Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Zimbrii (Bison bonasus) în libertate

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Zimbrii (Bison bonasus) în libertate

Zimbrul (Bison bonasus) este ruda europeana a Bizonului american si cel mai mare mamifer din Europa.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Zimbru

Dupa ce în sec. XX au fost ucise ultimele exemplare care traiau liber în padurile din Europa(ultimul zimbru în sălbăticie a fost ucis în Polonia în 1919, iar din lume în 1927, în Caucaz), iata ca de Joi 11.04.2013, o turma de 8 exemplare traiesc liber si în padurile!!! Munților Rothaar (Muntii padurilor taiate) din Nordrhein-Westfalen Germania.

De retinut:
    -Toate exemplarele în viata existente la ora actuala, provin din doar 12 gradini zoologice sau rezervatii.
    -Numai datorita eforturilor deosebite ale doar cîtorva gradini zoologice si persoane private, s-a reusit (începînd din 1952) repunerea în libertate a Zimbrilor
    -În 2004, existau deja 31 de "populatii" de Zimbrii cu un total de 1955 de capete, ceea ce reprezinta 60% din totalul zimbrilor în viata de pe întreaga planeta.

Si în România se "lucreaza" din 2012 la un asemenea proiect, 5 exemplare fiind puse în libertate în Parcul Natural Vânători!!! Neamț
    Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
    http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
    http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Re: Zimbrii (Bison bonasus) în libertate

Oare mai traiesc acesti zimbri? Pentru ca braconajul ca si hotia de lemne este un adevarat fenomen in Romania. Ar fi ceva deosebit ca in cativa ani sa-i vedem liberi prin paduri desi este foarte greu de crezut. Cunosc cazul unui prieten de al meu, padurar care a gasit o ciuta, ieduta, a crescut-o in casa .
    Ajunsa la maturitate, perfect domesticita, nu mai putea fi tinuta in casa, ciuta matura este aproape cat un cerb, a lasat-o libera, revenea acasa in fiecare dimineata. Pentru a nu fi impuscata de braconieri i-a bus o banda fluorescenta mare pe gat, a dat sfoara-n toata gasca de braconieri cunoscuti din zona, vanatori si toti cei care mai umbla prin paduri, etc etc
    Ce credeti ca s-a intamplat? Tot au impuscat-o..... Dar sa revin la topic, pentru mine ca fotograf care m-am dus in rezervatia de la Hateg pentru a-i fotografia vestea ca sunt pusi in libertate este una care nu poate decat sa ma bucure. Ramane de vazut ce eficienta va avea
    Mitsubishi Pajero 3000 V6

Comentariu

Re: Zimbrii (Bison bonasus) în libertate

Cea mai mare rezervatie din tara e la Bucsani,Dambovita - aveau aproape 40 acum cativa ani cand am fost eu acolo si le mergea foarte bine.
      Nu cred ca e o idee buna eliberarea lor in padure pana cand nu se starpesc braconierii.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ZIMBRARIA BUCSANI 06.01.2007 018 [].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	212,6 KB 
ID:	918893Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ZIMBRARIA BUCSANI 06.01.2007 050 [].jpg 
Mărime:	149,5 KB 
ID:	918894Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ZIMBRARIA BUCSANI 06.01.2007 080 [].jpg 
Mărime:	213,1 KB 
ID:	918895
      Discovery 4 2010
      Discovery 2 2000
      Defender 90 1997

Comentariu

Procesare...
      X