Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

Aia cu trusa de prim-ajutor auto e doar un business, si inca unul frumusel, stii bine.....si militienilor nostri le place sa verifice exact respectarea acelei legi care prevede obligativitatea acelei truse....

Nici cu fracturile nu e asa simplu cum pare.....vrei sa faci o imobilizare, gest salutar dealtfel, o faci si se constata ulterior ca i-ai lezat un nerv si membrul respectiv e compromis motor......

Regulament

Comentariu

Postat în original de f_zoltan Vezi post
      Am o observatie asupra parerii, pertinente, ca trebuie sa lasi profesionistii sa-si faca treaba. Omitem un detaliu esential: suntem oameni cu o pasiune potential periculoasa. Putem ajunge, noi sau colegi ai nostri, in situatii grele in care nu ne poate ajuta un profesionist, sau cel putin nu in timp util, fiind necesar ca cineva sa faca un minim de efort pana ajung "meseriasii". Cred ca initiatorul topicului la asta se refera cand doreste sa invete cate ceva, nu la oportunitatea de a inlocui SMURD-ul sau ambulanta. Si eu as dori sa am un minim de cunostinte gen: imobilizarea unei fracturi, oprirea unei sangerari ...

Imi pun intrebarea ca daca nu trebuie in nici un caz sa intervenim, de ce mama naibii ne controleaza unii de cutia de prim ajutor?

-cred ca ai inteles gresit,nici nu ma gindeam la substituirea SMURD,ceea ce de altfel presupune actiuni in numele SMURD sau a AMBULANTEI. Cum tot asa este si adevarat ca fiecare secunda conteaza uneori,dar lafel de adevarat este ca in astfel de momente este absolut necesar sa stii exact cum se procedeaza nu ''dupa ureche''! Doar dorinta de a salva nu compenseaza posibilele efecte dezastruase ale unor actiuni fara cunostintele necesare. Am sa-ti dau un exemplu scurt (caz real) petrecut la un accident auto cu doua victime dintre care una era in stare grava iar cealalalta aparent doar cu leziuni usoare.Echipa medicala a preluat in primul rind victima in stare grava dupa ce cealalalta vicima le-a spus ca este in regula, ca nu are dureri ca nu are fracturi si ca se poate deplasa singura.Asadar aceasta din urma a facut citiva pasi apoi a cazut jos si a murit in citeva secunde. Nu am sa-ti dau detalii acuma,doresc doar sa-ti atrag atentia unui fapt concret; sa nu te bazezi pe simple aparente si sa actionezi in conformitate cu acestea,chiar si daca ai cunostintele necesare. Dar ce te faci daca nu cunosti procedurile de gestionare a situatiilor din teren?
      -in legatura cu trusa medicala auto,aceasta este pentru accidente usoare,simple tamponari,raniri usoare in caz de service la masina in timpul unei calatorii mai lungi si nu sunt dispensare medicale in zona,etc. Iar cu partea de pregatire,nu pot sa-ti scriu mai multe dar cauta pe siteul ISU,citeste cu atentie si o sa gaseti solutia.
      ....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!

Comentariu

Revin cu intrebarea: ce fac daca cineva s-a accidentat in varful muntelui, si cel mai apropiat profesionist e la ore distanta? Astept sa vina profesionistii si ma uit cum sangereaza victima? Se ineaca vreunul cu ceva si nu ma ating de el pentru ca nu ma pricep sa-i deblochez caile respiratorii? Il las sa se zvarcoleasca de durere cu osul rupt, fara sa imobilizez fractura? Ca daca se zbate suficient, isi lezeaza singur nervul acela din cauza caruia nu ma ating de el.

In cazul cel mai nefericit poate ca sunt eu si cu mine, si de asa ceva depinde propria-mi supravietuire.
        Samurai incepator

Comentariu

Faci un curs profesionist de prim ajutor.....

Raspunsul meu de mai suuus, viza mai degraba descurajarea actelor de bravura, agitatie, panica, pe care, in general, ii apuca pe necunoscatori in fata unui accident......

Alte raspunsuri telegrafice postate aici privind minimum de masuri de prim ajutor nu vor face decat sa creeze impresia ca primul ajutor e ceva banal.....

Regulament

Comentariu

Postat în original de f_zoltan Vezi post
            Revin cu intrebarea: ce fac daca cineva s-a accidentat in varful muntelui, si cel mai apropiat profesionist e la ore distanta? Astept sa vina profesionistii si ma uit cum sangereaza victima? Se ineaca vreunul cu ceva si nu ma ating de el pentru ca nu ma pricep sa-i deblochez caile respiratorii? Il las sa se zvarcoleasca de durere cu osul rupt, fara sa imobilizez fractura? Ca daca se zbate suficient, isi lezeaza singur nervul acela din cauza caruia nu ma ating de el.

In cazul cel mai nefericit poate ca sunt eu si cu mine, si de asa ceva depinde propria-mi supravietuire.

si eu revin cu raspunsul! Cauta pe siteu ISU si citeste atent!

Comentariu

Este ..asa cum iti doresti curs ,de prim ajutor, saus serii mai aprofundate la CRUCEA ROSIE ROMANA .ia legatura acolo. In curs ai si respiratie gura la gura ,tehnici de imobilizare a ranitului ,etc.Nu sunt de acord mai ales ca aceasta activitate de offroad se desfasoara in locatii greu accesibile sa nu cunosti ce trebuie sa faci.
              Daca astepti cu telefonul la ureche sa ti se spuna ce sa faci pierzi minute insir si ai doar o mana de utilizat. La scafandri de exemplu ai nevoie de refresh la fiecare 2 ani de acest curs. Ce te faci daca nu ai acoperire la 112 sau in caz de dezatre nu crezi ca mai inatai cade reteau de telefonie? ce faci stai pe telefon si il lasi pe ala sa moara ca nu ai cu cine sa vorbesti?
              Chiar si cand ai simplu carnet de conducere ai cunostiinte sau ar trebui sa ai cunostiinte de cum sa pui un garou sau cum sa dai primul ajutor .
              Dar , pentru ca exista un DAR mare ...trebuie sa stii precis ce faci cand dai ajutor.
              Zi buna !
              Land Rover Discovery I
              Mercury Sable
              LR serie III

Comentariu

Postat în original de RETI Vezi post
                Este ..asa cum iti doresti curs ,de prim ajutor, saus serii mai aprofundate la CRUCEA ROSIE ROMANA .ia legatura acolo. In curs ai si respiratie gura la gura ,tehnici de imobilizare a ranitului ,etc.Nu sunt de acord mai ales ca aceasta activitate de offroad se desfasoara in locatii greu accesibile sa nu cunosti ce trebuie sa faci.
                Daca astepti cu telefonul la ureche sa ti se spuna ce sa faci pierzi minute insir si ai doar o mana de utilizat. La scafandri de exemplu ai nevoie de refresh la fiecare 2 ani de acest curs. Ce te faci daca nu ai acoperire la 112 sau in caz de dezatre nu crezi ca mai inatai cade reteau de telefonie? ce faci stai pe telefon si il lasi pe ala sa moara ca nu ai cu cine sa vorbesti?
                Chiar si cand ai simplu carnet de conducere ai cunostiinte sau ar trebui sa ai cunostiinte de cum sa pui un garou sau cum sa dai primul ajutor .
                Dar , pentru ca exista un DAR mare ...trebuie sa stii precis ce faci cand dai ajutor.
                Zi buna !
                Protocolul privind DOAR apelul la 112 pentru necunoscatori in acordarea de prim ajutor nu este obligatoriu,este doar recomandabil,insa oricine poate sa acorde primul ajutor care daca ulterior se dovedeste ca starea victimei a fost complicata ori decesul acesteia au fost rezultatul procedurilor efectuate,atunci situatia salvatorului nu va fi prea roza.Intr-adevar,daca nu exista conditii minime pentru a alerta personalul medical,posibilitatea acestuia de a ajunge in timp util la victima,datele despre locatie sunt necunoscute pentru a fi transmise,,fel si fel de alte situatii in care salvatorul este sigur ca timpul pierdut in care poate ajunge echipajul medical este fatal pentru victima,atunci cu orice risc si eu asi incerca sa o salvez.Dar, inca odata repet,numai daca asi fi absolut convins ca orice ajutor calificat ar ajunge prea tirziu.Deaceea,pentru ca in general astfel de accidente se intimpla in zone muntoase,inaccesibile,sau in pesteri,este recomandabil a avea cunostintele minime de prim ajutor in gestionarea
                unei fracturi sau hemoragii externe, inainte de aventurare.Nu ar strica si o mica trusa medicala la purtator.

Comentariu

Pentru cei interesati sa urmeze cursuri de prim ajutor www.asvsu.ro

Iata un link de unde puteti descarca manualul de prim ajutor SMURD (16,7Mb)

http://s.go.ro/mpnjr8j7

P.S. Pagina 81 "Extragerea victimei din autoturismul accidentat" - sper sa nu fie niciodata necesar
                  Ultima editare de Pleampa; 11.aug.2015, 02:40.
                  S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

Re: Ajutor off road!!!

Pentru cei interesati iata cursul de prim ajutor organizat de SABIF.
                    Va puteti inscrie gratuit aici: http://existaunerou.ro/
                    si sa downloadati cursul de aici: http://s.go.ro/znb542v1
                    Ultima editare de Pleampa; 12.feb.2016, 17:48.
                    S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

Procesare...
                    X