Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

schimbare legala volan rhd - lhd


moroiu

Postări Recomandate

Salut,

Am tot browsat forumul si n-am gasit tema. Daca mai e, imi cer scuze si rog un moderator sa ma redirectioneze.

 

vreau sa-mi aduc un Feroza (Sportrak) din UK. Veau sa-i schimb pozitia volanului de pe dreapta pe stanga. Dar vreau s-o fac legal nu sa ma trezesc ca dupa ce o modific o dau la dezmembrari ca nu mai trece ITP-ul in veci.

Deci cum o fac? Vin cu masina in tara, o modific si ma duc la RAR? Sau o inmatriculez cu volan dreapta, apoi o modific pe stanga si ma duc la RAR la nu stiu ce omologare?

 

Sunt ateliere care fac asa ceva pe Feroze? Am gasit anunturi, cred ca din Valcea, cu 250 euro kit de modificare (suspect de putin zic eu).

 

Multumesc!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Salut,

Am tot browsat forumul si n-am gasit tema. Daca mai e, imi cer scuze si rog un moderator sa ma redirectioneze.

 

vreau sa-mi aduc un Feroza (Sportrak) din UK. Veau sa-i schimb pozitia volanului de pe dreapta pe stanga. Dar vreau s-o fac legal nu sa ma trezesc ca dupa ce o modific o dau la dezmembrari ca nu mai trece ITP-ul in veci.

Deci cum o fac? Vin cu masina in tara, o modific si ma duc la RAR? Sau o inmatriculez cu volan dreapta, apoi o modific pe stanga si ma duc la RAR la nu stiu ce omologare?

 

Sunt ateliere care fac asa ceva pe Feroze? Am gasit anunturi, cred ca din Valcea, cu 250 euro kit de modificare (suspect de putin zic eu).

 

Multumesc!

 

 

Intrebarea mea este daca pe actele masinii apare pozitia volanului, stanga sau dreapta???

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Treci pe la "Prezentare" :rules

 

cred c-am rezolvat-o cu regula de capatai nr 1 :old!

 

 

iar treaba cu talonul, nu stiu. de asta si intreb. ca daca nu apare nicaieri, atat in acte cat si in datele de la RAR (in sistemul informatic) e foarte simplu. Am gasit pe net anunt de genul "vand acte de recarosare si modificare volan dreapta-stanga pentru un peugeot partner". De aici si intrebarea mea!

 

Numai bine!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

in talonul masinii nu apare insa in baza de date de la RAR da.

ai o litera in seria masinii care spune pe ce parte a iesit din fabrica volanul.

insa nu am auzit sa fie intrebat cineva vreodata de ce a fost mutat volanul de itp sau rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Parca regula era sa schimbi farurile. De volan nu sunt restrictii din cate stiu eu.

 

 

Faruruile obligatoriu. Eu intrebam cum se face legal aceasta modificare si nu ce implica fizic. Ca la noi legea este interpretabila de orice garcea sau nenea gigi de la scularie unde mergi sa-ti faci ITP-ul peste 2 ani.

 

Te opreste pe strada pt un control de rutina si i se comunica din dispecerat ca ai volan pe dreapta (asa apare in evidentele politiei/RAR-ului). Si tu esti cu covrigul in mana pe partea stanga! oops! talon si amenda ca n-ai sapca.

 

Am scris la RAR un mail insa nu ma astept sa-mi raspunda prea repede sau prea concret.

 

Intrebam aici poate e cineva in situatia asta.

 

Multumesc!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Nu scrie nicaieri ca in Romania trebuie sa circuli doar cu autovehicule al caror volan se afla pe partea stanga. Prin urmare si adica DECI ....:grin:

 

 

Intrebarea era: "cum fac LEGAL sa schimb volanul de pe dreapta pe stanga". Nu vreau raspunsuri gen "circula asa ca merge DECi DECI..." - asta stiu si eu DECI DECI etc. :uameni

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Observ ca nu ne intelegem, deci precizarea: a transforma LEGAL o masina cu volan pe dreapta intr-una cu volan pe stanga implica doar SCHIMBAREA FIZICA! Atat! Si acum logica: daca nu este ILEGAL sa ai volanul pe partea dreapta in Romania, singura "intrare in legalitate" este sa muti pur si simplu volanul pe partea stanga! Daca te referi la ACTE de LEGALITATE in ceea ce priveste MANOPERA, aici ii ceri mecanicului sa elibereze factura, garantie :grin: si responsabilitatea modificarilor :grin:.

Raspunsul meu nu era "circula asa ca merge", ci poti circula oricum pentru ca legea nu prevede pe care parte trebuie sa fie in mod obligatoriu volanul!

Exemplu: este ca si cum ai incerca sa pui invers hi-liftul! Nu este ILEGAL, dar sigur iti da cu virgula undeva. Asa cum volanul pe dreapta iti limiteaza vizibilitatea la depasiri! Daca mai ai intrebari....

L.E. Tu vrei sa aduci o masina din Anglia si s-o inmatriculezi in Romania? Pe bune? Si apoi sa te dai cu ea de toti copacii? :ooo

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Asta-i raspunsul de la RAROM:

 

"Pentru autovehiculele utilizate care au fost inmatriculate ultima data intr-un Stat membru al Uniunii Europene (UK), aflate insa la prima inmatriculare in Romania, RAR va elibera Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV) si va certifica autenticitatea autovehiculului, ulterior vehiculul putand sa fie inmatriculat la autoritatea competenta indiferent de norma de poluare pe care o respecta, pozitia volanului sau vechimea autovehiculului.

Actele necesare pentru ob?inerea CIV-ului ?i a Notei de Autenticitate sunt:

- act de identitate solicitant;

- cerere activitate RAR;

- documentul de inmatriculare în UE.

-

În cazul cand va hotarati sa veniti cu autovehiculul la una din reprezentantele RAR este necesara obtinerea in prealabil a unei programari.

 

Conform Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/20052005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7, autovehiculele la care postul de conducere este amplasat in partea dreapta in raport cu planul longitudinal median al acestora trebuie echipate cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreapta a drumului.

 

pozitia postului de conducere nu este mentionata in nici un document ...prin urmare aceasta modificare care necesita insa un atelier autorizat pt acest tip de autovehicul, se poate face oricand."

 

Deci e super ok.

 

Cat despre datul de copaci, da, vreau s-o inmatriculez si sa-i schimb volanul pe stanga.

 

De ce:

- stau in Bucuresti si pana la namoale am cativa zeci de km de mers pe drumuri aglomerate (mai ales in week-end ca toata lumea, si eu implicit, misuna). Nu am remorca, nu am garaj unde s-o tin... stau la bloc.

- sunt abia la inceput, imi iau o masina light off road (Feroza) si nu exclusiv pentru asa ceva

- desi am masina de la munca este posibil sa ma mai dau si cu ea prin oras.

 

Toate acestea ma fac sa ma gandesc ca-i mai bine sa-i schimb volanul pe stanga.

 

Multumesc!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

F buna informatia ! :g

 

Da-l naiba de schimbat volan......mai marea daraua, decat ocaua.....Vezi ca e proaspat pusa la vanzari o Feroza cu volan pe stg.....3300.....inmatriculata si cu bune referinte.......suna la Tel. 0766.666.200, user @timplaru, ca vad ca n-ai acces inca la Mica Publicitate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

F buna informatia ! :g

 

Da-l naiba de schimbat volan......mai marea daraua, decat ocaua.....Vezi ca e proaspat pusa la vanzari o Feroza cu volan pe stg.....3300.....inmatriculata si cu bune referinte.......suna la Tel. 0766.666.200, user @timplaru, ca vad ca n-ai acces inca la Mica Publicitate.....

 

 

3300 este cam mult. am gasit in jurul Londrei (unde ma duc la un prieten) mai multe (94-97) pana-n 1000 de lire, cu MOT (revizie anuala) valabil. Din calculele mele, ies pe la maxim 2500 (EURO - 1200 masina, 500 drum, 700 taxa + RAR + inscris) daca vin cu ea de acolo si o inmatriculez.

 

Ma mai si plimb si, cu ocazia asta testez si masina. Daca rezista 2500 de km, atunci e perfect. Ideea e daca nu rezista pana aici :ha:

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

exemplu:

 

http://www.clickcars.co.uk/FullAdDetails.aspx~tn~-67766390~AdRef~20261589~name~Daihatsu_Sportrak~town~Evesham~makeid~12~modelid~217

 

 

la noi am gasit la niste preturi de te doare capul numai bombe. Iar ce-i misto, sare de 4000 de euro, ceea ce-i ca mult pentru asa ceva. Daca aveam banii astia imi luam Pajero de prin 95 de acolo. Am numai undeva pe la 3000 de euro si vreau sa ma bag la namoale :banana

 

Bine, nu stiu ce-i de capul asteia. Orice second de varsta asta e kinder cu surprize.

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

1.Fiind "Departament Juridic" in cadrul forumului, nu discutam cat de buna este Feroza!

2. @moroiu citeste-ti primul post. Apoi pe cel cu raspusnsul de la RAROM! Acum compara-le cu raspunsurile primite aici. Nu e nicio diferenta in afara specificarii ordinului ministrului. Acum sper ca este lamurit in ceea ce priveste "legalitatea" mutarii volanului.:h5

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legal rhd - lhd

 

Am inteles ceea ce ai spus tu, insa vroiam sa stiu daca exista ceva gen "omologare" cu taxe, hartii stampilate etc.

 

Mi s-ar parea normal sa existe asa ceva atat timp cat daca ai parbrizul ciupit nu iei ITP-ul. Dar ca s-a lamurit problema acum, iti multumesc. Oricum ma astept ca la RAR sa faca aia mutre cand o sa merg cu ea cu volanul pe invers.

 

O zi excelenta!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: schimbare legala volan rhd - lhd

 

Recent am mutat la un tj volanul pe partea stanga,si surpriza,intre timp mi-a venit talonul nou si cartea ,unde s-a mentionat ,,post de conducere pe partea stanga,,

Au trecut nenorocitii si in carte,desi masina era inmatriculata deja.

Am sapat putin mai adanc ,si am primit raspuns,de a circula fara omologarea pe partea dreapta este infractiune.

Urmeaza sa intreb la rar ce necesita aceasta omologare,si sper sa se poata faca si in plan local,nu doar la capitala.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: schimbare legala volan rhd - lhd

 

, mi-a venit talonul nou si cartea ,unde s-a mentionat ,,post de conducere pe partea stanga,,

Au trecut nenorocitii si in carte,desi masina era inmatriculata deja.

Am sapat putin mai adanc ,si am primit raspuns,de a circula fara omologarea pe partea dreapta este infractiune.

Urmeaza sa intreb la rar ce necesita aceasta omologare,si sper sa se poata faca si in plan local,nu doar la capitala.

 

Salutari la toata lumea.In aceasta situatie sunt si eu, am inscris un Suzuki samurai cu volan pe dreapta si au scris in certificat ,,post de conducere pe partea stanga,, .As dori sa schimb volanul pe stinga, dar se poate face legal? Ce acte mai trebuie? Omologare , mers cu masina la rar ? Multumesc anticipat pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare legala volan rhd - lhd

 

Personal nu cred ca exista in Romania un service autorizat sa faca astfel de lucrari.

Astfel orice modificare structurala a masinii este ILEGALA.

 

De aici incolo sunt doar discutii despre cum, in practica, politia sau RAR-ul inchd ochii sau nu.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: schimbare legala volan rhd - lhd

 

Salutari la toata lumea.In aceasta situatie sunt si eu, am inscris un Suzuki samurai cu volan pe dreapta si au scris in certificat ,,post de conducere pe partea stanga,, .As dori sa schimb volanul pe stinga, dar se poate face legal? Ce acte mai trebuie? Omologare , mers cu masina la rar ? Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

nu mai e problema ta ci a celor de la rar. sper ca n-ai dat spaga. masina ta are vin-ul care arata ca volanul era pe dreapta. deci nu este culpa ta ci a celor de la rar. poti tine volanul pe care parte doresti.

 

range roverul P38 pe care l-am luat anul trecut a trecut prin rar legal, cu roti de imprumut (multam! :wink:) dar cu noxele legal, cu zgomotul legal totul fara sa dam nici un leu la nimeni. si are trecute in carte toate dimensiunile de gume care erau la ei in baza de date pentru modelul asta. n-am reusit sa omologam gumele 235/75//16 pentru ca n-am vrut sa mai platim taxe.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare