Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Amenda CNADR


kmkm

Postări Recomandate

Buna dimineata,

Am nevoie de ajutor: acum 3 ani am vandut o masina cu acte in regula ,cu contract vanxare /cumparare si reziliata la primarie. Acum ma trezesc cu amenda de la CNADR si constat ca cumparatorul nu a mai inmatriculat masina.

Ce trebuie facut ?

DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU A-I CONTINUA OPERA!

 

-DACIA 1307 DOUBLE CAB 1,9 D 4X4 :dr1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Trebuie sa le faci o scrisoare oficiala catre CNADR, in care sa mentionezi ca nu esti proprietarul masinii si sa demonstrezi instrainarea ei cu acte. Iti recomand sa te adresezi unui avocat inainte.

 

Daca ai scris pe talon ca masina a fost instrainata, atunci e doar o farmalitate, ti se va da castig de cauza si amenda ti se va anula.. Daca nu, te va invata avocatul ce trebuie sa faci, ce documente trebuie sa aduci pentru ca trebuie sa ii dai in judecata, dar inarmeaza-te cu rabdare pentru ca va dura mult si sansele de a castiga sunt mici. D

Eu sun in cazul al 2-lea, mi s-a dat castig de cauza dupa 6 luni si CNADR-ul a facut recurs... Dupa ce ai si castigat si recursul, trebuie sa dai in judecata si actualul proprietar pentru cheltuielile de judecata.

 

Multa rabdare si nu renunta!

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Salut.

 

Domne' atentie mare:

 

1. In 15 zile de la comunicarea amenzii (te iei dupa data postei, de pe plicul primit) trebuie sa faci plangere contraventionala. Daca depasesti termenul, la revedere, platesti amenda.

 

2. Chestia cu scrisoare la CNADNR e asa, pentru orgoliul propriu, pe aia ii doare in pix. Ei prind o masina, se uita pe numele cui apare in calculator si emit amenda. Treaba cu schimbatul de proprietar o faci la Serviciul de inmatriculari de unde locuiesti. Acolo depui si arati, ca sa modifice aia in calculator, respectiv in baza de date ca nu mai esti proprietar, pentru ca apoi sa vada si CNADNR-u in baza de date aceeasi chestie.

 

3. Daca nu vrei sa te duci la avocat, te ajutam noi pe-aici cu un model de plangere contraventionala si cu toti pasii, doar trebuie sa spui si ... sa nu depasesti termenul de 15 zile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Am fost azi la Politie si m-au pus sa fac un dosar cu o cerere catre comandant ,contractul de vanzare cumparare,dovada de la primarie ca masina este radiata fiscal si daca am copii dupa cartea de identitate a masinii plus o taxa la trezorerie.

Pentru contestare in instanta nu stiu pasii si multumesc anticipat daca ma ajutati cu un model raman dator. Luni dimineata vreau sa ma duc sa depun plangerea la judecatorie si sa depun si la Politie.(data postei 17.10.2016 si instintarea a venit pe adresa veche unde locuiam la acea vreme).

  • Like 1

DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU A-I CONTINUA OPERA!

 

-DACIA 1307 DOUBLE CAB 1,9 D 4X4 :dr1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Ok. Uite asa trebuie sa arate:

 

 

DOMNULE PREŞEDINTE,

 

Subsemnatul XXX, domiciliat în XXX, identificat prin C.I. seria XX, nr. XXX, CNP: XXX, în termen legal, formulez prezenta

 

PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALĂ

 

Împotriva procesului verbal de constatare a contravenţiei, seria XX nr. xxx, întocmit la data de XXX, de către XXX, angajat al C.N.A.D.N.R. S.A. – CESTRIN, în funcţia de agent constatator, care constată că vehiculul categoria A, cu numărul de înmatriculare XXX, aparţinând subsemnatului, a circulat la data de XXX în localitatea XXX, fără a deţine rovinietă valabilă, prin care solicit anularea procesului verbal mai sus menţionat şi exonerarea mea de la plata amenzii.

Faţă de acest aspect arăt următoarele: În anul XXX, luna XX, am vândut, cu contract de vânzare cumpărare, numitului XXX, autoturismul marca XX, tip XX, nr. de înmatriculare XX, serie şasiu: XXX.

În baza contractului de vânzare-cumpărare, am radiat autoturismul de la Direcţia de Impozite şi Taxe, fapt atestat de înscrisuri pe care le ataşez prezentei cereri. Odată cu cererea prin care am solicitat scoaterea din evidenţa a autoturismului vândut, am depus la instituţia menţionată anterior şi contractul de vânzare-cumpărare, pentru a face dovada înstrăinării autovehiculului.

În ceea ce priveşte sancţiunea care mi-a fost aplicată prin procesul verbal contestat, arăt că este greşit îndreptată, întrucât nu mai sunt proprietarul autoturismului în cauză şi nici nu utilizez acest autovehicul, fapt pentru care nu datorez plata rovinietei în ceea ce priveşte acest automobil.

În dovedirea celor de mai sus solicit să fie audiat numitul XX(actualul proprietar), cu domiciliul în xxx, cât şi administrarea probei cu înscrisuri, pe care le ataşez prezentei cereri.

Întemeiez prezenta acţiune pe prevederile O.G. 12/2002 cu modificările şi actualizările ulterioare şi Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

 

DATA, SEMNĂTURA,

 

DOMNULUI PREŞEDINTE AL JUDECĂTORIEI XXX

 

 

Asta ar fi plangerea. Se scoate la imprimanta in 3 (trei) exemplare, unul pentru instanta, unul pentru comunicare si unul pentru primire.

 

Se anexeaza:

 

1 copie CI personala. Pe copie se va scrie: "Conform cu originalul" si se va semna. Copia de pe CI se ataseaza unui singur exemplar al plangerii contraventionale.

 

2 copii de pe Procesul verbal contestat. Pe copii se va face mentiunea "Conform cu originalul" si se va semna. Se ataseaza cate una la fiecare dintre plangerile contraventionale.

 

3. Documente: Contract vanzare-cumparare, Hartii de la finantele locale care sa ateste ca ai scos autoturismul de la ei, orice alt document pe care il consideri relevant. Toate in cate 2 exemplare, pe care se va trece mentiunea: Conform cu originalul si se vor semna.

 

4. O taxa de timbru, in valoare de 20 RON, pe care o vei plati la primaria de domiciliu. TAXA JUDICIARA DE TIMBRU - asa ceri.

 

Cu toate astea in dinti, luni dimineata esti calare pe registratura de la judecatoria de domiciliu. Iei primirea pe exemplarul nr. 3 si gata.

 

Pentru orice alta lamurire (oi mai fi uitat si eu una alta, ca am imbatranit), te rog spune-ne :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Daca nu ma inseala memoria eu am platit cam cat rovinieta pe un an de zile.

Dovada platii se trimite mai apoi cu confirmare de primire la CNADR si cam atat. :wink:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Si pt 500 lei sa fac cereri si sa pierd timpul pe la usile judecariei?

A cererea de confirmare la politie ..DA sa fie pt viitor dar restul ....mai mare deranjul!

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Am patit si eu asa si ....am platit.Asta este motivul pentru care chiar si pe bani ok nu vand masina decat daca opresc numerele.

 

cred ca multi am patit-o :))

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Da, a stat amenda la finaciar vreo 3 ani dupa care poprire pe cont plus plata cheltuieli de judecata total vreo 600 ron....plicul a venit in asa fel incat a depasit cele 15 zile de depunere a contestatiei.Eu as plati amenda dupa care cu toate hartiile la mana as incerca sa recuperez ceva.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Da, a stat amenda la finaciar vreo 3 ani dupa care poprire pe cont plus plata cheltuieli de judecata total vreo 600 ron....plicul a venit in asa fel incat a depasit cele 15 zile de depunere a contestatiei.Eu as plati amenda dupa care cu toate hartiile la mana as incerca sa recuperez ceva.

 

nu conteaza daca au trecut cele 15 zile de la constatare, ci de la data la care ai primit plicul ( ai stampila postei pe el ) ... odata dati banii nu ii mai recuperezi, chiar daca castigi in instanta.

 

un college de la firma a avut pb asta in primavera si a contestar amenda, s-a judecat 2 termene si a scapat , nu e nevoie de avocat, ci doar sa faca dovada ca e vanzator de buna credinta, cu contractul de la finante, copie dupa talonul masinii in care a scris catre cine instraineaza masina, copie dupa CI-ul individului si eventual un numar de telefon.

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amenda CNADR

 

Din cate am auzit,tocmai pt. a evita astfel de situatii,dupa vanzarea masinii se poate face o cerere la serviciul inmatriculari prin care acestia notifica CADNR de schimbarea proprietarului -chiar daca masina nu a fost radiata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare