Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Restituire taxa poluare/ timbru de mediu


mm

Postări Recomandate

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

M-am uitat si eu in viteza pe documentul ala, si surpriza! Noaptea mintii! Se face vorbire doar despre restituirea taxelor anterioare si a timbrului de mediu achitat deja. Nimic despre masinile care se inmatriculeaza dupa aceasta ordonanta de urgenta. Adica, daca vrei sa inmatriculezi o masina acum, trebuie mai intai sa achiti timbrul de mediu, si apoi, sa soliciti restituirea lui, care se va face esalonat... Cel putin, asa am inteles eu... :ang3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Se pare ca da. Si se pare ca se restituie doar taxele platite dupa 1 ianuarie 2010. Oricum, eu ma incadrez. Cand o sa am putin timp, o sa depun actele. Va tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Probabil ca jegosii astia mai au nevoie sa alimenteze bugetul ca sa aiba de unde sa plateasca pagubitii.

Sper ca in cateva luni pica si smecheria asta, pentru ca deja stiu ca exista o sentinta favorabila pentru inmatricularea fara plata timbrului de mediu. Dupa ce le sar in cap aia care trebuie si pe subiectul asta, vor fi nevoiti sa scoata timbrul definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Oricum e o mizerie..... "Restituirea se face esalonat, pe parcursul a 5 ani"

 

Adica atunci cand a fost sa le dau bani era musai sa ii dau pe toti gramada, nu se acceptau in X rate, nu ?

Dar cand trebuie sa mi-i inapoieze mi-i da pe bucatele ca la milogi ?!?

N-am fost foarte atent, dar parca nu se pomeneste nimic despre vreo dobanda pentru acesti 5 ani, nu....?

..........

Cum mortii lor vor EI sa ma duc la vot cand EI au tot felul de scutiri de impozite si taxe, cand pana si KW, gigacaloria, mc gaz au alte preturi pentru EI ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

IMPORTANT! Vor putea sa ceara restituirea doar proprietarii care au achitat taxa auto inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu. Concret, este vorba de perioada 2007 - martie 2013, atunci cand statul a aplicat, in mod succesiv, taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule si taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule. Timbrul de mediu inca este in vigoare in prezent, astfel ca persoanele care au platit aceasta taxa din martie 2013 si pana in prezent nu pot cere restituirea.

 

 

Eu am castigat 3 procese in instanta, la primul a fost restituita integral, al doilea am obtinut plata esalonata si la al treilea am apelat la un executor judecatoresc pentru blocarea conturilor Min.Finante. Sa vedem ce iese...

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

eu cred ca o sa pica ca neconstitutionala. Pai din start zice ca aplica doar ala care are taxele platite la zi.....adica daca ai restanate de 2000 de roni[dau un exemplu...poti sa ai si 5 roni dar nu poti aplica ] Nu ai bani nici de taxe dar nici nu poti sa aplici sa iti recuperezi bani dati pe o taxa abuziva. asta da smecherie da o lege /hotarare ...si oricum pica si nu se aplica ce tampiti. de ce anume au facut discriminarea asta? Daca tot au luat bani gramada toti odata de ce nu restitue la fel pac in cont cu dobanda aferenta.Ce juristi ......cacamaca.da hotarari sa se afle in treaba.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

S-a discutat mult si pe celalalt topic.

Aceasta taxa nu este altceva decat un imprumut pe 5 ani, cu dobanda de 1-1,5% (atat este ROBOR 12M), fara sa mai tinem cont de foarte multe mii de masini pentru care probabil ca nu se recupereaza taxa (leasingul operational).

 

Daca ai timp si poti astepta, se pare ca se poate ataca in instanta inainte de plata, iar aceasta poate dispune inmatricularea fara plata taxei. Sper sa nu aberez cu aceasta afirmatie.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Am studiat ceva mai atent, si timbrul de mediu se poate restitui doar in cazurile de la articolele 7,9,12 din OUG 9/2013, adica atunci cand (foarte pe scurt):

 

7) se scoate din parcul auto national o masina pentru care s-a platit una dintre taxe, inclusiv timbrul de mediu, se poate solicita restituirea valorii reziduale a timbrului.

9) se contesta valoarea timbrului de mediu si se dovedeste ca in realitate deprecierea masinii este mai mare, cu expertiza tehnica la RAR, taxe, etc, deci se poate solicita returnarea diferentei fata de ce ti-au calculat ei dupa grila lor, si ce este de plata in realitate.

12) daca s-a platit o taxa anterioara mai mare decat valoarea timbrului de mediu, se poate solicita restituirea diferentei fata de valoarea timbrului de mediu.

 

Gata, acum ne-am lamurit! :grin:

 

 

LE:

Daca ai timp si poti astepta, se pare ca se poate ataca in instanta inainte de plata, iar aceasta poate dispune inmatricularea fara plata taxei. Sper sa nu aberez cu aceasta afirmatie.

Asa este, exista deja un precedent, dar asta presupune sa stai cu masina pe dreapta, procesul poate dura si peste 1 an de zile... :ha1

 

Tocmai pe asta ne bazam sperantele, ca poate vine vreo directiva de la mUE si ii obliga pe jegosi sa aplice pentru toata lumea inmatricularea fara taxa asta aberanta.

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

daca cerem restituirea taxei, la vanzarea masinii, cel care o va cumpara va trebui sa achite taxa in vigoare la momentul respecitv (daca nu se scoate de tot).

Deci, daca am luat o masina Euro 5 in 2010 si a fost taxa 500Eur.... mi-i returneaza in 5 ani, si cand o vand, noul proprietar o sa achite taxa pentru Euro 5 din 2016, care este probabil 1500 Eur....

 

Eu asa inteleg.... :uameni

Editat de Alexxm

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Din pacate, se plateste, eu sunt pe cale sa imatriculez un LC J7/1992, si saptamana trecuta mi-au facut cei de la ANAF, calculul sumei de plata ca timbru de mediu, 8300 lei, ...

Insa cee ce mi se pare interesant in ordonanta de urgenta, aparuta la inceputul acestei luni, privitoare la restituirea taxei auto ..., este ca procedura face referire si la cazul restituirii timbrului de mediu, in urma unei decizii judecotaresti, ..., deci eu subinteleg ca dumnealor (care au dat aceasta ordonanta) se asteapta in continuare la procese de contestare si a timbrului de mediu, care sa fie castigate de platitori, ..., de fapt din ceea ce apare prin presa, rezulta ca anul acesta, sunt deja 2 cazuri in care s-a castigat restituirea timbrului de mediu, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Pai din start zice ca aplica doar ala care are taxele platite la zi.....adica daca ai restanate de 2000 de roni[dau un exemplu...poti sa ai si 5 roni dar nu poti aplica ] Nu ai bani nici de taxe dar nici nu poti sa aplici sa iti recuperezi bani dati pe o taxa abuziva.

Ba poti aplica, si iti dau banii inapoi, dar numai diferenta de la taxa - datoria la stat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Iar o baga pe asta cu poluarea produsa de autovehicule, cu incalzirea globala, efectul de sera, si alte cacaturi inventate de "baietii destepti" ca sa ia banii de la pulimea proasta si ignoranta! Cata vreme masele sunt mai interesate de Guta, mici si campionatul de fotbal, vor fi in continuare exploatate miseleste de o mana de smecheri, iar astia care mai si gandim si intelegem ceva, suntem victime colaterale, fiind prea putini la numar ca sa putem schimba ceva. Din pacate... :(

Nu ne ramane decat sa asteptam si sa ne rugam, sa se trezeasca prostimea cat mai repede, ca sa putem schimba ceva in lumea asta tembela in care traim, condusi si exploatati de niste escroci. Si sa ne descurcam cum putem, pana una alta...

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Cititi si va minunati ! Multi cretini mai avem in tara asta ....

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Masinile+vechi+amenintate+cu+un+impozit+nou

 

Pai ce credeai ca o sa scapam asa usor? Scot o taxa si introduc alta. Ei se pregatesc in felul asta pentru momentul cand vor fi obligati sa renunte si la timbrul de mediu. Si nenea ala in interventia telefonica spune sa vinzi masina daca se invecheste prea mult. Dar cui? Adica cine mai cumpara o masina veche,la care plateste si impozit mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restituire taxa poluare/ timbru de mediu

 

Pe mine ma nedumerește prezenta celor 2 reprezentanți de la o firma de " consultanță " în promovarea anumitor idei de impozite noi. Ce concern se afla în spatele firmei de consultanta?????6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare