Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?


FordRanger

Postări Recomandate

Nu am stiut unde sa postez si am incercat aici , la departamentul juridic.

Va rog , pe aceia care v-ati lovit de aceasta situatie , sa ma lamuriti si pe mine cum stau lucrurile. Un prieten apropiat , are aceeasi masina ca si mine , dar cu un an mai veche. Intamplator am dat cu ochii de asigurarea lui prin torpedoul masinii si am vazut ca el plateste doar 250 Ron pentru 6 luni. La mine , cu cea mai harnica reducere , fara sa fi avut niciodata accidente cu daune , cu permis de 25 de ani , etc , am 550 ron / 6 luni , cel mai bun pret. Diferenta este cam de 100 % . :grin:

Cautand o explicatie logica , am constatat ca in talonu lui scrie la " J " autoturism mixt si nu autoutilitara n1 ca la mine . Introducand masina , in simularea de asigurare, la capitolul autoturisme 2300 - 3500 kg ( similar cu autoturism mixt , mi-a dat si mie o asigurare de 303 ron care este mult mai omeneasca.

Va rog sa imi spuneti care este diferenta dintre Autoturism mixt si Autoutilitara N1 , ca din punctul meu de vedere , autoutilitara N1 ( adica si pickupul ) este exact un autoturism mixt.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Nu este in prezent , dar a fost cumparata in leasing. Insa , leasingul s-a achitat prin 2010 si de atunci este pe firma prietenului . Am trimis un e-mail la RAR si sper sa primesc un raspuns argumentat. Daca s-a renuntat la titulatura de Autoturism Mixt d.p.d.v. al omlogarii si incadrarii la RAR , si aceasta a fost inlocuita sau incadrata la Autoutiltara N1 , inseamna ca asigurarile au o problema pentru ca la toti asiguratorii exista inca categoria " Autoturism Mixt " diferita de "Autoutilitara" .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Multumesc pentru link . Am citit putin ( pe diagonala :grin:) , insa tot nu se ridica ceata. Inteleg ca la masini din clase sau familii comune pot aparea diferente de omologare individuala , insa masinile de care vorbesc eu sunt absolut identice si au in talon ( in talonul eliberat de Politie ) incadrari diferite , care le diferentiaza d.p.d.v. al costului asigurarii. Undeva pe drum , intre RAR , Politie si Asiguratori , s-a pierdut oarece informatie .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

asta zice ordinul:

1.1.3 automobil mixt - autovehicul, destinat prin constructie pentru

transportul de pasageri si de marfuri, in compartimente separate:

- automobilele mixte care reprezinta diversificarea unei familii de

autoturisme (categoria M1) se incadreaza in categoria M1 sau N1 in

conformitate cu conditiile aplicabile autoturismelor cu utilizare

multipla (anexa 1, sectiunea C, pct. 1);

- automobilele mixte care reprezinta diversificarea unei familii de

autoutilitare din categoria N se incadreaza in categoria M sau N in

conformitate cu conditiile precizate in anexa 1, sectiunea C, pct. 3.

 

acuma, depinde ce e trecut și în CiV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Inteleg ca te preocupa ''exact '' doar asigurarea si nu mi permit sa comentez ca nu stiu categorisirea ...

INSA ... noi cei care avem utilitare in talon - platim cca 420 eu la Hilux 2500cmc , iar cei care au autorurism simplu - platesc in jur de 1000lei ( imi incasau la impozite cca 1000lei / an , am facut cerere cu documentele justificative - adica CARTEA MANISII , care de la inceput a fost pe autoutilitara si au fost NEVOITI SA MI DEA BANII INCASATI ,DIN URMA - VREO 1700lei )

 

Personal cred , rezultand din comparatiile facute , ca ce au lasat la impozit , incaseaza la asigurare si apoi invers , ce pierd la asigurare incaseza la impozite si taxe , NUMAI CA BUZUNARELE SUNT DIFERITE !!!

Editat de Astral
VREUN/VREO ...FARA CRATIMA !!!
0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Iancu , ai sesizat partial corect situatia. Problema este ca amicul meu plateste impozit de autoutilitara :grin: si asigurare de autoturism mixt. Eu cred ca este o lipsa de pregatire a celor de la asigurari. Promit sa studiez legislatia in vigoare , dar nu prea ai cu cine sa vorbesti dintre cei care incheie asigurari pentru ca nu sunt oameni pregatiti cu adevarat in domeniu. Ei doar cauta clienti si incaseaza bonusuri de target . Legislatia privind omologarea este una si cea care stabileste incadrarea la asigurator este alta. Eu suspectez faptul ca este important modul in care se utilizeaza autoturismul mixt si ca de fapt , statutul de autoturism mixt nu il exclude pe cel de autoutilitara , dar pentru a incasa mai mult pe polita si , in consecinta , pentru a avea un bonus mai mare , agentii de asigurari prefera sa incadreze la o alta categorie autoturismele. Am pus intrebarea agentului de asigurari care a incheiat asigurarea amicului . Nu i-am spus ca ea ( este agenta ) a facut polita. A zis ca este vorba de o incadrare eronata ( in cazul prietenului ) si ca in cazul unui accident cu dauna , se poate ca asigurarea sa nu despagubeasca :ha: . Dupa asta i-am zis ca ea personal a incheiat polita si a spus ca ea a luat de bun ce scria pe talon :wink: .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Iancu , ai sesizat partial corect situatia. Problema este ca amicul meu plateste impozit de autoutilitara :grin: si asigurare de autoturism mixt. Eu cred ca este o lipsa de pregatire a celor de la asigurari. Promit sa studiez legislatia in vigoare , dar nu prea ai cu cine sa vorbesti dintre cei care incheie asigurari pentru ca nu sunt oameni pregatiti cu adevarat in domeniu. Ei doar cauta clienti si incaseaza bonusuri de target . Legislatia privind omologarea este una si cea care stabileste incadrarea la asigurator este alta. Eu suspectez faptul ca este important modul in care se utilizeaza autoturismul mixt si ca de fapt , statutul de autoturism mixt nu il exclude pe cel de autoutilitara , dar pentru a incasa mai mult pe polita si , in consecinta , pentru a avea un bonus mai mare , agentii de asigurari prefera sa incadreze la o alta categorie autoturismele. Am pus intrebarea agentului de asigurari care a incheiat asigurarea amicului . Nu i-am spus ca ea ( este agenta ) a facut polita. A zis ca este vorba de o incadrare eronata ( in cazul prietenului ) si ca in cazul unui accident cu dauna , se poate ca asigurarea sa nu despagubeasca :ha: . Dupa asta i-am zis ca ea personal a incheiat polita si a spus ca ea a luat de bun ce scria pe talon :wink: .

 

Este normal sa plateasca asigurare de autoturism atata timp cat in acte scrie autoturism mixt.Greseala nu este la asigurari , greseala este la impozite si taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

lasa-o asa, de ce sa moara si capra vecinului? :ha:

 

pina la urma nu e nici o greseala: e autoutilitara pentru taxe si autoturism pentru asigurari. mai bine de atit nu se poate decit sa o incadreze la vehicule istorice/epoca.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Acum nici cei de la R.A.R. nu le mai trec asa, "ca alta data". Am de inmatriculat un peugeot partner din 2005 cu motor 1.9 diesel euro 3 o gramada de bani taxa. In cartea de Belgia autotutism multi-usage. La doctorii din Baia Mare autoturis M1 SAU...... cu ceva documente de la reprezentanta peugeot si un perete despartitor va fi autoutilitar adica, N1. Voi vedea la primarie cum il vor impozita. La mine situatia este cam asa.........jeep cherokee 2.5 tdi, putere 85KW anul 2000, categorie autovehicul, AUTOTURISM M1G. Poprietar tata, nascut prin 56, impozit pe masinuta in anul 2014, 600 ron, cu chitanta de la primarie, asigurare incheiata la ASTRA S.A. pe un an de zile 481.79 ron facuta pe numele meu. Cum se spune una calda alta rece Romanie----Romanie... plina esti de bucurie.:club:

707498077_MM10UCU.thumb.jpg.d8a6dadaa3a85bbf58736bc270564b67.jpg

2038253313_MM10UCU(2).thumb.jpg.162f6208992fee88563336fbd60f14e8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

lasa-o asa, de ce sa moara si capra vecinului? :ha:

 

pina la urma nu e nici o greseala: e autoutilitara pentru taxe si autoturism pentru asigurari. mai bine de atit nu se poate decit sa o incadreze la vehicule istorice/epoca.

 

Dar la ITP cum se incadreaza, ca autoturism (face verificare la 2 ani) sau ca utilitara si face ITP anual? Si mai exista diferenta de cost la rovigneta unde utilitarele platesc mai mult..

Ar fi interesant de aflat amanuntele astea:grin:

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

La ITP este autoutilitara . I-am facut eu personal ITP-ul in fiecare an . Totusi , nu cred ca eroarea este la primarie ( la impozit) ci la ce inteleg asiguratorii ca inseamna " autoturism mixt " . Din cate m-am informat , in 2005 s-a modificat legea si s-a renuntat la termenul de " autoturism mixt " . Totusi , la asiguratori a ramas in "incadrare " . Si rovigneta este tot de autoutilitara. Singura diferenta de incadrare este la asigurator. In rest , toate autoritatile o considera autoutilitara .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Si eu am in talon/carte exact aceeasi incadrare - automobil mixt, platesc asigurare de autoturism, impozit autoutilitara si ITP anual. Mi se pare si normal atata timp cat nu am doar 2 locuri si bena ci am 5 locuri si spatiu de marfa, nu este o masina destinata expres transportului de marfa.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Cand s-a inmatriculat prima data in Romania masina ? Inca nu mi-au raspuns de la RAR dar sper sa pot face si eu modificarea. Este vorba de dublul asigurarii si nu mi se pare normal, atata timp cat o utilizez ca si autoturism personal .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Mi-a raspuns RAR-ul si mi-a spus ca din 09.2005 s-a schimbat titulatura de Autoturism Mixt ( care nu mai exista in prezent ) in Autoutilitara N1 . Insa , asiguratorii nu au renuntat la aceasta categorie pe care o incadreaza la Autovehicule mixte ( adica taxate de ei ca si autoturisme ) si au decretat ca Autoutilitarele N1 sunt separate si trebuie taxate diferit ( dublu in cazul acesta ) . Am sunat la trei centrale de asigurari si nimeni habar nu are despre ce este vorba. Si nu am sunat la call-center sau Info clienti ci la directorii de vanzari ai centralelor . Traim intr-o poveste absurda si nu pot sa cred ca pana azi nu a sesizat nimeni acest aspect . :hm

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

povestea ta nu este absurda... acum ceva vreme s-a facut povestea cu M1 si N1 din cauza taxelor ( impozit si prima inmatriculare ) ... care in cazul N1 sunt mai mici si mult mai mici ... si in anumite cazuri compenseaza Asigurarea care e pe "invers".... la 2500 cmc ... e irelevanta diferenta de cateva sute de RON ...

 

... DAR la peste 2600 ... 4200 ... 5900 cmc .... aici este povestea ... la un N1 platesti 600-800 RON impozit si taxa de inmatriculare de cca 1-2000 euro ... la M1 platesti impozit de vreo 9.000 - 12.000 RON / an, acciza de la 3000 de euro in sus ( 1 euro pe cmc ), si ultima taxa de mediu sau de inmatriculare care e de la catva mii de euro in sus....

 

deci valoarea Asigurarii deja este la valoare de coca-cola comparativ cu restul... :)

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

Nu sta treaba chiar asa . Eu nu cred ca incadrarea este o scapare a asiguratorilor ci mai degraba o excrocherie care le permite sa incadreze mai sus decat este normal un autovehicul. Pickup-ul este autovehicul mixt , adica un autoturism ca si utillizare dar autoutilitara ca si constructie. El este autoutilitara in sensul de capabilitate de a transporta marfa in compartiment diferit , dar nu este camion . Eu chiar as incerca sa demarez un demers pentru a mobiliza toti posesorii de pickup-uri , prin care sa cerem modificarea incadrarii la asiguratori din " camion " in " autovehicul mixt.

Altfel spus , masina mea este utilizata ca si autoturism personal , dar are constructie care permite transportul de materiale .

Cat despre valoarea compensata a timbrului de mediu , din punctul meu de vedere este un abuz , asa ca nu este corect sa contra-balansez valoarea scazuta a lui cu valoarea ridicata a unei asigurari . Timbrul ar trebui scos , si pickup-urile ar trebui asigurate ca si autoturieme , nu ca si camioane .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Incadrare autoturism mixt sau autoutilitara ?

 

povestea cu autoutilitara si autoturism ca si incadrare este o sursa de bani in plus pentru asiguratori si ITP.... la autoutilitare pe accelasi nr de cmc asigurarile sunt mai mari , ca si ITP-ul care trebuie facut mai des... considerentul fiind ca majoritatea proprietarilor sunt firme care fac/produc bani cu ele... si nu numai la noi in tara.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare