Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Micro-hidrocentralele de pe raurile de munte - un dezastru ecologic care trebuie oprit !!!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Micro-hidrocentralele de pe raurile de munte - un dezastru ecologic care trebuie oprit !!!

Pentru toti cei care nu au avut incredere ca se poate !!

"Dragi colegi si colaboratori,

Sunt foarte bucuroasa sa impart cu voi o veste minunanta - raul Topolog, imaginea campaniei WWF, a fost salvat de la amenintarea proiectului de amenajari hidroenergetice. Dupa multe luni de interventii la toate autoritatile relevante, studii in teren, mentionarea cazului in revista National Geographic si un comunicat foarte bun in presa, APM Valcea a emis in data de 10 decembrie 2013 o decizie de respingere a proiectului (vezi atasat). Printre argumente: pozitia administratorului sitului N2000 si argumentul nostru forte: Avizul de mediu la Strategia Energetica - pentru prima data de cand s-a emis acum un an, o autoritate de mediu ii recunoaste valabilitatea si il aplica in mod corespunzator.

Multumesc TUTUROR celor care au contribuit la acest rezultat. Pestisorii si vidrutele de pe Topolog vor avea Sarbatori Fericite anul acesta!

Diana

Diana Popa

Regional Policy Officer & Project Manager
    WWF Danube Carpathian Programme"

Si dovada:
    http://apmvl.anpm.ro/upload/117903_decizia%20767.pdf

Comentariu

Re: Micro-hidrocentralele de pe raurile de munte - un dezastru ecologic care trebuie oprit !!!

Postat în original de ktibor Vezi post
      pentru toti cei care nu au avut incredere ca se poate !!

"dragi colegi si colaboratori,

sunt foarte bucuroasa sa impart cu voi o veste minunanta - raul topolog, imaginea campaniei wwf, a fost salvat de la amenintarea proiectului de amenajari hidroenergetice. Dupa multe luni de interventii la toate autoritatile relevante, studii in teren, mentionarea cazului in revista national geographic si un comunicat foarte bun in presa, apm valcea a emis in data de 10 decembrie 2013 o decizie de respingere a proiectului (vezi atasat). Printre argumente: Pozitia administratorului sitului n2000 si argumentul nostru forte: Avizul de mediu la strategia energetica - pentru prima data de cand s-a emis acum un an, o autoritate de mediu ii recunoaste valabilitatea si il aplica in mod corespunzator.

Multumesc tuturor celor care au contribuit la acest rezultat. Pestisorii si vidrutele de pe topolog vor avea sarbatori fericite anul acesta!

Diana

diana popa

regional policy officer & project manager
      wwf danube carpathian programme"

si dovada:
      http://apmvl.anpm.ro/upload/117903_decizia%20767.pdf
      felicitari!!!!!

Comentariu

Intr-adevar, se poate! Si cu cat se actioneaza mai repede, in fazele incipiente, cu atat succesul vine mai usor si mai repede.

Comentariu

Din minunata cascada Voalul Miresei se nastea un extraordinar raulet de munte fara cea mai mica urma de poluare, nu trecea prin nici un sat, dar acum l-au distrus cu asa zisele centrale verzi. Mi-a venit sa plang cand am vazut ce prapad au facut acolo....
          Ma bucur sa aud ca Topologul a scapat, am fost printre cei care am semnat petitia.Daca romani vor iesi putin din letargia caracteristica si se vor agita putin pe marginea acestui subiect parca vad cum imediat o sa apara in presa cat de tampiti suntem pt ca ne opunem progresului si independentei energetice!!! Ma intreb eu, ce am putea face noi pentru a impedica acest dezastru???
          Mitsubishi Pajero 3000 V6

Comentariu

http://totb.ro/wwf-a-semnat-un-proto...trii-de-beton/

Comentariu

Postat în original de pit ciprian Vezi post
              Ma intreb eu, ce am putea face noi pentru a impedica acest dezastru???
              am putea invata sa traim ca in evul mediu sau ca la inceputul secolului. sau am putea finanta cercetarea surselor alternative de energie. suna bine?
              The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
              4x4MANIA is where we are !!!
              “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

Postat în original de air_wolf Vezi post
                sau am putea finanta cercetarea surselor alternative de energie.
                De cercetat nu prea mai este mare lucru de cercetat. Ar trebui doar sa fie scoase dosarele de prin seifuri, atat. Din surse oficiale dar anonime, exista la ora actuala aproape 6000 de brevete de inventii tinute la secret, care daca ar fi puse in practica ar schimba fata planetei intr-un mod "miraculos". Dar odata cu asta ar lua sfarsit si hegemonia celor cateva famiglii care au "painea si cutitul" in mana.
                Tot din aceleasi surse, deja suntem foarte aproape de momentul in care vor fi confiscate aceste brevete si puse la dispozitia publicului. Problema este foarte complexa, deoarece pe langa opozitia celor care detin brevetele, mai sunt si "cei multi" care refuza sa creada asa ceva, am vazut personal situatii in care chiar si dupa ce s-au oferit dovezi palpabile asupra anumitor realizari, au existat oameni care refuzau sa creada ca se poate rezolva asa ceva, atitudine devenita deja generala in epoca noastra. Comic, nu?! Decat sa te agiti sa ascunzi ceva pretios si sa negi vehement existenta lui, riscand sa clachezi la un moment dat, mai bine prostesti pulimea ca nu are cum sa existe asa ceva, si stai apoi relaxat! Si le dai os de ros la greu, pe diverse nimicuri.

Comentariu

Procesare...
                X