde omul masina, luat copie de pe buletinul lui, copie de Cartea masinii ,talon etc.

VITARA 16V-MODIFICAT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

@pretorian : cred ca da.......

 

@marinionescu : atunci tranzatia inseamna ca nu mai are loc, masina ramane a vanzatorului si acesta

-fie o vinde altcuiva (ca tot a scos-o de pe rolul fiscal), certifcatul fiscal fiind valabil 6 luni (nu stiu cat exact),

-fie ramane cu ea si o radiaza singur,

-fie o trece la loc pe rolul sau fiscal......

 

 

Certificatul fiscal este valabil 30 zile -termen in care cumparatorul poate sa-si inscrie masina , depasind acest termen de 30 zile cumparatorul plateste penalizare pt neinscriere in termen in momentul in care se duce la fisc.

Daca vanzarea nu mai are loc teoretic trebuie reinscrisa la fisc de catre vanzator cu acea declaratie de impunere pe care o completezi cand te duci sa-ti inscri masina la fisc

Fliper -KDJ 90 cu peste 200 de caluti:old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

De fapt, certificatul fiscal atesta faptul ca proprietarul a achitat in totalitate obligatiile bugetare (si aici intra si amenzi, penalitati si altele, exceptie facand obligatiile aflate in litigiu, in anumite conditii). Asta tine de fiscalitate.

Stiam ca o masina se scoate din evidenta (de la fisc) in baza contractului de vanzare-cumparare avand viza de la politie (de la inmatriculari) care atesta faptul ca auto respectiv a fost inmatriculat pe numele noului proprietar. Deci in cazul in care cumparatorul nu transcrie masina, nu se intimpla nimic, decat ca masina respectiva ramane tot pe rolul fiscal al vechiului proprietar, acesta urmand sa plateasca impozitul si eventualele amenzi. Daca am inteles eu gresit intrebarea, tot gresit am raspuns.

@Astral: scuze pentru raspunsul intarziat, acuma am vazut topicul. Am lucrat in finante, insa pe partea de control fiscal persoane juridice, adicatelea ma luam la tranta cu evaziunea si cu cremenalii interesati sa o infaptuiasca. Intre timp mi-am revenit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Cel mai sigur e sa iei fisa aia de inmatriculare vizata de fisc si sa mergi personal sa radiezi masina la serviciul judetean de inmatriculari, apoi cu dovada radierii scapi de sarcina fiscala. Asa e sigur ca e radiata si cumparatorul are in continuare 30 de zile cu drept de circulatie sa-si inmatriculeze masina, pe baza numarului provizoriu pe care-l poate solicita tot acolo.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

A trecut ceva vreme de cand am facut asta, dar stiu sigur ca am primit numere rosii, e drept ca era o motocicleta transcrisa de pe un judet pe altul. Radiata in Sibiu, inmatriculata pe Hunedoara. Daca s-a schimbat situatia, sunt curios cum radiezi un vehicul intr-un judet si sa ajungi pana la judetul tau sa faci inmatricularea?!

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Eu am mers la militie,am depus xerox dupa toate documentele(certificat fiscal,contract vanzare cumparare,buletin) si o cerere iar peste max doua sapt m-au sunat militienii din judetul in care locuia cuparatorul serios si mi au confirmat ca au retinut certificatul si placutele de inm pe motiv de neperfectarea actelor in decurs de 30 de zile....

PS odata am avut prob asta!nu stiu daca tine la toti

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

A trecut ceva vreme de cand am facut asta, dar stiu sigur ca am primit numere rosii, e drept ca era o motocicleta transcrisa de pe un judet pe altul. Radiata in Sibiu, inmatriculata pe Hunedoara. Daca s-a schimbat situatia, sunt curios cum radiezi un vehicul intr-un judet si sa ajungi pana la judetul tau sa faci inmatricularea?!

 

Daca mai tin minte exact de anul trecut cand am avut o situatie de genul asta, cumparatorul unui turism inmatriculat in alt judet se duce la serviciul de inmatriculari din judetul in care domiciliaza cu toate actele pentru inmatriculare pregatite; acolo preda placutele de inmatriculare (chiar daca sunt din alt judet) si certificatul de inmatriculare. Militia ii da noile placute de inmatriculare, iar noul certificat de inmatriculare se trimite prin posta. Toate astea in termen de 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare sau a facturii. Daca e altfel, rog un coleg care stie sa ma corecteze. Daca mai e de actualitate pana maine, am sa intreb un prieten care se ocupa de inmatriculari si voi posta exact. Pentru ca raspunsul este in afara topicului, imi cer scuze celui care a deschis acest topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Pentru masinile inmatriculate o data in ro. nu se mai dau numere provizorii. Alea se dau numai pentru masinile neinmatriculate.

 

Daca poti sa sustii asta esti mai presus de lege !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Daca mai tin minte exact de anul trecut cand am avut o situatie de genul asta, cumparatorul unui turism inmatriculat in alt judet se duce la serviciul de inmatriculari din judetul in care domiciliaza cu toate actele pentru inmatriculare pregatite; acolo preda placutele de inmatriculare (chiar daca sunt din alt judet) si certificatul de inmatriculare. Militia ii da noile placute de inmatriculare, iar noul certificat de inmatriculare se trimite prin posta. Toate astea in termen de 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare sau a facturii. Daca e altfel, rog un coleg care stie sa ma corecteze. Daca mai e de actualitate pana maine, am sa intreb un prieten care se ocupa de inmatriculari si voi posta exact. Pentru ca raspunsul este in afara topicului, imi cer scuze celui care a deschis acest topic!

 

 

NOUL PROPRIETAR PRIMESTE CE PLATESTE "ROSU SAU NEGRU" IN CAZUL MENTIONAT. Restrictiile se aplica doar in cadrul judetului !

Editat de Petre Niteanu a.k.a. bullbar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Din experienta proprie:

 

VANZATOR:

- ia certificat fiscal pentru masina - asta dupa ce-si plateste toate datoriile, nu mai intru in detalii

- tot atunci depune si cererea de radiere FISCALA

- talonul (certificatul de inmatriculare) are rubrica pe spate unde se trece noul proprietar

- GATA

 

CUMPARATOR:

- aduna toate actele si o declara la fisc

- daca nu o declara la fisc nu poate sa mearga la militie si atunci e pe barba lui

- numere rosii nu poate sa ia in acelasi judet, poate sa ia intre judete daca vanzatorul decide sa le opreasca pe ale lui (aici stiu de la cineva, n-am facut si partea asta)

 

Succesuri :h5

Editat de Marse
Lipsa litere

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

- numere rosii nu poate sa ia in acelasi judet, poate sa ia intre judete daca vanzatorul decide sa le opreasca pe ale lui (aici stiu de la cineva, n-am facut si partea asta)

 

 

Eu cand mi-am luat masina din alt judet, nu au vrut sa-mi dea numere rosii, desi vanzatorul a zis ca isi pastreaza numerele si vanzatorul a si platit o taxa pt pastrarea numerelor (numerele erau <mpr> si vanzatorul se cunostea f bine cu politistul de la biroul respectiv - deci nu cred ca i-a dat teapa :ha: ) Si in judetul respectiv si la mine la politie mi-au zis ca nu se dau numere rosii pt masini deja inmatriculate in RO, alea 30zile cat dureaza schimbarea actelor, merg cu numerele vechiului proprietar, si cand e gata primesti numerele definitive care ti le-ai ales.. etc.

* Taxa aia pt retinerea numerelor a platit-o din cauza ca nu le folosea la vreo masina, doar le retinea pe numele lui, sa fie, pe viitor, sa nu le dea politia la altu'... am mentionat asta ca mi-am adus aminte :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Hmmm eu cand am vandut masina am facut toate actele ok dar nu am scris acolo pe talon ''am instrainat masina..''.Am vorbit de curand cu actualul proprietar si mi-a zis ca nu a inscriso si ca ''merge pe naspa''.Poate sa-si mai faca RCA spre exemplu sau pot sa ma trezesc cu vreo amenda?

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Hmmm eu cand am vandut masina am facut toate actele ok dar nu am scris acolo pe talon ''am instrainat masina..''.Am vorbit de curand cu actualul proprietar si mi-a zis ca nu a inscriso si ca ''merge pe naspa''.Poate sa-si mai faca RCA spre exemplu sau pot sa ma trezesc cu vreo amenda?

 

Poate sa faca si RCA si o multime de nazbatii. Ai grija ca RCA il face tot pe numele proprietarului, ceea ce inseamna ca in cazul unui accident in care e vinovat, acest fapt se inregistreaza intr-o baza de date si iti va creste tie rata daunei, adica o perioada vei plati mai mult asigurarea obligatorie. Esti sigur ca masina a fost scoasa de pe rolul tau fiscal? Cartea de identitate e la tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumparatorul un transcrie masina ce se intimpla ?

 

Da masina a fost scoasa de la fisc am platit restul de impozit ramas.Masina era pe numele prietenei care nu are permis.Cartea de identitate este la el.Eu am una copie contract vanzare-cumparare, chitanta cu care s-a platit impozitul si inca o foaie de scoatere a masinii din evidenta .

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare