Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inmatriculare pe primarie?


catalin.A

Postări Recomandate

Se poate inmatricula o masina adusa de afara la primaria locala?fara ai mai face RAR-ul si toate actele la finante si politie, adica doar cu actele ei originale din tara respectiva...cu multumiri.:tk:tk:tk
  • Like 1
Invata regulile, apoi incalca vreo cateva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Nu se face asa ceva,ai vazut undeva !!

La primari "mai de cartier" se mai faceau inainte (motivau ca este masina de pompieri,ceva interventie)dar.....nu mai tine.

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Acum nici macar la scutere sau atv-uri mici nu se mai face inscriere pe primarie fara sa treaca pe la RAR.

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Se poate inmatricula o masina adusa de afara la primaria locala?fara ai mai face RAR-ul si toate actele la finante si politie, adica doar cu actele ei originale din tara respectiva...cu multumiri.:tk:tk:tk

salut si la multi ani,se numeste inregistrare pe primarie si nu inmatriculare se aplica la tramvaie ,utilaje de constructii ,utilaje agricole si trebuie ajuns neaparat la rar unde se intocmeste o fisa tehnica cu care vei putea face si itp dupa ce expira cel dat de rar.ca sa poti inregistra masina poti sa o aranjezi putin ca sa arate ca un utilaj de tras lemne.se plateste impozit si rca si este voie sa circuli cu ea doar pe drumurile care le administreaza primaria pe care este inregistrata exceptie fac municipiile.concluzie nu are rost si este complicat.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

este specificat in lege , daca te uiti in codul rutier spune : se pot inregistra pe

primarie utilaje forestiere,agricole sau lente, care nu se supun inmatricularii deci nicidecum autovehicule,pentru formularea exacta uita te in lege la capitolul inregistrare,pentru ca am spus din memorie.Ca si concluzie nu este legala inregistrarea ,stiu sigur deoarece la comune inregistarea o face prin fisa postului viceprimarul iar eu sunt unul din asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Domnule viceprimar, totusi. avem o masina neinmatriculata. o folosesc in scopuri forestiere. urc dealul, cu altceva nu am cu ce sa urc. mi se pare corect sa fie considerata ca un utilaj agricol. care sa fie motivul pentru care nu o pot inmatricula ?

 

completare: care e motivul pentr ucare nu o pot inregistra pe primarie ?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

legal ca sa o poti inregistra pe primarie trebuie sa mergi la rar cu utilajul sau ce o mai fi,se face o fisa tehnica si in baza ei se poate inregistra pe primarie ,se poate face itp si rca.daca nu este utilaj fie el agricol ,forestier sau de constructii la rar nu iti face fisa aceea tehnica automat nu se poate inregistra .nu se poate face nici itp pentru ca ai nevoie de o serie(exemplu civ) ca sa poti pune folie pe itp cum se face la masini si nu se face rca fara itp valabil la utilaje.

Editat de booby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

da, cred ca te pot respinge din cauza ca pe actele masinii nu scrie "utilaj agricol" ci autovehicul. si sunt alte conditii. mai scria pe un site ca daca ii aduci anumite modificari:

- Anvelope inalte (ex 44-uri)

- Bena in spate (ca la dacia dropside)

- Kit inaltare + body lift (minim 200mm)

- Reductor demultiplicator turatie/putere (vehiculul va atinge maxim 50 KM/h)

- Vehiculul va fi supus unor teste RAR in vederea omologarii pt circuitul agricol care pot fi luate sau respinse!

Daca respecta cele de mai sus ar putea fi acceptat. Totusi, trebuie sa scrie pe actele masinii musai" utilaj agricol" ? oare ce scrie la un tractor, "utilaj agricol" ? sau nu se specifica clar ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Ca sa ajung pe deal tot trebuie sa merg 100 de metri pe drum judetean. Plus ca si un drum de tara, daca e public, tot penal e, din cate stiu. Si mi se pare normal. Merg copii pe acel drum, trebuie sa aiba oamenii autorizatie ca acel vehicul e ok. Mi s-ar parea insa corect sa poti sa te inregistrezi si sa folosesti un utilaj , dar procedurile sa fie clare si transparente. Nu in asa fel incat sa fii nevoit sa dai spaga, ca esti la mana unui cocalar de functionar (referire la cei care asteapta spaga).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Ma intereseaza si pe mine discutia, isa nu neaparat pentru inmatricularea unei masini normale.

As vrea sa fac un vehicul numai pentru drumuri forestiere.

Ma gandeam la un Suzuki taiat si modificat, cu motor de Bmw, punti schimbate, roti mai..etc.

S-ar incadra oare la vehicul forestier, din moent ce ar avea acele modificari care se pomenesc in mesajele anterioare ?

Trebuie sa fie in regula, pentru ca din locul in care o tin si pana la primul dru forestier, trebuie sa trec pe asfalt cateva sute de m sau cativa km (dupa caz).

Ideal ar fi ca respectivul "utilaj" sa il pot exploata si in eventuale competitii, intalniri offroad (dus pe platforma).

Momentan imi fac doar planuri, nu e nimic concret si probanil s-ar realiza in timp mai indelungat, dar macar sa imi fac planuri sa stu daca merita sau cae ar fi solutia cea mai buna.

Citisem pe undeva ca mai nou, se pot inregistra si vehicule pentru competitii, care pot circula legal daca sunt modificate corespunzator (rollbar si alte astfel de accesorii) ?

Repet... chiar nu ma intereseaza sa profit numai ca sa inscriu o masina, ci imi doresc un astfel de vehicul mai extrem care sa-l "trantesc" de copaci :sm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

@Artelian :

Pe link-urile din postarea #5 te-ai uitat....???

Am citit in mare.

Sunt postari vechi , neactualizate.

Intre timp s-au mai schimbat legile , presupun.

Navigand pe forum, am vazut masini taiate care au numere de inmatriculare normale.

O sa citesc toate acele link-uri cap coada.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Am citit in mare.

Sunt postari vechi , neactualizate.

Intre timp s-au mai schimbat legile , presupun.

Navigand pe forum, am vazut masini taiate care au numere de inmatriculare normale.

O sa citesc toate acele link-uri cap coada.

 

Multumesc.

 

 

Nu amesteca borcanele.....

Masinile inmatriculate pe primarie au dreptul de a circula doar pe raza localitatii respective si figureaza in acte ca "masini agricole", iar cele taiate pe care le-ai vazut sunt inmatriculate normal, dar nu mai au dreptul sa circule pe drumurile publice din motive evidente si proprietarii le deplaseaza in locatiile unde se duc sa se dea cu ele doar pe platforma......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare pe primarie?

 

Nu inteleg de ce nu poate sa o inregistreze ... la o caruta ii cere o fisa tehnica de la RAR si ii face periodic ITP?

As inregistra o caruta si as lua numarul si l-as pune pe masina, apoi as zice ca am "tunat" caruta :grin:, am imbunatatit-o :ha1

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare