Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Emergency kit

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: ce ar trebui sa contina trusa de prim ajutor?

pai daca iti reamintes ei ca a expirat, cum pot sa te mai arda cand sunt militienii pe tematica???h
    forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

La statiile ITP e un intreg business legat de ceea ce expira: stingatoare (la min. 50 ron) truse de prim ajutor (cam tot atat) si veste reflectorizante.
      Dincolo de aspectul strict legal, ca e sau nu expirata, as vrea sa am ceva util in caz de urgenta acolo in trusa.
      @ady_petre: multumesc de idei, voi incepe sa le adun una cate una

Pathfinder 2.5TD (2007)

Comentariu

Eu mi-as baga in trusa si un plic de CELOX !

Daca nu aveti probleme cu a vedea sange, puteti viziona filmuletul oficial al produsului ( http://www.youtube.com/watch?v=LCSf5Asa8rc )
        www.emergency.ro

Comentariu

Hmmm interesant Celoxul asta este praful magic pe care il tot vedem in filmele ''cu impuscaturi''.Doamne fereste sa avem nevoie de el dar totusi unde il putem gasi.Se gaseste in farmacii?
          Dacia Duster 4x4
          Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

foarte frumos acest topic... mai putin parerile de spcialitate care lipsesc
            eu de exemplul acum 5 zile, am avut pobleme grave de la mai multe (zeci) intepaturi de albine, si am constat ca nu aveam nimic ce sa iau pentru alergie (antialergic) decat o fiola de adrenalina...care era pentru cazuri severe... nu pentru a le preintampina
            asa ca, cu sau fara pregatire de specialitate, trebuie sa ai unele lucruri la tine, pentru ca problemele la noi survin sus pe deal, unde nu ajunge salvarea si nici nu ai pe cine sa opresti sa te ajute

ce am

- fasa (atat tifon cat si elastica pentru articualtii)
            - tampoane vata
            - aspirina (f bun si de mahmureala si de insolatie)
            - paracetamol (mai bine de indata decat a doua zi)
            - algocalmin fiola si tablete ( o bana durere de cap sau dinte iti strica ziua)
            - smectra... cand treaba devine prea fluida
            - drcolax (sau pe aproape) ...cand treaba e beton
            - pastile de purificare a apei
            - bisturiu steril
            - adrenalina (injectabila) si seringa, ac, branula
            - zahar la plic
            - sapun
            - ac de sutura
            - ser fiziologic ( sticlute mici)

rog mult o lista cu ce ar trebui sa mai iau
            - am constat deja ca am nevoie ceva puternic antialergic...dar la farmacie nu mi-a dat pt ca nu am reteta...
            - stie cineva de unde sa iau permanganat de potasiu... ca nu se mai gaseste si e musai sa ai asa ceva... sa iti faci tu apa oxigenata, sa nu o cari dupa tine sticla
            - alte chestii necesare, va rog mult
            forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

La mine in trusa mai port si cateva unguente:
              - kanamicina oftalmica - buna preventiv pe orice julitura/taietura/basica cu potential de infectie.
              - lioton sau alt unguent pe baza de hepatrombin - pentru lovituri, etc
              - bepanthen (asta l-am descoperit de la copii) iarasi pt julituri. iritatii, etc

as mai adauga in curand si o crema mentolata (anti-iritatie) - ca remediu pt urzici, etc
              Mitsubishi Outlander 2.2D

Comentariu

Re: Emergency kit

Soimu si Eugem foarte bune postarile de cateva zile tot fac liste cu ce sa mai adaug in trusa si am mai gasit pe la voi lucruri pe care nu le aveam in cap.
                Idem Soimu care mai stiti una alta postati sa facem o lista cum trebuie.
                -sa dauag si eu ceva interesant am gasit la un magazin cu articole sport ''anti chafing cream'' crema anti frecare se aplica in zonele sensibile axile, inghinale etc impiedicand aparitia iritatiilor si inflamatiilor.
                Dacia Duster 4x4
                Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

D e citiva ani la mine e nelipsita Betadina , cu singurul dezavantaj ca pateaza cam tot .
                  Ce sa pui in kit e una , in ce e la fel de important . Eu am citeva cutii tip savoniera , unele compartimentate , de specific pescaresc , varianta medie .
                  In fiecare kit in continua evolutie am cite un multifunctional varianta mica si cite o bricheta . Din pacate brichetele adevarate sint de fapt cele cu fitil , dar au marele dezavantaj de a nu rezista combustibilul la stcare indelungata si de a contamina ce combustibil sau cu mirosul acestuia celalte produse din imediata vecinatate . am incercat sa le ambalez etans , insa nu-s destul de perseverent ca nu mi-a reusit .
                  ... sa fim corecti pana la capat !
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

cos, eter idoformat...mult mai bun ca betadina la rani
                    ustura de faci pe tine, dar garantat dezinfectantul nr 1
                    cu fitil si benzina dar etanse sunt brichetele book,
                    http://www.okazii.ro/catalog/5361152...avietuire.html
                    am luat una de aici..dar nu prea recomand, ca au ilocit tot ce se poae cu plastic...dar astea sunt mosekul nr 1

Comentariu

Postat în original de soimu` Vezi post
                      foarte frumos acest topic... mai putin parerile de spcialitate care lipsesc
                      eu de exemplul acum 5 zile, am avut pobleme grave de la mai multe (zeci) intepaturi de albine, si am constat ca nu aveam nimic ce sa iau pentru alergie (antialergic) decat o fiola de adrenalina...care era pentru cazuri severe... nu pentru a le preintampina
                      asa ca, cu sau fara pregatire de specialitate, trebuie sa ai unele lucruri la tine, pentru ca problemele la noi survin sus pe deal, unde nu ajunge salvarea si nici nu ai pe cine sa opresti sa te ajute

ce am

- fasa (atat tifon cat si elastica pentru articualtii)
                      - tampoane vata
                      - aspirina (f bun si de mahmureala si de insolatie)
                      - paracetamol (mai bine de indata decat a doua zi)
                      - algocalmin fiola si tablete ( o bana durere de cap sau dinte iti strica ziua)
                      - smectra... cand treaba devine prea fluida
                      - drcolax (sau pe aproape) ...cand treaba e beton
                      - pastile de purificare a apei
                      - bisturiu steril
                      - adrenalina (injectabila) si seringa, ac, branula
                      - zahar la plic
                      - sapun
                      - ac de sutura
                      - ser fiziologic ( sticlute mici)

rog mult o lista cu ce ar trebui sa mai iau
                      - am constat deja ca am nevoie ceva puternic antialergic...dar la farmacie nu mi-a dat pt ca nu am reteta...
                      - stie cineva de unde sa iau permanganat de potasiu... ca nu se mai gaseste si e musai sa ai asa ceva... sa iti faci tu apa oxigenata, sa nu o cari dupa tine sticla
                      - alte chestii necesare, va rog mult

O mica rectificare: permanganatul de potasiu este dezinfectant, nu se poate obtine apa oxigenata! E pe lista materialelor periculoese si nu se mai gaseste in farmacii, ci numai in laboratoare....! Era foarte bun, dar...

Comentariu

La o reimprospatare de stocuri pentru cutia de sub bancheta , am avut o revelatie nasoala - pina anul asta conservele n-au fost cu cheita , dar anul asta am zis sa fiu mai comod , ca se deschid repede si mai folosesti cutia si la altele ...fara sa-mi dau seama ca la inghetare pot sa crape la capac .
                        Asa mi-am dat seama ca imbatrinesc si ma timpesc . Tre' sa iau altele ...

Cu migdalele , am cam luat plasa , erau simburi de caise ...
                        I-am mincat pe toti , datorita unui acut sentiment de razbunare . Cineva trebuia sa se sacrifice si s-o faca si pe asta .
                        Altii la rind ....
                        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
                          La o reimprospatare de stocuri pentru cutia de sub bancheta , am avut o revelatie nasoala - pina anul asta conservele n-au fost cu cheita , dar anul asta am zis sa fiu mai comod , ca se deschid repede si mai folosesti cutia si la altele ...fara sa-mi dau seama ca la inghetare pot sa crape la capac .
                          Asa mi-am dat seama ca imbatrinesc si ma timpesc . Tre' sa iau altele ...

Cu migdalele , am cam luat plasa , erau simburi de caise ...
                          I-am mincat pe toti , datorita unui acut sentiment de razbunare . Cineva trebuia sa se sacrifice si s-o faca si pe asta .
                          Altii la rind ....
                          Nu innoiesti conservele anual? In cursul unui an, vara fierb de caldura, iarna ingheata de ger...

Comentariu

Ramasese cam subtire stocul ...si l-am completat .

De la un timp nu prea mai apuca sa faca vechime , ca si-au facut datoria in diverse situatii ...dar si alea 'vechi' n-au avut efecte adverse ...ca sint preparate monocomponent . Si nici tu , asa sensibil cum esti n-ai avut nici o problema .

L.E. uitasem ...ala sensibil mi-s eu ...scuze ca te crezui sensibil . Ca sa ma spal de pacate te servesc cu prima ocazie , din stoc , la alegere .

Comentariu

cos, esti sigur ca pot crapa????
                              n u de alta, dar am un stoc SERIOS de conserve cu cheita
                              ai vazut tu vreuna crapata???
                              ps
                              am cam 100 buc conserve fasole cu costita si carnati la cabana de sus... pentru cand nu pot urca cu masina

Comentariu

Nu stiu sigur , dar imi pare un scenariu plauzibil .

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection