Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Accident minor in Bucuresti - ce trebuie facut ?


calinvas

Postări Recomandate

Salutari tuturor

 

Vreau sa subliniez cateva detalii legate de ce trebuie sa faci daca ai un Accident Minor

 

 

1. POZEAZA masinile cum sunt ciocnite - pozeaza SCENA IN ANSAMBLU sa se vada POLITIA ca a intrat de pe cedeaza in tine

 

2. Pozeaza avariile masini tale si avariile masinii lui

 

3. Daca este mai grav du-te la politie - cam 4 ore dureaza la politie , se face etilotest , trebuie sa ai asigurare valabila , itp , rovigneta

 

Ce faci daca se duce numai cel ce spune ca a fost accidentat - cazul meu

 

Pe 5 iulie iesind EU din parcare masina de la stop EL a zis ca l-am atins ....

 

M-am dat jos eu intact , el intact ... el tipa , eu am zis ca hai sa ne vedem de treaba

 

Noroc ca am facut niste poze la masini

 

Ulterior am vazut in poze ca el avea o zgarietura veche pe usa si aripa spate

 

Am primit citatie acasa pe 19 IULIE sa ma prezint pe 27 iulie la politie ...ok

 

Am spalat masina - bara fata ok - mici semne de Bucuresti ....

 

Am stat la politie 2 ore - s-a notat ca aveam bara zgariata ..... eu am adaugat pe PV ca dinainte de eveniment

 

Urmeaza sa ne cheme pe amandoi sa compare zgarieturile .

 

Mi sa spus ca trebuiea atuncea 5 Iulie sa ma duc si eu la politie sa se constate ca nu exista zgarieturi proaspete pe bara ..... fiindca puteam sa polish-ez bara de atunci ......

 

Cel mai bine FARA EVENIMENTE IN TRAFIC

 

EVENIMENTE IN TRAFIC + POLITIE = MULT TIMP si NERVI pierduti

 

Mi s-a parut interesant ca Politistul chiar era implicat - se uita pe pozele accidentelor , ii asculta pe cei ce aveau probleme reale ...

 

Poza cu accidentul in ansamblu este o idee foarte buna , probabil ca nu se ia in considerare oficial dar neoficial sustine descrierea ta a accidentului .

 

P.S> I am zis lu mama data viitoare cand face accident sa faca poze de ansamblu :grin:

Ea a zis ca deobiei ea este de vina asa ca mai bine NU :ha::ha::ha::ha:

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident Minor Bucuresti ce ai de facut

 

Va trimiteti reciproc mesaj de confirmare sau negatie a pagubei.ceva gen:

""nu am lovituri si nici pretentii materiale.""

 

Daca el nu trimite ...are alte ganduri si te duci singur la politie.

 

Si o ultima incercare:"" am ajuns la politie va astept ?"

 

in functie de raspuns(omul se razgandeste pe drum) pleci si tu sau intri sa declari accidentul.

 

 

am trimis mesaj la una care mi-a lovit si spart oglinda in timp ce eram oprit linga bordura si politistul a facut poza si la telefon pagina cu mesajul respectiv.

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Accident Minor Bucuresti ce ai de facut

 

Aceeasi situatie am patit in parcare cu turismul.

Un vecin prea prost sa posede permis de conducere, freaca la o parcare destul de serios bara masinii.

Il chem ii arat el neaga spunand ca e zgariata de altcineva.

Desi se vedea vopseaua lui pe bara iar zgarieturile corespund ca inaltime si toate cele refuza sa accepte .

 

La politie dau de un nesimtit care imi spune ca daca nu exista un martor nu are ce sa imi faca si ca cel mai bine ar fi sa il dau in judecata.

 

Ieri am aflat ca unui amic i s-a facut dosar penal dintr-o prostie.

A lovit din spate pe una.

Nu s-a spart nimic, nu s-a zgariat nimic si-au dat mana si au plecat mai departe.

Fiind invatata de cineva, tarfa s-a dus la politie a inceput sa se vaite de dureri de spate si de cap.

Ulterior si-a scos si niste acte medicale, evident pe naspa si cu spaga.

Pana se lamureste situatia amicul e cercetat pentru parasirea locului accidentului.

 

Tara de cacat, legi de cacat.

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident Minor Bucuresti ce ai de facut

 

Ce aveti fratilor cu tara.Avem o tara frumoasa si bogata.

Lumea e mai nebuna un pic.:wink:

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Accident Minor Bucuresti ce ai de facut

 

din ciclul..."ce sa faci in caz de accident"

In cazul in care sunteti implicati intr-un accident minor cu o alta masina, fara vatamari corporale...si cumva mai este implicata si o a treia parte...in cazul meu a fost o bordura dar poate fi orice alt lucru din trafic...un canal...un pom...un stalp...ATENTIE !!!....NU este suficenta constatarea amiabila, va trebuie neaparat dovada ( anexa 2 ) de la politie...altfel asiguratori o sa va F... in gura.

Caz concret:

_una din masinile de la firma a fost lovita din partea dreapta de o masina care nu sa asigurat la iesirea de pe o straduta...masina nevinovata ricosand in scuarul ( bordura ) de pe mijlocul drumului rezultand spargerea jantei si a anvelopei de pe partea stanga.

Sa sunat la 112....NU aveti nevoie de cat de constatarea amiabila

Sa sunat la Asirom unde avea vinovatul RCA...NU aveti nevoie decat de constatarea amiabila

Sa adus masina la Bucuresti, accidentul avand loc in Galati...sa facut constatarea de catre un inspector de daune al Asiromului.......( nimeni nu a zis nimic de dovada de la politie )...sa dat acceptul de reparatie intr-un service agreeat de ei cu decontare directa ...si SURPRIZA!!!...NU se poate plati pentru ca dosarul este incomplet!!!...lipseste dovada de la politie...BORDURA este parte VATAMATA...si considerata " a treia parte "...caz in care constatarea amiabila nu mai este suficenta.

Am cerut explcatii Asiromului...."da ce , dumneavoastra nu cunoasteti legea ? trimiteti soferul la Galati sa ia dovada de la politie "...a fost raspunsul lor...accidentul avand loc acum doua saptamani...

L-am explicat ca daca trimit soferul acum la Galati, in afara de o cheltuiala in plus...o sa primeasca si amenda si va ramane si fara permis pentru nedeclararea accidentului in 24 ore...lucru valabil si pentru celalalt sofer implicat in accident.

Neavand timp de pierdut prin tribunale cu ei...si avand nevoie de masina...am dat o declaratie pe propia raspundere ca renunt la decontarea costurilor cu janta si anvelopa de pe stanga...si sa-mi plateasca doar avariile de pe partea dreapta...

....asa incat daca nu vreti sa fiti si f...si cu bani luati...invatati legea...asigurarilor...ca oricum alta treaba nu aveti...:ha::ha::ha:

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Accident minor in Bucuresti - ce trebuie facut ?

 

Pe 6 noiembrie seara pe la Podul Constanta un taxi imi zboara oglinda stanga, praf a facut-o.

Tragem pe dreapta, soferul un pusti de vreo 19-20 ani, ii urlau manelele pe smartfonul Samsung mare cat capacul de veceu.

Vrajeala, ca nu are bani la el, eu ma grabeam, el la fel, schimbam numere de telefon si ramane ca ne sunam.

A doua zi evident ca nu mai raspundea nimeni, eu ii luasem numarul de la masina si stateam linistit.

Ma duc la autokarma si imi iau oglinda noua completa la 145 de ron de opel astra si merg la politie dupa vreo 3 zile.

Acolo, surpriza, zice politaiul ca daca nu declari accidentul usor in 48h iti iei amenda 500 de ron si suspendare permis 30 de zile.

Wtf ?!!!

Asa ca mi-am luat tzeapa de la taxiul de etnie si aviz altora, sa nu fiti baieti buni la faze d-astea ca o furati grav.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident minor in Bucuresti - ce trebuie facut ?

 

Asta cu declaratul in 48 de ore e veche, dar aberatia este ca daca iti este lovita masina parcata fiind si poate tu esti in concediu sau orice altceva si declari dupa 48 de ore ... 500 lei + permisul suspendat :uameni

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare