Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

mitu 2.8 inscris pe RO si Procura


bogdan mihai

Postări Recomandate

Salutere

Pentru cei cunoscatori vreau sa cumpar un pajero din 96' motor 2,8 volan stanga masina este inscrisa pe firma Romania actualul propietar zice ca o sa facem o procura sa am dreptul de circulatie cu masina

are asigurare si itp pana in 2016 a zis ca imi poate da si fiscalul dar sa o inscriu pe numele meu in Ro dau cat dau pe masina ce ma sfatuiti sa faca sa o las asa sa circul in continuare sau sa o fac Bulgaroaica

Actualul propietar o sa poata sa imi dea talonul cartea in original .

Credeti ca ma pacalesc sau e aceeasi chestie cu masina inscrisa pe bulgaria si cu procura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Salut, nu știu cat o sa ai impozit, eu la 2,5 plătesc 936 RON/an. Nu cred ca se mai poate face procura notariala, eu am încercat sa fac si nici un notar nu a vrut sa-mi facă, notari, mai nou, fac numai contracte de comodat dar neaparat proprietarul sa dețină fiscal. Daca-ti convine asa si persoana de la care cumperi este de încredere, poți sa faci vanzare-cumpărare, i-l treci pe numele tau la Primarie si mergi pe numerele lui, cu contractul de comodat, poate da Dumnezeu si scot astia taxa.

Eu cred ca-i cel mai bine, la bulgăroaice nu ma pricep.

 

Zi buna.

LR Discovery 300 TDI, 1998

LR Freelander TD4, 2005, automat

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Nu prea conteaza, daca omul si l-a scos de la fisc poti circula linistit pe talonul lui si nu mai da nimeni nici un ban. Mai ales ca tu il scoti mai mult la padure. Inca nu are nimeni nici o problema daca nu ti-l inscrii repede pe numele tau. Daca o sa-si sincronizeze datele politia rutiera cu cei de la administratia locala si o sa faca radieri automate si din circulatie atunci va trebui sa platesti timbrul de mediu sa o inscrii si sa dai statului roman vreo 20 de milioane pe an impozit, c-asa-i in tenis. Sau sa te bulgaresti, ca majoritatea.

Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Nu prea conteaza, daca omul si l-a scos de la fisc poti circula linistit pe talonul lui si nu mai da nimeni nici un ban. Mai ales ca tu il scoti mai mult la padure. Inca nu are nimeni nici o problema daca nu ti-l inscrii repede pe numele tau. Daca o sa-si sincronizeze datele politia rutiera cu cei de la administratia locala si o sa faca radieri automate si din circulatie atunci va trebui sa platesti timbrul de mediu sa o inscrii si sa dai statului roman vreo 20 de milioane pe an impozit, c-asa-i in tenis. Sau sa te bulgaresti, ca majoritatea.

 

Nu era vorba de poliție si de radierea din circulație, radierea nu se poate face decat la cerea cumpărătorului. Au fost forte multe persoane care au vândut mașinile si le-au venit amenzi carul, mai nou, administrațiile financiare de la primarii și-au sincronizat baza de date, cel puțin la nivel de orașe/municipii de județ si in termen de 30 zile de la radierea unui autoturism aceștia trimit automat fisa de transcriere la primăria cumpărătorului si se înregistrează automat in baza contractului de vanzare cumpărare.

Deci atenție mare.

LR Discovery 300 TDI, 1998

LR Freelander TD4, 2005, automat

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Da, o sa inceapa si astia cu taxele sa se informatizeze serios. Ar mai fi o solutie romaneasca sa vorbesti cu cineva de acolo sa iti incadreze acaretul la impozit mai mic, dar nu e ceva sigur ( am dat peste cineva care platea 600 la un motor "de Brasov", ca asa i-a facut calculul, deci depinde si pe cine mai stii prin primarii, cat mai tine si cu astea). Incet incet ramane doar Bulgaria.

Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Nu era vorba de poliție si de radierea din circulație, radierea nu se poate face decat la cerea cumpărătorului. Au fost forte multe persoane care au vândut mașinile si le-au venit amenzi carul, mai nou, administrațiile financiare de la primarii și-au sincronizat baza de date, cel puțin la nivel de orașe/municipii de județ si in termen de 30 zile de la radierea unui autoturism aceștia trimit automat fisa de transcriere la primăria cumpărătorului si se înregistrează automat in baza contractului de vanzare cumpărare.

Deci atenție mare.

 

Nu este adevarat.Sa spunem ca stiu pe cineva (nu eu bineinteles ca ar fi ilegal :wink: ) care circula cu masina radiata de la fisc de 5 ani.Nu au cum sa iti treaca pe rolul fiscal chestii fara ca tu sa stii.

Chiar daca ar fi cum spui tu poti sa faci acte vanzare cumparare cuiva ce sta in alta tara si o radiezi fiscal .In felul asta au cam terminat cu impozitul pe aerul din motor.

 

Singura chestie care o pot face hotii de la ANAF este sa isi dea foc.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Nu este adevarat.Sa spunem ca stiu pe cineva (nu eu bineinteles ca ar fi ilegal :wink: ) care circula cu masina radiata de la fisc de 5 ani.Nu au cum sa iti treaca pe rolul fiscal chestii fara ca tu sa stii.

Chiar daca ar fi cum spui tu poti sa faci acte vanzare cumparare cuiva ce sta in alta tara si o radiezi fiscal .In felul asta au cam terminat cu impozitul pe aerul din motor.

 

Singura chestie care o pot face hotii de la ANAF este sa isi dea foc.

 

Nu vreau sa te contrazic si nici sa intru in polemici pe aceasta tema, dar, eu stiu pe cineva care a cumparat o masina si tot asa a zis si el, ca si tine, ca poate merge cu masina fara sa o mai bage la financiar, surpriza a fost ca masina a apărut la el pe rol. Cei de la financiarul cumpărătorului a trimis copii de pe contract si masina a fost luată in evidentă.

 

Asa ca, fiecare face ce vrea

LR Discovery 300 TDI, 1998

LR Freelander TD4, 2005, automat

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Nu vreau sa te contrazic si nici sa intru in polemici pe aceasta tema, dar, eu stiu pe cineva care a cumparat o masina si tot asa a zis si el, ca si tine, ca poate merge cu masina fara sa o mai bage la financiar, surpriza a fost ca masina a apărut la el pe rol. Cei de la financiarul cumpărătorului a trimis copii de pe contract si masina a fost luată in evidentă.

 

Asa ca, fiecare face ce vrea

 

Pai oricum trebuie sa o pui pe rol ca sa o inmatriculezi dupa care faci un act de vanzare cumparare fictiv.Chestiile astea nu se fac doar in Romania plus ca impozitul se plateste la o masina chiar daca e neinmatriculata de aia nu au cum sa faca nimic.La astia aici nu se merita nici dacia sa o treci pe rolul tau fiscal.

 

Mai exista o solutie....o treci pe rolul tau fiscal si nu platesti.Te da statul in judecata dupa vreo 5 ani si iti ia masina sa isi recupereze miliardul de euro datorat pentru a avea o asemenea limuzina ...statul jegos o sa aiba o surpriza.

 

P.S.nu am vrut sa creez polemica ci doar am spus cum face "cunostinta" mea :grin:

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Pai oricum trebuie sa o pui pe rol ca sa o inmatriculezi dupa care faci un act de vanzare cumparare fictiv.Chestiile astea nu se fac doar in Romania plus ca impozitul se plateste la o masina chiar daca e neinmatriculata de aia nu au cum sa faca nimic.La astia aici nu se merita nici dacia sa o treci pe rolul tau fiscal.

 

Mai exista o solutie....o treci pe rolul tau fiscal si nu platesti.Te da statul in judecata dupa vreo 5 ani si iti ia masina sa isi recupereze miliardul de euro datorat pentru a avea o asemenea limuzina ...statul jegos o sa aiba o surpriza.

 

P.S.nu am vrut sa creez polemica ci doar am spus cum face "cunostinta" mea :grin:

 

Prietene, pana te da statul in judecată, îți pune poprire pe cont, salariu, sechestru pe celelalte bunuri imobile, șamd........

 

Eu am avut conturile blocate pentru 20 lei si nu aveau dreptate, și-au recunoscut vina dar a durat o săptămana pana am reușit sa le deblochez si o grămada de drumuri între banca si fisc.

 

Nu tot ce zboară se mănâncă. Daca nu ai nicio proprietate sau venit declarat, poți sa faci cum spui tu.

 

Seara buna.

LR Discovery 300 TDI, 1998

LR Freelander TD4, 2005, automat

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Salutare

 

Si eu am patit aceasi treaba cu un Pajero de 3000 cc... Am cumparat masina si ala de unde am luat-o a zis ca o scoate de la fisc, eu am stat linistit 6 luni fara sa ma strezez cand...imi vine un plic de la Circa Financiara ca am de platit 2500 lei impozit, si ce crezi imi bagase automat de la data contractului masina direct pe numele meu fara sa fiu instiintat iar inafara de asta a trebuit sa platesc si o amenda ca nu am declarat-o eu si ca sau autosezizat ei pe baza contractului... Deci mare grija cand faceti contractul de vanzare cumparare....

Cea mai buna solutie ar fi sa faceti doua contracte de vanzare cumparare:

Primul contract in doua exemplare care ramane si la fostul propietar pentru scoaterea de la fisc sa fie pe un buletin de identitate al unei persoane in varsta care de preferabil sa fie decedata sau al unei persoane care nu mai este in tara si atunci in momentul cand se va face scosterea de la fisc ea va fi bagata atuomat la acea persoana din buletin.

Cel de al doi-lea contract sa fie intr-un singur exemplar care sa ramana la cel care cumpara masina doar pentru justificarea acaratului in caz de nevoie.

Asta ar fi singura metoda cu care se mai poate cumpara masini cu motoare mari fara sa le ai la fisc si sa circuli cu numele vechiului propietar.

Editat de Giuseppe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Al doilea contract facut pe o persoana straina...nu au decat sa trimita impozitul in strainatate.

 

Aia cu persoana decedata e periculoasa rau .Nu stiu daca ar face careva.

 

mai exista o metoda.Cumparata prin biserica.Ultima data cand am verificat bisericile nu plateau impozit.Nu stiu daca s-a schimbat ceva ...probabil nu ca Romania e stat laic.

 

Nu stiu daca functioneaza dar cred ca merge sa vinzi (in acte doar) masina unei firme apoi sa rediezi firma.Nu stiu cum functioneaza asta.Oricum jegoasa tara .Am vazut ca au scazut pragul de la 2000cmc la 1600cmc si aia cu motoare de 1,8 sar de cur in sus .Cand au facut asta cu motoarele mai mari nimeni nu zicea nimic.Prost loc pe planeta sa te nasti.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Al doilea contract facut pe o persoana straina...nu au decat sa trimit impozitul in strainatate.

 

Ai dreptate, daca persoana este plecata in strainatate este posibil sa trimita acolo dar asta numai daca exista vre-o legatura in baza lor de date... foarte putin probabil...

Ar mai fi o varianta sa o pui pe numele unui dusman la care sa ai o copie de buletin...

 

Oricum asta este singura varianta sa scapi de fisc pentru ca ei automat cand te duci sa o scoti ca vanzator de la fisc cu contractul de vanzare cumparare ei baga automat cumparatorului masina fara nici un fel de avertisment....

Eu am avut discutii mari la Circa Financiara cu aia pe acolo si am incercat sa scap de plata dar fara nici un rezultat (a trebuit sa platesc impozitu + amenda de 300 lei pentru nedeclarare).

Dar am gasit o functionara foarte draguta cu care dupa o dicutie delicata a avut buna vointa sa imi spuna ca asa au primit directive de sus ca in momentul in care cineva vine sa vanda masina sa trimita automat (catre circa financiara de care apartine cumparatorul) copie dupa contract si cerere de inregistrare pe numele cumparatorului ia acesta daca nu o declara singur in 30 de zile de la data contractului va fi amendat cu 300 lei. Toate astea ca sa stopeze frauda din aceasta tranzactie in care masina ramanea in aer...

Editat de Giuseppe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Ai dreptate, daca persoana este plecata in strainatate este posibil sa trimita acolo dar asta numai daca exista vre-o legatura in baza lor de date... foarte putin probabil...

Ar mai fi o varianta sa o pui pe numele unui dusman la care sa ai o copie de buletin...

 

 

Chiar daca ar fi nu e problema.In Constanta sunt o gramada de americani (de la Kogalniceanu de la baza militara) .O vinzi unui american si nu au decat sa ceara romanii taxa pe cilindree in SUA .Acolo se impoziteaza in functie de pret si vechime iar un unele state nu se mai impoziteaza deloc daca masina are 15 sau 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

Chiar daca ar fi nu e problema.In Constanta sunt o gramada de americani (de la Kogalniceanu de la baza militara) .O vinzi unui american si nu au decat sa ceara romanii taxa pe cilindree in SUA .Acolo se impoziteaza in functie de pret si vechime iar un unele state nu se mai impoziteaza deloc daca masina are 15 sau 20 de ani.

 

Da si asta este o varianta dar pentru cine este din zona, la cei care sunt din alta zona geografica a tari este mai greu (nu imposibil) oricum valabile raman variantele mentionate de mine care sunt de mare succes deocamdata iar ambele parti (vanzator si cumparator) sunt multumiti iar statu.... Statu ar face bine sa micsoreze taxele si atunci tot romanu nu ar mai face astfel de misculatii si ar scoate din ecuatie si varianta BG...

Da asa este in Romanica noastra draga... :ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mitu 2.8 inscris pe RO si Procura

 

și dacă ai mașină cu numere de "america", cam cât e legal să o ții in țară?

sașe luni, un an, mai mult?...

 

Nu ai cum sa o tii pentru ca numerele de america sunt valabile 1 an.Sunt niste tag-uri care se lipesc pe placuta in colt pe care sunt trecute luna ,ziua si anu.Numerele de america expira la propriu plus ca se dau pe baza verificarii tehnice.Cei care au masinile in Romania au numerele expirate si platesc asigurari pe o luna pe VIN .MIlitienii nu stiu ca numerele expira deci nici macar nu intreaba.Practic masinile alea sunt neinmatriculate.

 

Exista o exceptie ....cei care isi duc masina in SUA in fiecare an dar sa fim seriosi cati platesc 4000€ pe an ca sa plimbe masina cu vaporu?Taxele auto sunt mici spre deloc in SUA dar chiar si asa nu renteaza.Mai sunt placutele diplomatice ce nu expira dupa un an ,cred...oricum la cate sunt cu numar de america inseamna ca Romania e plina de ambasadori americani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare