Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

NOUL COD RUTIER - proiect de lege


Max

Postări Recomandate

Proiectul de lege pentru pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice (Codul rutier) a fost lansat astazi, 2 aprilie, in dezbatere publica, pentru 10 zile, pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

 

Amenzile maxime prevazute in ordonanta, in clasa a V-a de sanctiuni, de la 21 la 100 de puncte-amenda (1.575 - 7.500 de lei), care in prezent se aplica numai persoanelor juridice ar urma sa fie aplicate si soferilor care conduc avand o alcoolemie de sub 0,8 grame/ litru, nu acorda prioritate pietonilor angajati regulamentar in traversare sau depasesc limita maxima de viteza pentru sectorul respectiv de drum si categoria de vehicul careia i se aplica cu peste 60 de kilometri pe ora.

 

Neacordarea prioritatii pietonilor se pedepseste in prezent cu amenda din clasa a II-a de sanctiuni, in valoare de 300 sau 375 de lei, si cu suspendarea permisului timp de 30 de zile, iar condusul sub influenta bauturilor alcoolice cu amenda din clasa a IV-a de sanctiuni, cuprinsa intre 675 si 1.500 de lei, si suspendarea permisului pentru 90 de zile, astfel sanctionandu-se si depasirea limitei maxime de viteza cu peste 50 de kilometri pe ora, pragul de 60 de kilometri nefigurand in actualul Cod rutier.

 

Proiectul de modificare a Codului rutier prevede si noi termene pentru suspendarea dreptului de a conduce - respectiv o perioada de 120 de zile cand fapta soferului a fost urmarita ca infractiune, dar s-a dispus aplicarea unei sanctiuni administrative, si de 180 de zile, in cazul unui accident de circulatie din care a rezultat decesul sau vatamarea corporala a unei persoane prin incalcarea unei reguli de circulatie care se sanctiona prin suspendarea dreptului de a conduce si in cazul in care fapta nu e urmarita ca infractiune.

 

Proiectul de lege mai prevede si ca soferii amendati care nu achita valoarea sanctiunii, in termen de 90 de zile, vor avea permisele suspendate pana fac dovada platii, prevedere inclusa si intr-un proiect de ordonanta de urgenta lansat in dezbatere publica pe 22 februarie pe site-ul MAI.

 

Chiar daca soferul sanctionat face plangere in instanta, amenda nu se suspenda pana la emiterea unei decizii. Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta. Plangerea depusa suspenda executarea sanctiunilor contraventionale complementare, precum suspendarea dreptului de a conduce autovehicule, se arata intr-un comunicat al MAI.

 

Ca si proiectul de OUG din februarie, actualul proiect de lege interzice circulatia masinilor inmatriculate in alte state si detinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul sau resedinta in Romania, pentru mai mult de 30 de zile de la data dobandirii titlului sau de la data inscrierii in evidenta autovehiculelor si remorcilor inmatriculate in alte state.

 

La cererea politistului rutier, persoanele care conduc pe drumurile publice un vehicul inmatriculat in alt stat vor avea obligatia de a prezenta un document doveditor al titlului cu care este detinut vehiculul, insotit de o traducere legalizata in limba romana a acestuia, potrivit proiectului.

 

Nerespectarea acestor obligatii va fi sanctionata, daca modificarile vor fi adoptate, cu amenda din clasa a III-a, intre 450 si 600 de lei, daca soferul nu are asupra sa documentul doveditor al titlului cu care este detinut vehiculul si traducerea, si respectiv din clasa a IV-a, intre 675 si 1.500 de lei, pentru cei care circula cu un vehicul inmatriculat in alt stat mai mult de 30 de zile.

 

Interdictia de a conduce in Romania autovehiculul inmatriculat in alta tara dupa termenul de 30 de zile nu se va aplica persoanelor mentionate in certificatul de inmatriculare, celor care efectueaza transport public de marfuri sau persoane ori transport in regim de inchiriere sau serviciu de inchiriere, celor care sunt angajati sau asociati in raport cu persoanele mentionate in certificatul de inmatriculare si celor care au incheiat un contract de leasing, mai prevede proiectul de lege.

 

Cei care nu au solicitat transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului in termen de 30 de zile de la data dobandirii acestuia vor fi sanctionati prin suspendarea inmatricularii, mai prevede proiectul de lege.

 

Conducerea unui autovehicul a carui inmatriculare a fost suspendata se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile.

 

"Proiectul de lege urmareste crearea premiselor necesare actualizarii permanente a evidentei vehiculelor inmatriculate, facilitand identificarea utilizatorilor acestora, si instituirea unui mecanism suplimentar de asigurare a executarii sanctiunii amenzii contraventionale pentru a reduce substantial posibilitatea de fraudare a prevederilor legale", se arata in comunicatul MAI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

ca in orice lege de pe la noi...gasesti numai tampenii si aberatii

 

vis a vis de conducerea sub influenta alcoolului a unui autovehicol pe drumurile publice eu nu as propune nici o amenda....dar respectivului i-as suspenda dreptul de a obtine un permis de conducere auto...pe viata

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Chiar daca soferul sanctionat face plangere in instanta, amenda nu se suspenda pana la emiterea unei decizii.

 

Uite asa se caca pe principiul "nevinovat pana la proba contrarie". Sa vedeti amu' militienii la vanatoare...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Uite asa se caca pe principiul "nevinovat pana la proba contrarie". Sa vedeti amu' militienii la vanatoare...

 

E foame mare de bani la buget...

Zilele trecute am auzit o conversatie pe canalul 22: era unu' suparat ca l-au oprit STCR-ul in trafic... numa-n chiloti nu l-au verificat... si l-au mai tinut si vreo 2 ore... mai ramanea sa-i dea amenda ca n-are ghete rosii (nu pot sa reproduc conversatia datorita "derapajelor" de limbaj... de inteles dealtfel)

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

e crunt sa te opreasca astia de la isctr.....am avut intalnire de gradul trei cu ei anul trecut la intrarea in Deva....dinspre Sibiu......sa te fereasca al de sus de cum si in ce fel pun aia problemele:fr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Deja au in trecut masura, asta e a 3-oara cind fac asemenea propunere. Or fii aflat ca bulgarii au dat drumul iar la inmatriculari :). Dureaza 3 zile sa inscrii o masina acum, asa de aglomerat e la Ruse :) :grin:

Editat de petit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

".....detinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul sau resedinta in Romania....."

 

Ma pish pe ei cu stropi !!!

Daca trece aberatia asta de lege, imi bag toate cele in cetatenia romana si ma dau peste cap si-mi iau cetatenie bulgara !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Daca trece aberatia asta de lege, imi bag toate cele in cetatenia romana si ma dau peste cap si-mi iau cetatenie bulgara !!!

 

O sa fie coada la institutia de resort de la vecini :grin:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

bun, am vazut aberatiile ce se considera ca trebie modificate

daca este DEZBATERE, trebuie sa fie un loc unde sa se poata expune parerea si sa ramana vizibil.

STITI UNDE ESTE ACEST LOC????

personal, vreau sa scriu cateva pareri legate la moficarie propuse, si vreau sa fie vizibile online.

totodata, NOI, membrii unei comunitati, prin acest forum, ne putem organiza si sa scriem TOTI parerea la acest proiect, ca de aceea este in dezbatere publica.

daca este in dezbatere si nu primesc pareri si critici, proiectul va trece foarte usor, daca scriem noi TOTI cate o parere despre proiect si despre activitatea politiei romane (intentionat cu litere mici), poate ca o sa se schimbe ceva.

deci, UNDE SE SCRIE PAREREA ASUPRA PROIECTULUI SUPUS DEZBATERII PUBLICE?

multumesc

Editat de soimu`
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

domnilor colegi, va rog insisitent sa trimiteti parerile dumneavoastra cu privire la modificarile codului rutier pe adresa legislatie@mai.gov.ro

e foarte important

max, poate se poate trimite un mesaj privat cu acasta invitatie la TOTI membrii

sa se dea click pe emailul din mesaj si acolo sa scrie ce nu le place

multumesc

ASA SE FACE CEVA, NU SA SE DISCUTE PE LA CARCIUMI SI PE LA COLTURI

acum sa vedem cati misca degetul sa faca ceva si cati citesc si ridica din umeri sau se bazaza ca fac altii ce trebuie facut

  • Like 1
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Nu cu stropi Astral, cu JET ca asta merita jigodiile astea.

 

 

 

Cand e jetul zdravan, stropii "apare" by default.......:ha:

 

Glumim, radem, scrasnim din dinti, dar hai sa le trimitem mail-uri unde a zis @soimu, adica aici :

 

"domnilor colegi, va rog insisitent sa trimiteti parerile dumneavoastra cu privire la modificarile codului rutier pe adresa legislatie@mai.gov.ro

e foarte important"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Cu parere de rau doresc sa va informez ca parerile voastre vor fi luate in seama doar daca se vor inscrie in registrul urmator :

- va felicitam pentru inasprirea amenzilor ca soferii criminali care ne ucid copiii ( semneaza un grup de gospodine casnice )

- va felicitam pentru demersul de a interzice inmatricularea msinilor in Bulgaria ( un grup de victime ale accidentelor facute de interlopi romani care conduceau masini inmatriculate in Bulgaria )

- felicitari guvernului Ponta pentru aplicarea dreapta si fara drept de apel a pedepsei maxime ( impuscarea prin decapitare cu siringa de otrava ) a acelora care detin masini de teren ( un grup de posesori de matiz )

....

....

....

 

Voi ati vazut vreodata sa se intoarca rezultatul dupa ce arbitrul a arbitrat prost ?

In Bucuresti trebuie sa se iasa in strada si se se blocheze toata capitala cu masini ale soferilor care vor beneficia de " inrteleapta imbunatatire " a codului rutier.

Voi nu vedeti unde duce aberatia asta de societate care se numeste la misto " Democratie " ?

Vi se scot bani din buzunar cu orice ocazie si din orice moft de catre niste politicieni fara scrupule. Strada este singurul lucru care i-a facut vreodata pe politicieni sa dea inapoi , nu scrisorile si petiriile si plangerile. Strada , fratilor. Cu vitrine sparte si masini incendiate ca in Paris. Sa auda Europa de nu ne convine ceva. Sa si vada. si sa le dea astora niste telefoane sa le zica : Bah , fraierilor, mai incet ca ne dau astia jos si ramanem nemancati.

 

Si haideti sa facem acum un pariu. Faceti pariu cu mine ca in maxim un an de zile , cand numarul autoutilitarelor va fi destul de mare , "scutirea" de care beneficiaza la impozite si timbru de mediu se va transforma in " penalizare" pe motiv ca ceilalti soferi se simt discriminati si de fapt autoutilitarele polueaza mai mult decat golfurile 2 si 3 ? Si facem pariu ca taxele la astfel de masini se vor mari de cel putin 10 ori ? Si facem pariu ca se vor aplica retroactiv ?

Editat de JurasikMan
  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

domnilor colegi, va rog insisitent sa trimiteti parerile dumneavoastra cu privire la modificarile codului rutier pe adresa legislatie@mai.gov.ro

e foarte important

max, poate se poate trimite un mesaj privat cu acasta invitatie la TOTI membrii

sa se dea click pe emailul din mesaj si acolo sa scrie ce nu le place

multumesc

ASA SE FACE CEVA, NU SA SE DISCUTE PE LA CARCIUMI SI PE LA COLTURI

acum sa vedem cati misca degetul sa faca ceva si cati citesc si ridica din umeri sau se bazaza ca fac altii ce trebuie facut

 

E frumos din partea guvernantilor ca au postat dezbaterea publice tocmai pe pagina

/ Legislatie / Transparenta Decizionala

De ce or fi asa de pudici si nu afiseaza si mesajele trimise de cetateni?

Alea nu sunt suficient de transparente?

Cine ne garanteaza ca toate mesajele trimise pe adrea lor de mail nu se duc intr-un ''trash'' nenorocit?

Daca nu a contat votul a 7 milioane de oameni credeti ca o sa-i impresioneze cateva sute de mailuri?

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

o sa-i impresoneze exact atat cat ma impresioneaza pe mine o bere calda in mijlocul verii :grin::grin::grin:

 

pe astia doar frica o sa-i impresioneze

 

am observat in ultima saptamana inmultirea peste medie a echipajelor de politie pe strazi....oare de ce? :grin::grin::grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Cine ne garanteaza ca toate mesajele trimise pe adrea lor de mail nu se duc intr-un ''trash'' nenorocit?

Daca nu a contat votul a 7 milioane de oameni credeti ca o sa-i impresioneze cateva sute de mailuri?

 

Ai vreun dubiu in ceea ce privesc lucrurile astea? Platforma aia cred ca functioneaza pe principiu ...noi am facut legea ... intr-o tara aproape libera, unde tu ai dreptul sa-ti spui parerea si noi, statul sa nu tinem cont niciodata de ea ...

 

Mai ieri spunea un grande militiano la radio ...ca de fapt codul asta l-au facut urmare a cererilor numeroase ale unor cetateni care au fost loviti de masini cu numere straine si care si-au luat mumu-RCA ... De parca ...valabilitatea asigurarilor si a itpurilor ar avea vreo treaba cu faptul ca unii prefera circulatia fara ele ...sau ca altii pun botu pe bautura sa nu le tremure laba pe covrig si merg sprijiniti direct de linia dintre sensuri ...

 

Daca esti infractor ...poti fi si cu numere de Romania ...n-ar fi asta o problema! :wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

in principiu treaba cu suspendarea permisului pana la plata amenzii este un lucru bun , prea multi nesimtiti primesc amenzi si nu le platesc pt. ca nu pot fi obligati cu nimic deoarece nu au nimic pe numele lor , asa ca atunci cand nu platesti , ramai ca prostu' pieton ..... in legatura cu inmatricularea in bulgaria sau alte state si asta mi se pare un lucru bun deoarece prea multi tuciurii conduc autoturisme la noi , autoturisme care de fapt sunt radiate in statele de provenienta , dar la noi nu exista o baza de date pt. a fi verificate daca ele sunt radiate sau nu .......acum mai ramane de vazut cum va dovedi politia ca eu detin un autoturism , inmatriculat in alt stat , de mai mult de 30 de zile , deoarece noi nu mai circulam in UE cu pasaport ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

acum mai ramane de vazut cum va dovedi politia ca eu detin un autoturism , inmatriculat in alt stat , de mai mult de 30 de zile , deoarece noi nu mai circulam in UE cu pasaport ........

 

Solutia exista,am vazut astazi la tv,intr-o emisiune in care un domn de la politie a explicat printre altele,ca la prima oprire in trafic,pe langa actele de provenienta a autovehiculului si posesorul trecut in talon+traducere legalizata,se vor introduce datele intr-o baza de date si la a doua oprire in trafic,daca nu se inmatriculeaza masina in decurs de 30 de zile,se suspenda talonul+placutele de inmatriculare+amenda.

Daca se va aplica legea propusa,trebuie sa ne asteptam la o "vanatoare" a masinilor inmatriculate in alte state

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Hop si tu. Atat zic. Altfel ar fi numai bip-uri in mesaj. Dar e corect ca eu sa platest multe milioane asigurari de sanatate si in spital sa imi platesc analizele si medicamentele si mai nou si spitalizarea. E corect ca intr-un spital din Bucuresti sa vii cu becuri de acasa ca sa ai lumina in salon si cu hartie ca sa nu te stergi cu mana la cur? E corect ca un tigan sa nu plateasca toate astea doar pentru ca are un venit mai mic de 740 RON si sa fie ingrijit in spitale pe banii mei? E corect sa cumpar o masina de 3-4-5 mii de euro si sa platesc taxe de mult mai multe mii? E corect sa platesc taxe de drum si sa rup masina prin gropi? Si exmplele pot continua. Asta se numeste japca, furt calificat din parte statului. Asa ca ii dau teapa si eu cu ce pot. Sa-mi usspende permisul ca nu platesc amenzile? De ce? Pentru ca fiscul nu e in stare sa le recupereze? Asta inseamna ca e inutil, si e platit tot din banii nostri. Am mers si fara el...oho, ce sa-mi faca? N-am auzit de nimeni sa faca puscarie ca a condus fara permis. Si exemple am. Marea problema e ca suntem niste lasi si spunem 'asta e, or veni si vremuri mai bune'. Teapaaaaa...ne ducem la vale si nu mai exista cale de intoarcere. Cel putin nu cat vom mai trai noi. Dar... eu va recomand sa platiti amenzile ca raman alesii fara bani la buget si nu mai au ce sa fure si poate pun taxe pe aer, pe simplul fapt ca traim, pe :fk2, pe caca (polueaza) si cine mai stie ce le trece prin cap. Moaaa cat am scris, las ca am pus un vin la rece si dupa 2-3 pahare poate imi mai trec dracii. ASTA E, OR VENI SI VREMURI MAI BUNE :grin::grin:

 

L.E Liviule, mesajul nu e replica la postul tau, ci la cel dinaintea ta, dar pana l-am scris...

Editat de wolfman

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

wolfman , ca sa intru in polemica cu tine , pe acest subiect , ar fi pierdere de timp , tu stai linistit , bea-ti vinul si nu plati amenzile :wink:

 

Corect. Se pare ca avem pareri total diferite despre tara in care traim. Probabil, cu trecerea timpului, mai multi vor realiza ca astia nu ne conduc ci isi bat joc de noi si de tara. Imi vin in minte acum urmatoarele cuvinte: 'Fiecare popor are conducatorul pe care il merita' - Nicolae Iorga

 

Si intamplator am dat si peste o minunatie de croncaneala (pardon, cantecel)

http://www.youtube.com/watch?v=LSFAbauETB0

 

Na, c-am pus manea pe forum. Sunt oare primul?

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Asa m-am gandit eu sa le scriu:

In spiritul transparentei decizionale doresc sa comunic obiectiile legate de cateva dintre propunerile inaintate:

- este anormal sa existe amenzi care sa insumeze de aproape 11 ori salariul minim pe economie. Acest fapt face posibil ca pentru o neacordare de prioritate la trecerea de pietoni sanctionata la nivelul maxim, familia contraveninentului sa ramana fara venituri pentru aproape un an, in conditiile in care politia rutiera este incapabila sa stavileasca fenomenul parcarilor pe trecerile de pietoni sau in imediata vecinatate a acestora. Personal am reclamat in repetate randuri o asemenea contraventie (care a generat cateva accidente) dar vehiculul in cauza este in continuare parasit (de mai mult de un an) la mai putin de 1m de o trecere de pietoni.

 

- Obligativitatea platii unei amenzi contestata in instanta este incorecta. Contraventia contestata nu poate purta urmari inainte ca justitia sa se pronunte asupra existentei ei, este o incalcare a prezumtiei de nevinovatie.

 

- Limitarea dreptului de circulatie al vehiculelor legal inmatriculate in alte tari este o limitare a dreptului de utilizare a proprietatii. In conditiile liberei circulatii a persoanelor in interiorul Uniunii Europene si a cresterii numarului de persoane cu multiple cetatenii, dar si a mobilitatii locurilor de munca in interiorul UE, este imposibila reinmatricularea o data la 30 de zile a vehiculelor ori de cate ori devine necesara relocarea temporara a indivizilor. Mai ales in conditiile duratei si costurilor exagerate ale procesului de inmatriculare in tara noastra. Mecanismele comunitare permit verificarea legalitatii inmatricularii vehiculelor, nu este necesara revenirea la metode folosite de autoritatile comuniste.

  • Like 1
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

in principiu treaba cu suspendarea permisului pana la plata amenzii este un lucru bun , prea multi nesimtiti primesc amenzi si nu le platesc pt. ca nu pot fi obligati cu nimic deoarece nu au nimic pe numele lor , asa ca atunci cand nu platesti , ramai ca prostu' pieton ..... in legatura cu inmatricularea in bulgaria sau alte state si asta mi se pare un lucru bun deoarece prea multi tuciurii conduc autoturisme la noi , autoturisme care de fapt sunt radiate in statele de provenienta , dar la noi nu exista o baza de date pt. a fi verificate daca ele sunt radiate sau nu .......acum mai ramane de vazut cum va dovedi politia ca eu detin un autoturism , inmatriculat in alt stat , de mai mult de 30 de zile , deoarece noi nu mai circulam in UE cu pasaport ........

 

De ce sa ai permisul suspendat pentru neplate amenzii unde este democratia cum poti sa te aperi daca nu esti vinovat?

Dau un exemplu aici unde sunt eu cum functioneaza treaba ,te opreste politia ai facut o ilegalitate primesti un tichet cu el te duci la judecator el pe baza probelor stabileste daca esti vinovat sau nu apropo politistul este obligat sa vina la audiere nu este cazul conducerii sub influenta aloolului unde in sec. doi ai catuse la maini .

Sa nu se inteleaga gresit nu vreau sa dau lectii nimanui dar daca cineva nu este capabil sa faca o lege ok poate sa se inspire de la alte tarii nu cred ca este atat de greu sa citesti de la altii doar este mai greu sa reusesti sa aplici legea peste tot.

Referitor la masinile inmatriculate in alte tari oare nu ar fii mai usor sa le inmatriculam la noi in tara si sa lasam avioanele acestea ca nu corespund tehnic ca fac accidente ca asigurarile nu funcioneaza etc. parca in ro banii de la asigurari ii iei foarte repede.

  • Like 1
Mitsubishi Pajero 3500 v6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare