Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

acte de vanzare- cumparare pasi de urmat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• acte de vanzare- cumparare pasi de urmat

Asa cum spaune titlu pasi de urmat in cazul unei tranzactii de vanzare cumparare .
    1 .actul de vanzare cumparare.
    2.
    3.4 si asa mai departe.
    Eu unul nu stiu care sunt ...deci va rog frumos ajutor.
    Land Rover Discovery I
    Mercury Sable
    LR serie III

Re: acte de vanzare- cumparare pasi de urmat

Aici la Juridic, ar cam fi toate informatiile pe care le cauti, dar un topic dedicat pt asa ceva nu am gasit.......
    Daca se aduna ordonat, aici, aceste informatii, facem sticky acest topic !

Regulament

Comentariu

Pasi ar fi astia ...

Procedura de vanzare cumparare si inmatriculare in circulatie pas cu pas

In cazul masinilor inmatriculate in RO

1. Se vede/probeaza/verifica acaretu si se convine asupra pretului.

2. Cu cartea in mana se verifica seria de pe sasiu sau de pe contra-aripa (nu placuta aia de identificare ci seria aceea stantata)

3. Se intocmeste contractul de vanzare-cumparare in 3 exemplare ptr detalii Contract de vanzare cuparare auto folosit

4. Se intocmeste fisa de inmatriculare ptr detalii fisa de inmatriculare

5. Se face o copie de pe buletinul vanzatorului si pe spatele talonului in rubrica "instrainat catre" ... se completeaza data, semnatura si numele cumparatorului sau stampila dupa caz (de preferat sa fie scrisul vanzatorului)

6. Se solicita vanzatorului Certificatul de atestare fiscala care atesta faptul ca masina nu e grevata de sarcini si are toate impozitele platite la zi si stampila pe fisa unde se preziceaza ca masina a iesit de pe rolul sau. Ptr asta vanzatorului i se lasa un exemplar din contractul de vanzare-cumparare, o copie dupa BI/CI vanzatorului si o copie dupa Cartea de identitate a vehiculului

7. Se merge la sectia financiara a cumparatorului cu fisa de inmatriculare se pune masina pe rol (aici trebuie copie contract v/c sau factura, copie dupa carte, fisa, copie de pe buletin, cerere de inregistrare rol auto). Daca nu se merge in termen de 30 de zile de la tranzactie spre a se inregistra masina riscati o amenda de la 50 la 250 ron

8.Se face programare la RAR ptr autenticitate si ITP (daca e cazul) ptr detalii Registrul Auto Roman Atentie certificatul de Autenticitate e valabil 60 de zile!

9.Se platesc la CEC sau posta (din raza unde este domiciliul cumparatorului) cele doua taxe si anume taxa de inmatriculare si taxa de talon

10.Se incheie polita RCA pe numele cumparatorului ptr detalii RCA

11. Se pregateste ptr politie un dosar care trebuie sa contina:
      a)Copie si original CIV
      b)Copie si original BI/CI
      c)Copie si original RCA
      d)Copie si original Fisa de inmatriculare
      e)Certificat de atestare fiscala de la la Vanzator
      f)Certificat de inmatriculare (original)
      g)Cerere inmatriculare (formularul se gaseste la un birou de acte privat de obicei invecinat serviciului inmatriculari)
      h)Contract de vanzare cumparare sau factura dupa caz original si copie
      i)Chitantele platite la CEC sau posta de inmatriculare si talon
      j)Certificatul de Autenticitate RAR
      k)Chitanta care se achita la politie prin care se platesc noile numere preferentiale sau "la rand" (asta daca nu se pastreaza cele vechi)
      l) Copie dupa buletinul vanzatorului

Se asteapta intre 2 ore si 7 zile in functie de Serviciul Inmatriculari unde mergeti. Pe totul timpul asta cat dureaza procesul de inmatriculare la politie NU se recomanda sa circulati cu masina respectiva e fiind inregistrata ca una neinmatriculata. Riscul de a circula cu o masina neinmatriculata inseamna dosar penal

Va doresc succes!

In cazul masinilor neinmatriculate sau inmatriculate in alt stat

Revin cu detalii ... cand oi mai gasi o fereastra de timp!
      Ultima editare de Max; 10.mai.2011, 06:59.
      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Bun pana aici si daca se doreste sa se scoata nr. rosi si sa plece pe roti cu ea?
        Mersi mult de sfaturi.
        Land Rover Discovery I
        Mercury Sable
        LR serie III

Comentariu

Postat în original de RETI Vezi post
          Bun pana aici si daca se doreste sa se scoata nr. rosi si sa plece pe roti cu ea?
          Mersi mult de sfaturi.
          Numere rosii nu se mai dau din cate stiu eu. Decat la masinile neinmatriculate. Se circula cu masinile inmatriculate cu vechiul numar pana cand incepi procedura de schimbare de propietar.

Comentariu

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL NOU - IMPORTAT

Documente necesare:
            1. Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie);
            2. Cerere tip;
            3. Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice);
            4. Copia tichetului de asigurare;
            5. Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare - cumparare, etc);
            6. Certificatul si placile cu numere de inmatriculare eliberate de autoritatile straine, daca vehiculul a intrat pe roti in tara.
            7. Dovada de plata a taxei de inmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata;
            8. Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare;
            9. Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
            10. Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare;
            11. Chitanta sau declaratia vamala de import definitiv (copie legalizata avand aplicat timbrul sec al notarului);

In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale. Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
            1. Adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
            2. Copia actului de identitate al delegatului;
            3. Copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT

Documente necesare:
            1. Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie);
            2. Cerere tip;
            3. Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice).
            4. Copia tichetului de asigurare.
            5. Certificatul de autenticitate sau, dupa caz, nota de identificare;
            6. Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare - cumparare, etc);
            7. Certificatul si placile cu numere de inmatriculare eliberate de autoritatile straine, daca vehiculul a intrat pe roti in tara.
            8. Chitanta sau declaratia vamala de import definitiv (copie legalizata avand aplicat timbrul sec al notarului);
            9. Dovada de plata a taxei de inmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata

INMATRICULARE VEHICULE IMPORTATE IN REGIM LEASING

Documente necesare:
            1. Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox
            2. Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
            3. Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)
            4. Document de proprietate ( factura, contract de vanzare cumparare ) original si copie xerox
            5. Declaratie vamala de import temporar original si copie legalizata
            6. Document de provenienta
            7. Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox
            8. Contract de leasing original si copie xerox
            9. Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox
            10. Tichetul de verificare tehnica
            11. Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)
            12. Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare ( CEC sau BCR)
            13. Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica
            14. Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare.

Comentariu

O chestie care am patit-o eu cu numerele rosii - masina noua: sambata imi expirau numerele si vineri (program scurt, evident) m-am dus si mi-au cerut adeverinta de la dealer din care sa rezulte numarul inmatricularilor provizorii anterioare. Astia nu stiu numai sa te cu tot felul de prostii...de parca nu ei ar avea programul prin care sa verifice!

Comentariu

Ca si recomandare, eu zic ca ordinea ar trebui sa fie asta:

- Solicitarea fiscalului(se poate elibera si fara contractul de vanzare cumparare)
                - Solicitarea Certificatului de autentificare(se poate face de care vanzator si certifica oarecum seriile si alte probleme care pot aparea legare de acte)
                - Se intocmeste contractul de Vanzare cumparare si Fisa de Inmatriculare
                - In baza contractului se solicita de la Financiar stampila de scoatere din evidenta!

Restul pasilor sunt descrisi in acest topic. Este bine sa se urmeze pasii descrisi de mine pentru a fi safe ca si cumparator!

Comentariu

Acum doua zile am primit fiscalul de la proprietar. Am mers la fisc si m-au luat cu ea in evidente. Mai am nevoie de fiscal in alta parte? Pentru ca as vrea sa aman inmatricularea pe numele meu pana in August (am asigurarea platita pana atunci). Este posibil, ma gandesc sa nu am probleme din cauza fiscalului proprietarului, dar daca am inregistrat-o la Fisc pe numele meu...
                  Multumesc

Comentariu

La punctul 11 sub punct c ( adica copie RCA)
                    Acest RCa trebuie sa fie pe numele vanzatorului sau al cumparatorului?
                    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                    Natura si aventura

Comentariu

RCA cumparator

Vanzatorul nu mai are nici un amestec in momentul respectiv cand deja depui dosarul pt transcriere plus ca masina cand o cumperi nu are neaparat RCA valabil.
                      Vand 2 perechi jante tabla 15" 6x139,7

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...5-quot-6x139-7

Comentariu

Multumesc pentru interventie, sigur intre timp m-am lamurit.
                        Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                        Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                        Natura si aventura

Comentariu

Facem si noi un update la discutie? Am inteles ca la transcrierea dreptului de proprietate, vizita la RAR nu mai este necesara daca exista ITP valabil. A facut cineva operatiunea asta in 2017 dupa scoaterea taxei minune? Care mai sunt pasii de urmat? Va multumesc!

Comentariu

Da am fost sa inscriu masina.
                            Itp mai avea 3luni si asigurarea 2 saptamani. Au primit actele (actul de vanzare sau factura ,talonul si numerele vechi)si gata.taxele le platesti direct la ghiseul lor.
                            singura conditie este ca masina sa fie cumparata din Romania (deja inmatriculata in Romania)
                            Am in curte un englez si un american

Comentariu

vezi ca mai e un topic ....ala cu eliminarea taxelor!
                              Am in curte un englez si un american

Comentariu

Procesare...
                              X