Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taxa poluare, prima inmatriculare...


mad79

Postări Recomandate

De la 1 ianuarie 2011 va intra in viguare noua taxa de poluare, prima inmatriculara sau cum io mai fi spunand.In trebarea mea este daca masina este introdusa in Romania, respectiv are un rand de numere provizorii scoase, in ce regim de plata se va incadra?, cel nou sau cel vechi valabil pana la 31.12.2010.Stiu ca la ultima schimbare de acest gen s-a acceptat o perioada de 1 luna pentru inmatricularea autoturismelor care au fost introduse in tara inainte de data limita.

Mai e o chestie, cei care au parcuri de masini,vreo 20-30 de masini cu euro 3 de exemplu,la care creste considerabil taxa ce vor face?, ca doar nu se apuca sa le inmatriculeze pe toate.Oare nu sar de"c*r" in sus? Oare nu se va simti in pretul masinilor?

Editat de Astral
VREUN / VREO....fara cratima ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa pouare, prima inmatriculare..

 

La ce preturi au nici la dezmembrat n-au succes

-Cine are bani cumpara ceva mai nou,restul (majoritatea) cu cine au votat...vai de mama noastra!!

Soluti vor fi...mai o instanta,bulgaria,recarosare,s.a.s.m.d.

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa pouare, prima inmatriculare..

 

La ce preturi au nici la dezmembrat n-au succes

-Cine are bani cumpara ceva mai nou,restul (majoritatea) cu cine au votat...vai de mama noastra!!

Soluti vor fi...mai o instanta,bulgaria,recarosare,s.a.s.m.d.

 

Derogarea.......

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?p=637460#post637460

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa pouare, prima inmatriculare..

 

am gasit, exista acel termen de 20 zile.

Potrivit proiectului noii taxe de poluare:

 

Art.II. „(1) Pentru autovehiculele achiziţionate în vederea înmatriculării în România înainte de data de 31.12.2010 şi care nu au fost înmatriculate în România până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevăzut în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr50/2008, cu modificările ulterioare, în vigoare până la data publicării prezentei ordonanţe de urgenţă.

(2) Prin autovehicule achiziţionate în vederea înmatriculării în România înainte de data de 31.12.2010, în sensul prevederilor Art.II alin. (1), se înţelege:

a) autovehiculele pentru care a fost lansată comanda fermă anterior datei de 31.12.2010 şi pentru care se face dovada plăţii integrale sau a unui avans;

b) autovehiculele ce au fost introduse în ţară şi pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM şi/sau dovada radierii din ţara de provenienţă, documente emise înainte de 31.12.2010;

c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de înmatriculare provizorie de către autorităţile din ţara de provenienţă a autovehiculului, emisă înainte de 31.12.2010.

(3) Pentru a beneficia de prevederile art.II alin. (1), persoana fizică sau juridică prezintă autorităţii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, în vederea luării în evidenţă, în termen de 20 de zile calendaristice de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, o cerere însoţită de unul dintre documentele prevăzute la art. II alin.(2) lit. a) sau b), iar în situaţia prevăzută la art.II alin.(2) lit. c), documentul va fi însoţit şi de declaraţia pe proprie răspundere, în formă autentică, din care să reiasă că autovehiculul a fost achiziţionat anterior datei de 31.12.2010 în vederea înmatriculării în România.

 

In concluzie, cei care au achizitionat un autoturism inainte de 31.12.2010, au la dispozitie 20 de zile de la momentul intrarii in vigoare a legii noi, pentru a beneficia de prevederile legii vechi.

 

Insa e doar un proiect si pana nu-l vedem publicat in M.O. se mai pot schimba multe.

 

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/30.11.2010_oug%20taxa%20auto_12021444.pdf

Editat de mad79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Azi l-am vazut pe nenea ministru la televizor si zicea ca din 2013 o sa dispara taxa de poluare actuala si o sa introduca una mult mai mica care se va plati anual in functie de cat polueaza masina.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Am gasit un site unde se spune ca :Vehiculele istorice si vehiculele destinate competitiilor sportive nu vor plati noua taxa.

intrebare- cum dovedesc eu ca particip la competitii sportive?

http://www.green-report.ro/stiri/senatul-aprobat-noua-lege-privind-taxa-de-poluare

Mitsubishi Pajero 2.5

DESCOPERAROMANIA4X4

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se implineasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

''Taxa pentru emisiile poluante va fi platita si pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de anul 2007, dar numai in momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate asupra acestora.,,

 

Alta minune mai mare nu au gasit...sunt curios ce valori vor avea aceste taxe la masinile mai vechi de '95...azi maine cine isi cumpara masina nu va mai avea dreptul la salar daca tot are bani de o masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

 

Hopa!

O chestie interesanta:

"În categoria scutirilor intră şi autovehiculele destinate competiţiilor sportive."

 

Oare asa sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Hopa!

O chestie interesanta:

"În categoria scutirilor intră şi autovehiculele destinate competiţiilor sportive."

 

Oare asa sa fie?

 

Nu stiu daca nu se va cere pasaport tehnic pentru aceste autovehicule.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Am gasit ceva interesant si proaspat despre taxa de poluare:

http://www.ziuaveche.ro/sport-auto/auto/ce-spune-inalta-curte-despre-taxa-de-poluare-60489.html

http://www.caon.ro/ati-scapat-de-taxa-de-poluare/1012774

Editat de Ile Dacian

Mitsubishi Pajero 2.5

DESCOPERAROMANIA4X4

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se implineasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

 

Chestia aceasta practic nu spune ca nu trebuie platita taxa, ci doar, ca daca prprietarul da statul in judecata are sanse aproape 100% sa-i ia banii inapoi in cazul in care isi permite sa plateasc taxa . Aceleasi sanse are si daca da statul in judecata inainte de a inmatricula masina, si dupa procesul de 5-6 luni - se inmatriculeaza fara taxe pe baza sentintei civile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Decizie ICCJ

Restituirea taxei de poluare ii pune pe contribuabili fata in fata cu Fiscul. Cine va avea castig de cauza?

 

25 Noiembrie 2011 Roxana Neagu

 

O decizie recenta a Inaltei Curti de Casatie si Justitie stabileste ca cei care au platit taxa de poluare pot solicita restituirea ei direct la organul fiscal care a instituit obligatia de plata. In cazul in care organul fiscal refuza sa ii restituie banii, contribuabilul se poate adresa instantei.

 

 

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_26899/Restituirea-taxei-de-poluare-ii-pune-pe-contribuabili-fata-in-fata-cu-Fiscul-Cine-va-avea-castig-de-cauza.html#ixzz1ehFoDkBz

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Buna ziua ,

 

Doresc sa readuc in discutie recuperarea diferentei dintre taxa de poluare platita(2011) si taxa de prima inmatriculare(2012).

Ca sa fiu mai explicit am sa prezint cazul meu ,care sper ca va mai ajuta si pe altcineva.

In anul 2011 am inmatriculat o masina la care am platit taxa de 6100 lei.In 2012 in urma schimbarii legii,taxa pentru prima inmatriculare a unei masini ca a mea s-a micsorat,drept pentru care am depus o cerere la ANAF ,in urma careia mi s-a restituit 25% din suma platita in 2011.

Anul acesta legea s-a modificat din nou,si in urma unui calcul am vazut ca taxa pentru timbru de mediu la 1,6 benzina ,mai veche de 14 ani este undeva la 600 euro .M-am prezentat acum vreo 30 de zile la ANAF Bucuresti sector 1 ,am depus o cerere de recalculare a acestei taxe .Persoana care se ocupa de aceste cereri mi-a spus ca nu a mai intalnit un caz ca al meu ,ca daca am primit odata bani inapoi nu crede ca voi avea castig de cauza.Insa spre surprinderea mea ,dupa nici macar 3 saptamani ,am primit instiintare sa ma prezint pentru a incasa inca o diferenta.

Adica ,am platit in 2011 ,6100 lei,in 2012 am recuperat 25% adica 1525 lei ,iar acum am mai recuperat 1864 lei.

Actele necesare sunt urmatoarele: carte identitate si talon original si copie ,chitanta eliberata la plata taxei,cerere tip ,buletin.Toate acestea trebuie sa fie pe numele celui care depune cererea.

 

Sper sa fi fost destul de explicit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Da ,masina are in acest moment platita valoarea taxei pentru timbru de mediu.

Eu am recuperat diferentele dintre taxele cu diferite denumiri din ultimii ani.Daca va fi sa vand masina ,noul proprietar nu va mai plati timbrul de mediu,sau cum se va mai numi peste ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

 

Hai sa ne gandim la un scenariu.

Valoarea timbrului de mediu este strans legata de varsta masinii. Cum masina imbatraneste ...valoarea timbrului , daca algoritmul de calcul ramane neschimbat , va scadea in fiecare an ( modalitatea de calcul tine cont de devalorizarea masinii ...care devalorizare se amplifica cu fiecare an trecut ) .

Pai tu ce ai vrea acum ...sa iti dea statul bani inapoi in fiecare an ?

Ai luat banii inapoi , la o data , masina a intrat intr-o legalitate la acea data ...ce se intampla dupa aceea , Dumnezeu cu mila !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare