Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

modificari privind transporturile rutiere de marfa si persoane

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: modificari privind transporturile rutiere de marfa si persoane

A trecut ceva timp de cand nu a mai scris nimeni.
    A trecut cineva prin procedura de autorizare descrisa de lege .
    A mai aflat cineva informatii despre aplicarea legii si a metodologiei?
    Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

Comentariu

Am trimis un coleg, acum vreo luna, la ARR, sa se interese ce si cum.
      L-au trimis acasa, au zis ca nu se aplica inca.
      Dar doar au zis, nu au dat nimic scris...

E ca dracu. Legea e publicata, metodologia asijderea. Sa-i f__ta p__a lu' Hector
      Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Am trimis si eu un mail in care am sintetizat o parte din intrebarile ramase fara raspuns pentru mine legate de toate aspectele.
        Si 4x4 si autoutilitara si microbus 8+1 cu rau fara remorci cu sau fara autorizare sofer.
        Am trimis pe toate email-urile existente la ARR.Conform legii in maxim 30 de zile ar trebui sa imi raspunda.
        Acum astept sa vedem ce zic.
        Si daca nu imi raspund...ma duc cu o sesizare scrisa si o inregistrez la ei.Si la accea nu cred ca o mai pot da cotita.Un raspuns trebuie sa imi redacteze.

Comentariu

Foarte bine ai facut.
          Problema e ca prevederile intra in vigoare de la 01.01.2015.
          Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Aplicarea legii cu licenta de transport marfa ptr masinile sub 3.5to MMA am inteles ca se amana pana in 2016. Daca am inteles bine ...
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Mie nu mi-au raspuns,inca...dar mai au timp.
              Am gasit un raspuns catre altcineva.
              De aici eu deduc ca ramane totul ca inainte.
              Cine este mai experimentat in tainele legilor ne poate confirma concluzia mea?
              Fișiere atașate

Comentariu

Din ce-am reusit sa spicuiesc pe viteza, a cazut treaba cu 2,4 tone, raman 3,5 tone.

Dar se pare ca cei care transporta masini avariate trebuie sa se autorizeze.
                Imi fac timp si citesc mai atent.

Ca sa intelegi ce scrie acolo, trebuie sa ai trei documente in fata:

OG 27/2011, OG 11/27.02.2013 si Legea 109/11.07.2014.

Comentariu

Am citit tot topicul si vad ca nu a mai fost actualizat de ceva timp. In momentul de fata care mai e situatia?
                  Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,
                  Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea
                  Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Comentariu

pt transportul de marfuri generale sub 3,5 t sau persoane pana la 8
                    +1 locuri iti trebuie un srl pfa si cam atat -tai factura +documente de insotire a marfii.

ce a aparut nou e ca ...pt transportul de vehicule defecte sau avariate pe teritoriul romaniei vehiculele sau ansamblele de vehicule sub 3,5 t trebuie sa aiba autorizatie de transport si conducatorii acestora sa aiba atestat pt asa ceva -atestatul de marfuri generale pe care il au toti soferii de camion cica nu e bun....
                    deci patrol+remorca ce practica tractari auto= pasibil de amenda 14000-18000 lei platesti in 48 de ore (sau cat o fi acum termenul) 7000-9000 lei

evident ca nu discutam de transportul pe platforma a propriei masini

Comentariu

Procesare...
                    X