Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005


renegade

Postări Recomandate

Masina: Nissan Pahfinder SE an fabricatie 2005

Cumparata in leasing persoana fizica si achitata in 2010 cand a fost trecuta de pe utilizator pe persoana fizica.

In acest caz, daca vreau sa o instrainez cred ca trebuie sa platesc o taxa care nu este deloc mica.

Ce solutie/solutii am ?

Multumesc!

 

PS: daca exista vreun topic care sa raspunda la intrebarea mea, va rog un link.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

In acest caz, daca vreau sa o instrainez cred ca trebuie sa platesc o taxa care nu este deloc mica.

Ce solutie/solutii am ?

 

Taxa trebuie platita de cumparator, nu de tine, dar tot un drak.

Solutii? "Vanzarea" cu contract de comodat, posibil dezavantajoasa pt vanzator in anumite situatii, sau inmatricularea la vecinii bulgari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

sau ....divortezi ! Iti iei masina la partaj, fiind o dobandire involuntara , nu se plateste taxa ...ocazie cu care o poti instraina oricui fara a achita taxa . Scuze, nu iti doresc asa ceva, dar e una din spetele de a nu plati taxa, dupa cum ai solicitat

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

sau ....divortezi ! Iti iei masina la partaj, fiind o dobandire involuntara , nu se plateste taxa ...ocazie cu care o poti instraina oricui fara a achita taxa . Scuze, nu iti doresc asa ceva, dar e una din spetele de a nu plati taxa, dupa cum ai solicitat

 

Nu se mai poate, s-a abrogat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

:ha: Divortul nu s-a abrogat, inca :ha:

 

In schimb, din lista de exceptii a disparut partajul, modificarea s-a facut la foarte scurta vreme dupa publicarea legii.

Cativa au reusit sa profite de aceasta exceptie - au divortat, s-a inmatriculat masina fara plata taxei, apoi s-au recasatorit.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

Cu putintica rabdare se poate printr-un proces, cu solicitarea inmatricularii fara plata timbrului de mediu. In momentul de fata cred ca orice instanta judeca rapid speta in cauza fara sa mai dea surprize neplacute petentilor.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

Se poate inmatricula fara taxa orice masina care este adusa de afara in urma unui mic proces pentru ca se considera ca a fost platita taxa respectiva in tara din care a fost cumparata initial masina, si conform multor norme europene care se respecta sau nu, nu se poate taxa de 2 ori acelasi lucru.

 

Pentru orice masina care este cumparata de noua din Romania dinaintea legii respective nu se poate reinmatricula fara plata taxei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

:ha: Divortul nu s-a abrogat, inca :ha:

 

In schimb, din lista de exceptii a disparut partajul, modificarea s-a facut la foarte scurta vreme dupa publicarea legii.

Cativa au reusit sa profite de aceasta exceptie - au divortat, s-a inmatriculat masina fara plata taxei, apoi s-au recasatorit.

 

Euu zic ca unii au profitat de masina ...

""Nevasta stii masina..banii...economie...un divort de forma..ce zici?"" si apoi..."""Nevasta te_am pacalit , nu te mai vreau!""":h5

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Taxa de inmatriculare Nissan Pathfinder 2005

 

Nici sa mai divortezi nu se mai poate? S-a abrogat?

 

Nu ma pot abtine... :ha:

Desi chiar azi am platit o taxa de inmatriculare de 3900 lei...trazni-i-ar....

Editat de Astral
AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare