Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Exploatarea gazelor de sist - o CRIMA , in curand si in Romania

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Exploatarea gazelor de sist - o CRIMA , in curand si in Romania

Urmariti acest documentar si aratati-l si prietenilor in special celor din zona Moldovei si Dobrogei.
    Cred ca documentarul e pe intelesul tuturor. Sper ca si cei mai sceptici vor fi pusi pe ganduri.

Re: Exploatarea gazelor de sist - o CRIMA , in curand si in Romania

Sunt o serie de primarii (comune) care s-au opus exploatarii gazelor de sist. Prefectul(aka reprezentantul guvernului in teritoriu), insa, din judetul respectiv, a inceput prigoana asupra primarilor care au zis ca nu e bine sa faca in comunele lor astfel de lucrari. Hotararea primarilor a fost luata in urma consultarii cetatenilor din comuna respectiva(nu stiu daca peste tot a fost la fel dar in 4 comune stiu sigur ca au fost consultati locuitorii).
    Oricum Max, cu tot respectul, topicul asta este inutil pentru ca, vorba bulgarului......go home mamaligarilor. Degeaba vorbim. Politicienilor nu le este frica de cuvinte. Asta stiu ei cel mai bine sa manauiasca.
    Singurul lucru de care le este frica e ca cineva sa le rupa picioarele. Si cred ca este totusi timpul ca, in tara asta care a ajuns sa fie considerata ca fiind din Africa, sa se intample ceva. Nu stiu ce, nu stiu cum si cand dar cred ca e de ajuns.
    http://jurnal4x4.blogspot.com

Comentariu

asa ceva numai la ei e posibil .....la noi autoritatile vor supraveghea cu mare atentie procesul de fracturare.......va obliga firmele care vor fora si exploata gazele de sist sa foloseasca numai substante non toxice.....agentia nationala de mediu ...in frunte cu madam Plumb si care-or mai fi pe acolo vor lua probe de apa saptamanal

pai daca la americani se intampla asa ceva...la noi care deschide gura va fi calcat de zece ori cu buldozerele...sa fie siguri ca nu mai spun nimic

pe astia doar focul o sa-i linisteasca

Comentariu

Am postat si eu acest documentar in discutia lansata aici : http://forum.club4x4.ro/showthread.p...Oradea-Prezent!

Sustin acest topic lansat de @MAX si sper ca odata aparut si aici,acest film sa suscite cat mai mult interes din partea utilizatorilor acestui forum!La fel cum nutresc speranta ca discutiile derulate aici vor fi unele constructive!
        Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

in acest caz socotelile trebuiesc facute ca in Ucraina.....

pe astia doar argumente de tip AK 47...C4...Semtex...sau un pic de motorina cu mai mult azotat de amoniu ai pot convinge ....vorba buna si dezbaterile civilizate....nu-i impresioneaza deloc

Comentariu

Nu mai era un topic cu exploatarea gazelor de sist?
            http://forum.club4x4.ro/showthread.p...Oradea-Prezent!
            Ultima editare de mac01; 13.iun.2013, 03:04.

Comentariu

Filmul de mai sus nu e "documentar", e un film artistic+teorii.
              Uitati inca un "documentar", opusul lui Gasland:

Care o fi adevarul?

Comentariu

Postat în original de misca Vezi post
                Filmul de mai sus nu e "documentar", e un film artistic+teorii.
                Uitati inca un "documentar", opusul lui Gasland:

Care o fi adevarul?
                Acest "documentar" anti Gasland, din punctul meu de vedere ca om care are un pic habar din punct de vedere tehnic de anumite aspecte ale acestui subiect, este un teatru de prost gust exact ca si cel facut de "documentarul" lui Dan Chisu care cica a fost pe banii lui in mai multe tari unde exista exploatari de genul celor de la Rosia Montana si artistul din el a constatat ca tehnologia cianurarii nu e poluanta.

La fel si cu alta "curva" de creatorul de publicitate Bogdan Naumovici care a concluzionat si el ca tehnologia cianurarii nu e periculoasa (asta dupa ce a primit sute de mii de euro pt campania publicitara facuta de firma lui celor de la RMGC)

http://verticalnews.ro/rosia-montana...-munte-de-aur/

Comentariu

Pai si in Gasland unde ai vazut macar un singur argument tehnic?
                  Vine un hipster de la jurnalistica sa ma convinga ca o tehnologie nu e in regula?
                  E fix aceeasi manipulare de prost gust, fara nici un argument stiintific, care prinde la omul care a uitat demult sau n-a stiut niciodata chimia si fizica din clasele 6-10. Si la toti hipsterii ecologisti de tastatura.

Am incercat sa-l revad, dar bullshit-meterul meu a fost dat repede peste cap. Dar l-am vazut acu ceva timp pe tot, numai ca, ca orce infrmatie inutila, am sters-o repede din memorie. Argumentul de baza: 596 substante chimice cu nume lungi, care nici nu pot fi citite.... WTF?

Pe acest forum sunt foarte muti oameni tehnici, multa experienta reala si cu capul pe umeri; eu nu inteleg de ce trebuie promovate filme din astea care insulta inteligenta si pline de idei conspirationiste? Pentru asta exista televiziunile...
                  Ultima editare de misca; 27.iun.2013, 15:13.

Comentariu

Postat în original de misca Vezi post
                    Pai si in Gasland unde ai vazut macar un singur argument tehnic?
                    Vine un hipster de la jurnalistica sa ma convinga ca o tehnologie nu e in regula?
                    E fix aceeasi manipulare de prost gust, fara nici un argument stiintific, care prinde la omul care a uitat demult sau n-a stiut niciodata chimia si fizica din clasele 6-10. Si la toti hipsterii ecologisti de tastatura.

Am incercat sa-l revad, dar bullshit-meterul meu a fost dat repede peste cap. Dar l-am vazut acu ceva timp pe tot, numai ca, ca orce infrmatie inutila, am sters-o repede din memorie. Argumentul de baza: 596 substante chimice cu nume lungi, care nici nu pot fi citite.... WTF?

Pe acest forum sunt foarte muti oameni tehnici, multa experienta reala si cu capul pe umeri; eu nu inteleg de ce trebuie promovate filme din astea care insulta inteligenta si pline de idei conspirationiste? Pentru asta exista televiziunile...
                    Tin sa te anunt ca am cunostinte bune de chimie, aceasta fiind o materie care mi-a placut intotdeauna si am si fost olimpic la ea. In special chimia organica.
                    Ca unul care intelege ce sunt mare parte din substantele folosite in acest tip de exploatare, imi permit sa imi dau cu parerea si chiar sa promovez astfel de mesaje pe acest forum.

Hai sa iti dau un exemplu simplu. Luam doar un compus dintre cei pe care se folosesc respectiv antigelul.
                    Pune antigel in paharul tau cu apa si bea-l.

Antigelul este extrem de periculos cand ajunge in panza freatica.

Asta e doar un exemplu dintre cele mai banale si nu neaparat dintre cele mai periculoase.

Da, imi asum faptul ca sunt un conspirationist si imi permit sa imi exprim ideiile. Daca parerile mele iti insulta inteligenta, imi pare rau dar asta e ce cred eu. Faptul ca tu esti de alta parere nu consider ca tu imi insulti inteligenta. Fiecare cu parerea lui.
                    Sunt pt o Romanie curata si nu vreau sa ajung ca sa nu imi mai folosesc fantana din curte, sa risc imbolnavirea copilului meu sau alte chestii de genul asta.

Comentariu

Ce legatura au substantele injectate la 2500m cu panza freatica de la 100-150m?
                      Ce legatura au cele cateva cazuri de metan in apa (acest fenomen exista si in romania) si tehnologia de fracturare?

Filmul ala are o singura concluzie: forarile trebuie oprite! Dar care sunt motivele? Explicati-mi macar unul logic si real?

Si eu sunt impotriva distrugerii naturii de orce fel.
                      Sunt si eu pentru o lume curata, nu numai Romanie. Insa nu pot fi ignorant. Progresul tehnologic cere niste sacrificii.
                      Se mai intampla accidente si incidente in industrie. In mod continuu tehnologiile se perfectioneaza, se introduc masuri noi de securitate etc. Asta trebuie urmarit, nu interzicerea forarilor, extractiilor, mineritului.

PS.
                      Nu parerile tale imi insulta inteligenta, ci filmul asta.

Nu aduce nici o dovada, dar trage niste concluzii. Si influenteaza o mare masa de oameni intr-o directie.
                      Ultima editare de misca; 27.iun.2013, 16:43.

Comentariu

ce vise erotice cu gazele de sist aveti voi....ca va scadea pretul la gaze...ca se vor face locuri de munca...ca tehnologia e sigura....ca etcsamd

fix pix...in goana dupa profit isi vor baga scula toti cei interesati in tehnologiile scumpe.....si vor aplica tehnologii mai vechi...poluante si mai putin safe...cum se spune acum

plus ca statul roman in marea lui grija catre investitori imi va aplica si ceva taxe de cogenerare...similar cu ce-mi aplica Electrica...ce de...omul ala a investit bani...si trebuie sa-si faca profit cat mai rapid...si cat mai mult

adevarul se va vedea in momentul explorarii si al exploatarii acestor gaze

pana atunci vom fi unii mai destepti decat altii.....
                        Ultima editare de Marius C alias Turagmes; 27.iun.2013, 16:40.

Comentariu

Nu cred ca cineva crede ca vor fi gazele mai ieftine. Mai ales acum cand se liberalizeaza preturile la gaz si energie... O sa fie fix la acelasi pret ca in toata europa.
                          Dar sunt sigur ca nu o sa ramanem fara, in miez de iarna, cand vor mai avea chef rusii sa inchida robinetul.

Oricum mai e mult pana o sa inceapa exploatarile in Europa. Sper ca se vor mai perfectiona tehnologiile pana atunci si sub supravegherea europenilor companiile care o sa se apuce de extractii n-o sa-si bata joc de natura. Ca in statul roman nu am nici cea mai mica incredere... Pe mine daca ma dezamagesti de 2 ori, nu pot sa mai am niciodata incredere, decat sa tolerez si evit

Si eu sunt impotriva oricarei fel de exploatare. Inevitabil sunt accidente, scurgeri, poluare... Baia Mare in 2000, platforma aia de langa mexic si sua, si multe alte sute si mii de locuri de pe planeta. Cate accidente sunt unde se produc dezastre naturale in toata Rusia si China nu sunt cunoscute publicului larg?
                          Dar sunt constient ca altfel nu se poate in timpurile pe care le traim: ne trebuie petrol, gaz, carbune, aur, platina, uraniu etc.

De aia ma enerveaza astia de la tot felul de organizatii care cheltuie o gramada de bani sa se revolte si sa incerce sa socheze o gramada de oameni... care in proportie de 99% in continuare o sa arda gazul la calculator sau la un protest ceva in oras. In loc sa investeasca banii astia in a rezolva problemele si a gasi o solutie constructiva ca pe viitor sa nu se intample. Sunt sigur ca daca 1000 de oameni care protesteaza impotriva defrisarilor de paduri de exemplu, vor protesta pe un munte sau deal unde sa sadeasca fiecare cate 3-4 copacei, si cu 2-3 televiziuni la fundul lor, o sa rezolve o problema(dupa cateva proteste )

Comentariu

@Misca - Știi unde cred eu că greșești? E dreptul tău să ai încredere în ce companii și campanii vrei tu. Dar nu poți să-i condamni pe ceilalți dacă gândesc altfel. Cum tu ai încredere acum în unele companii de explorare și exploatare, în dezvoltarea proceselor tehnologice pe care acestea zic că le vor folosi ... unii dintre noi, nu mai avem.

1. Pentru că, poate nu ai văzut/auzit propaganda de doi lei pe care o fac "Canadienii" de la RMGC, de care aproape că-mi vine să râd ... ăia chiar ne insultă ca oameni, ca ființe raționale (nu am zis "inteligența"!).

2. Poate au fost și persoane care au sperat că o să avem autostrăzi în România și ai văzut cum s-au căcat pe noi americanii de la Bechtel, ce contract "interesant" au avut, de acum trebuie să le mai dăm și bani. Și f*t*ți și cu banii luați. Și cu autostrada ...

3. De guvernele românești ce să mai zic? Politica e curvă, sau pește? ... Și politicienii sunt curvele grase, știrbe, jegoase și ieftine în România?!? Sunt marionetele U.E.. Nu am cum să am încredere în guverne sau în U.E., care își văd interesele. U.E. ne dă cu o mână și ne ia cu două ... iar guvernele se supun, că așa-s ordinele, unii dintre factorii de decizie își mai iau și dreptul (corupția, șantajul, asasinarea și subjugarea economice, nu le-am inventat noi!!!).

Măria Sa, Cetățeanul, are de suferit la noi și asta pentru că suntem o nație de nevertebrate (ca să nu jignesc), uită-te la turci, la bulgari, la greci, la islandezi ș.a.m.d. și încearcă o comparație ... mai e mult până departe!

Numai bine!
                            All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

Comentariu

Misca...tu lucrezi in guvern...

o sa-i doara in .ula pe aia din mUE de dezastrul pe care-l vor face aia cu gazele lor la exploatarile din Romania

pretul clar nu va scadea...dar propaganda fosta si actuala...asa se lauda....ei spun asta...nu eu

sigur nu vom ramane fara daca se supara Rusia....asta-i de discutat ...in functie de ce contracte vor face hienele alea de la guvernare

Comentariu

Procesare...
                              X