Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Emergency kit


Postări Recomandate

Medical - ce ar trebui sa contina , in limita de greutate 1 kg ?

Alimentar - ce ar trebui sa contina in limita a 2 kg , exceptind apa ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Emergency kit

 

Eu zic ca este functie de unde te duci si cu ce te duci.

 

La greutatile alea imi pare ca nu folosesti masina.

 

Medicamente care ar fi valabile oriunde:

- antidiareice

- antiinflamatoare

- calmante

- antibiotice

- ar mai fi de tantari, ganganii daca e cazul....

- ...

 

La mancare e mai greu si factorul destinatie/ce gasesti e decisiv.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

compact rations BP-5 , pachete mici cu continut energetic foarte ridicat si care dezista in jur 8-10 ani fara sa se altereze. pret 6,4€ cutia de 500gr ,2020kcalorii/8495kj.

pe mine m-au scos din rahat si nu odata, nu, nu in the middle of the nowhere ci pe autostrazi cind am ramas de citeva ori intepeniti de zapada in franta si germania mai mult de 24 ore

ar mai fi www.outdoor-food.de cu tot felu;l dechestii dry frozen dar trebuiesc incalzite.

astea pe linga setu normal care e bine sa-l ai in masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Scuze moderatorilor ca am deschis discutia unde nu era cel mai potrivit loc , de vina e viteza ....

Baxul de pufuleti....probabil , poate fi o solutie , te las pe tine sa incerci primul .

N-as alege dry frozen , mai degraba cele instant , praf , pentru recombinare cu apa . Care sint ele /ati incercat cumva ?

Nu intreb de clasicele cartofi sau fasole fulgi , supe si altele . Unele sint total nepotrivite -supele : glume proaste , artificiale si sarate .

Altele ar fi conservele , insa sint cam grele si de asemenea sarate .

Ceva vidat se gaseste prin mlastina asta de Romanie ? Ma refer la produse la care pot avea acces reletiv usor , si sa le gasesc din 6 in 6 luni de zile ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

in Ro nu stiu, eu le iau aici de la un magazin de outdoor, in vest cred ca le poti comanda la orice campingshop respectabil. sint insa convins ca poti sa gasesti pe internet. sint un fel de biscuiti putin dulci si fac toti banii zic eu, mai ales ca poti sa le pastrezi cu anii. unul din marile atuuri este ca nefiind prea apetisant esti sigur ca il folosesti numai in caz de urgenta, si nu ti-l maninca copii sau nevasta cind au chef sau se plictisesc in masina ( inainte aveam bare de ciocolata si alte chestii de genul asta, dar nu rezistau prea multdin motivele mai sus enumerate) .incearca ebay, acolo poti sa cauti si mre -meal ready to eat- de la armata, dar sint scumpesi ocupa mult spatiu.

Editat de gusteru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Nu se mai gaseste in delta peste uscat? Cind eram mic, cumpara al meu tata cind ne intorceam de pe litoral. Statea si doi ani si nu se altera. Plus ca mestecai pina se inmuia sa-l poti inghiti, ca-ti trecea foamea :grin:

 

Am intr-o carte de supravietuire o reteta de uscat si afumat carnea in acelasi timp. E mincabila tot sezonul rece si cca 3 luni in sezonul cald. Caut cartea si o copiez aici.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Emergency kit

 

Se poate incerca o cutie de supliment proteic folosit de culturisti sau de alte sportivi. Exista anumite combinatii de proteine-vitamine glucide denumite si MRP(meal repleacement powder) ,se poate optine un shake hranitor si relativ gustos amestecand cu apa. O data datorita unui accident am fost operat la buze si timp de o saptamana nu am putut manca decat lichide. Medicul care m-a tratat analizand eticheta produsului mi-a zis ca se poate folosi in asemenea situatii fara probleme.

Scuze moderatorilor ca am deschis discutia unde nu era cel mai potrivit loc , de vina e viteza ....

Baxul de pufuleti....probabil , poate fi o solutie , te las pe tine sa incerci primul .

N-as alege dry frozen , mai degraba cele instant , praf , pentru recombinare cu apa . Care sint ele /ati incercat cumva ?

Nu intreb de clasicele cartofi sau fasole fulgi , supe si altele . Unele sint total nepotrivite -supele : glume proaste , artificiale si sarate .

Altele ar fi conservele , insa sint cam grele si de asemenea sarate .

Ceva vidat se gaseste prin mlastina asta de Romanie ? Ma refer la produse la care pot avea acces reletiv usor , si sa le gasesc din 6 in 6 luni de zile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

E o posibilitate valabila , in cazul in care nu are conditii de depozitare la rece sau altele asemanatoare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

in masina am o trusa mare si sanatoasa..

un primus cu o butelie de rezerva, o gramada de conserve, un ciainic, plicuri de ceai si cafea

ideia e ca am si o gramada de supe instant (dinalea chinezesti) si nu cred ca ca sunt prea sanatoase si nici de foame nu prea tin

deci cred ca renunt la ele

ar fi de tinut un bax de 6 doze de cola..dar mereu o epuizez

chiar ar trebui sa vedem de ceva mai consistent si mult mai putin alterabil

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Mare si sanatoasa e OK , insa doar ca sa o lasi la jumatatea intinerariului propus , ca rezerva in caz de necesitate , insa prezumtiv abandonata . Apoi te bazezi pe adevaratul emergency kit , care e mic , insa suficient .

Usoara problema in a avea un emergency kit este insa alegerea unei grupe de obiecte si alimente usoare si utile .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Mare si sanatoasa e OK , insa doar ca sa o lasi la jumatatea intinerariului propus , ca rezerva in caz de necesitate , insa prezumtiv abandonata . Apoi te bazezi pe adevaratul emergency kit , care e mic , insa suficient .

Usoara problema in a avea un emergency kit este insa alegerea unei grupe de obiecte si alimente usoare si utile .

 

Salutare, sunt profund indicnat de cea ce discutati aici ( emergency kit ), plecati pe front, in jungla sau pentru ce va pregatiti de drum, plini de chimicale...................ati auzit de conservele de la Scandia...de la sarmale pana la ciorba de perisoare...........se pastreaza 2 ani de zile perfect pana la o temperatura de 20-25 grade fara problema!!!!

Eu personal le-am avut in masina, bagate intr-o cutie mica stivuite, dar invelite intr-o carpa (................. STIATI DOAR, CA O STICLA DE COLA RECE INVELITA BINE INTR-O CARPA SI PUSA LA UMBRA IN MASINA, LA 40 DE GRADE AFARA SE PASTREAZA RECE PANA LA 6 ORE!!!!!!!).

Deci lasati chestile toxice si incercati ceva mai apropiat de meniul zilnic.

Bafta:x

PS; un bax de Ursus sa nu lipseasca

tel: 0740/038.025

barbu.paul@yahoo.com

Suzuki Vitara '91

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Salutare si tie .

Citeste eticheta de pe conserve si comentam dupa .

Baxul de ursus e optiunea ta , 'succesuri '.

Emergency kit e optiunea mea , ( imi urez singur ) 'succesuri'.

Unde plec si la ce mi-ar trebui , e optiunea mea , ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Trusa de prim-ajutor:

-fase

-antihistaminice ( cum bine a spus Astral)

-antibiotice cu spectru larg (sau doua tipuri ce acopera tot...)

-dezinfectant

-manusi chirurgicale

-ac sutura ( de preferinta 2 dar nu "cadgut")

-bandaje specifice pentru rupturi

-fluierita S.O.S

-folie supravietuire

-medicamente (fervex, aspirine, nurofen...)

 

Pentru asta poti sa mergi la un magazin de Outdoor si sa cumperi o trusa echipata(sunt fara medicamente) pe care sa o completezi. Ar fi indicat sa vorbesti cu un medic/doctor despre ce sa ai cu tine si cum sa fie folosite. Indicat ar fi si un curs.

 

Mancare:

-power bars ( nu cele din hervis...)

-ciocolata

-flacon cu apa (1L) sau pastile purificare

-alune sau arahide ( nu samanta :ha: )

 

 

Ar mai fi chestii legate de "unelte", dar daca iei tot cu tine nu mai ai loc de cort si haine si atunci esti direct intr-o situatie de supravietuire. important este sa sti unde mergi si de ce ai nevoie, dar cel mai important este sa SPUI UNDE MERGI SI CAT STAI LA MAI MULTE PERSOANE ( in felul asta te poti si lauda :ha: )

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Am folosit de cateva ore in caz de efort intens niste pliculete de la Redis daca fac reclama imi cer scuze se numesc Instant energy se pun intr-un pahar cu apa si au un gust foarte bun foamea nu iti trece dar iti dau destula energie consumate cu masura nu cred ca sunt daunatoare organismului.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Acum vorbind serios, eu folosesc Fibrobar, si Energybar. Sunt batoane cu gust de ciocolata. Batoanele au 125g si doua inlocuiesc o masa. Secretul e sa bei apa dupa ce le mananci, pentru ca se umfla in stomac si tin de foame. In orice caz, doua batoane contin suficiente calorii si vitamine ca sa poti sa functionezi in regula.

Gip Gran`sirochi ovarlend ecspedisan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Emergency kit

 

Interesante , insa greu accesibile (vreau sa spun canu le gasesti la indemina si azi dupamiaza) . La mine s-a cristalizat citeva detalii , chiar daca am observat ca nu prea convin celorlalti , mult prea ancorati in meniul cotidian .Cea mai mare problema , in continuare este apa , esentiala , dar grea . Imi voi cumpara si tablete de purificare a apei .

Atit timp cit nu abandonezi masina , e ok , ai posibilitati de 99% sa stai binemersi cam o saptamina (asa am calculat , asa am un stoc sub bancheta -valabil doi ani ) . Toate din alimente larg accesibile , insa pe care multi nu le-ar considera 'mincare ' . Mincarea e mici - bere - cirnati - ciorba - brinza - rosii - tuica - vin -ceafa-pulpa ....Chiar si in viata obisnuita , insiruirea de mai sus e la opusul ideii mele de mincare .

Cum spuneam , problema e fara masina , cu doar citeva kg de rezerva , max 3 kg .Imi pare prea mult 5 kg .

Si ideea e sa fie usor de gasit si de inlocuit .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

corect cos

ratiile acelea sunt superbe, dar sunt groaznic de scumpe

eu iau conserve de la scandia, ardealul etc si le tin bine si fara stres

1. garantat ca le poti manca dupa ce au expirat, ca la armata mancam conserve expirate de 5-7 ani si nu a avut nimeni probleme

2. alea fara cheita tin mult mai mult

3, sunt f ieftine, adica iei una cu 1 dolar... si desi ai nevoie de apa dua ce o mananci, mai ai si o cana de care sa te folosesti si sa fierbi apa eventual, si sigur contin mai putine chimicale si E uri decat ratiile alea uscate

4. mai, sunt bune, ce naiba :grin:

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Da , conservele de carne sint o alternativa , in cazul in care nu abandonezi masina , si nu reclama conditii speciale de pastrare .

 

Test recent ( unii se vor lua cu mina de burta cind vor afla ...): o conserva de carne care a stat in permanenta in masina , din martie 2009 , pina acum o luna , cind a fost consumata de 4 persoane , ( bautori si nebautori....) , absolut fara probleme de 'schimbare la fatza...' Si alte citeva ingrediente , si ele trecute prin doua veri strasnice , plus o iarna buna . In masina au fost de la alea - 28 de grade , pina la alea + 45 de grade , de-ti venea sa conduci de pe linga masina ....

Prin aceleasi 'bune conditii' au trecut si conservele de fasole , migdale uscate natur , alune in tinichea , caise deshidratate , paine de secara fara lactoza . Toate astea au trecut de verificare , asa ca ramin in lista .

Nu au trecut si nu vor mai fi incluse batoane de ciocolata cu alune , conserve de peste (cu cheita ) guma de mestecat ( singurul rasfat din troaca ) .

Pe lista de asteptare : batoane proteice (...cu deficienta la sustinerea psihologica , singurul factor definitoriu la emrgency kit ). Verificate indelung si de toti urite , piureul si fasolea instant , insa avantajoase per total , prin prisma faptului ca sustine mental , faptul ca ai mai mult de trei componente in mincare deja te face sa fii boier decadent ...alea 3 minute .Si pot fi o baza buna pentru orice fel de masa rapida , pot fi combinate cu aproape orice din emergency food kit .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

salutare

in legatura cu rezerva de apa am vazut un filmulet pe youtube (si dupa aceea m-am uitat si pe site-ul producatorului) cu un recipient de apa cu un filtru special, spunea cel care il prezenta ca are nu stiu cati microni si filtreaza orice microb, au facut un test cu apa amestecata cu mal si frunze si au filtrat apa si au baut-o unii din sala. erau 2 variante constructive, una gen termos (de 1 sau 2 litri nu mai stiu exact) si una gen canistra de 20 de litri. din cate imi aduc aminte termosul costa in jur de 100$. problema e ca nu mai stiu nici cum ii spune si nici site-ul. poate stie careva dintre voi si ma ajuta.

mersi

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Emergency kit

 

Eu am asa ceva: http://shop.katadyn.com/product/155186/8013641/_/Katadyn_Exstream_Purifier_Bottle_-_white

 

Vezi la ei pe site ca au de toate.

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare