Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce stiti despre malarie?

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce stiti despre malarie?

As avea nevoie de niste informatii legate de malarie.
    De exemplu, persoanele din preajma unui bolnav de malarie risca ceva?
    E foarte periculoasa in lipsa unui tratament urgent?

Re: Ce stiti despre malarie?

http://www.cdt-babes.ro/articole/malaria.php
    http://www.sfatulmedicului.ro/dictio...l/malarie_4083
    http://www.terapiamedicala.ro/malaria
    https://docs.google.com/viewer?a=v&q...lIXZvNUQZcHPvQ
    Ultima editare de Astral; 11.oct.2012, 20:11.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
      As avea nevoie de niste informatii legate de malarie.
      De exemplu, persoanele din preajma unui bolnav de malarie risca ceva?
      E foarte periculoasa in lipsa unui tratament urgent?
      1. nu - a avut tata.
      2. nu, dar e bine sa o tratezi. Altfel, poate evolua ani intregi. Sunt oameni care traiesc de multa vreme avand malarie.

dar de unde a contactat-o ?

Comentariu

Postat în original de u2_2 Vezi post
        1. nu - a avut tata.
        2. nu, dar e bine sa o tratezi. Altfel, poate evolua ani intregi. Sunt oameni care traiesc de multa vreme avand malarie.

dar de unde a contactat-o ?
        E vorba de un turist belgian care calatoreste des in tari din Africa. De acolo de undeva a luat-o.

Comentariu

Sa se duca la el in tara sa se trateze, daca are asigurare. Explica-i cum colcaie streptococii prin spitalele noastre, ca de Coli nu mai pomenim...

Este importanta etiologia acesteia, unele forma de malarie au o evolutie tare negativa in lipsa tratamentului adecvat. In pricipiu nu-i mare lucru, se identifica animalul raspunzator (patogenie, in limbaj articulat) si se trateaza. Nimic de speriat, dar trebuie actionat.

Comentariu

Max,

Lucrez in Africa de Vest de cativa ani. Am destule informatii. Chiar acum sunt in Sierra Leone dar offshore.
            Pe scurt , daca suspecteza Malaria TREBUIE DE URGENTA sa contacteze un medic de boli topicale. SE MOARE DIN MALARIE daca nu e tratata de urgenta. Dar numai din Falciparum Malaria.
            Aceasta boala se transmite prin intepatura de tantari (femela). Mai sunt cateva forme de malarie dar trebuie mers la doctor pt ca nu stii daca are sau nu Falciparum.

Inca o data : daca suspectezi MALARIA - URGENTAAAAA!!

PS. Stau la dispozite cu orice informatie daca va intereseaza. Lucrez tura de noapte 18:00-06:00 cu 3 ore diferenta fus orar in plus pt Romania.
            Fara 4x4 acu'

Comentariu

Postat în original de geologu79 Vezi post
              Max,

Lucrez in Africa de Vest de cativa ani. Am destule informatii. Chiar acum sunt in Sierra Leone dar offshore.
              Pe scurt , daca suspecteza Malaria TREBUIE DE URGENTA sa contacteze un medic de boli topicale. SE MOARE DIN MALARIE daca nu e tratata de urgenta. Dar numai din Falciparum Malaria.
              Aceasta boala se transmite prin intepatura de tantari (femela). Mai sunt cateva forme de malarie dar trebuie mers la doctor pt ca nu stii daca are sau nu Falciparum.

Inca o data : daca suspectezi MALARIA - URGENTAAAAA!!

PS. Stau la dispozite cu orice informatie daca va intereseaza. Lucrez tura de noapte 18:00-06:00 cu 3 ore diferenta fus orar in plus pt Romania.

Max,

Iti dau mai jos cateva paragrafe in engleza dintr-un curs ce il am. Daca vrei tot cursul sa il citesti trimite-mi te rog pe pm adresa ta de e-mail ca e cam mare cursul:

Malaria – The Key Facts
              • It is a disease transmitted by mosquitoes
              • The disease is passed by female Anopheles mosquitoes that bite at NIGHT
              • The mosquito injects parasites into the blood which take less that 30 minutes to reach the liver
              • Once in the liver parasites develop until ready to leave and enter the blood stream where they attack red blood cells
              • One bite is enough to give you malaria
              • It affects over 40% of the worlds population infecting between 300 – 500 million people per year resulting in over a million deaths worldwide (>80% in Africa)
              • From the time one gets bitten to the time the symptoms start to appear can take between 7 and 60 days
              • There is no vaccination

Life Cycle of Malaria
              In nature, malaria parasites spread by infecting successively two types of hosts: humans and female Anopheles mosquitoes. In humans, the parasites grow and multiply first in the liver cells and then in the red cells of the blood. In the blood, successive broods of parasites grow inside the red cells and destroy them, releasing daughter parasites that continue the cycle by invading other red cells.
              The blood stage parasites are those that cause the symptoms of malaria. When certain forms of blood stage parasites are picked up by a female Anopheles mosquito during a blood meal, they start another, different cycle of growth and multiplication in the mosquito.
              After 10-18 days, the parasites are found in the mosquito's salivary glands. When the Anopheles mosquito takes a blood meal on another human, the parasites are injected with the mosquito's saliva and start another human infection when they parasitize the liver cells.
              Thus the mosquito carries the disease from one human to another (acting as a "vector"). Differently from the human host, the mosquito vector does not suffer from the presence of the parasites.

Malaria – Symptoms

There are no specific symptoms for malaria. The main symptoms of malaria are often mistaken for those of flu (the common cold). They can include any of the following:
              • fever
              • chills
              • headache
              • fatigue
              • weakness
              • aches and pains
              • abdominal pain
              • diarrhoea
              • vomiting
              Fara 4x4 acu'

Comentariu

Multumesc pt raspunsuri.
                Din pacate turistul refuza ca sa fie tratat aici si va lua azi avionul catre Belgia.
                Zice ca stie ce are de facut deoarece a mai avut de 6 ori aceasta boala.

Comentariu

Max,

Esti medic ?

Comentariu

Formele severe apar dupa una pana la doua saptamani de la contact si se pot lasa cu: accident vascular cerebral, insuficienta renala, insuficienta respiratorie, convulsii, coma, deces... adultii fac forme severe intre 5 si 25% din cei infectati. Statistic vorbind, daca a mai avut de 6 ori o forma usoara , sansele lui de a face o forma severa sunt extrem de mari. Desi o boala rara in Romania noi am avut de a face cu forme severe care au necesitat ventilatie mecanica si dializa si ne-am descurcat.
                    Croncobauri sunt in toate spitalele nu doar in Romania si sunt in general Stafilococ, Acinetobacte, Klebsiela, ca si la noi. Streptococul si Coli sunt mai frecventi in afara spitalului Ai nostri nu sunt chiar cei mai rai din lume, in sensul ca mai raspund la antibiotice. In multe tari nu...
                    Eu daca as fi prietenul tau as zbura ieri din Romania, sau as merge de urgenta in Cluj la spitalul de boli infectioase.

L.E
                    Comentariu inutil, acum am citit ca ai spus ca pleaca azi....

LLE
                    Maxx, cand mai ai "nelinisti" medicale sunt la un apel telefonic si 150 km distanta.... Iti sunt la dispozitie
                    Ultima editare de ised8u; 12.oct.2012, 21:27.
                    vitara 92, 1,6, 8v, gpl, at

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                      Esti medic ?
                      Astral,

Nu sunt medic ci geolog (vezi nick-ul) dar lucrand in Africa de Vest (zona infestata de malarie) de vreo 3 ani am ajuns sa cunosc destule despre malarie (preventie mai mult si ce sa fac in caz ca o contactez). Dovada sta faptul ca dupa 3 ani inca sunt in viata si nici nu am luat nicodata Malaria (datorita metodelor de preventie).
                      Plus firma la care lucrez ne da cursuri despre Malarie si noi trebuie sa luam examenele. Sunt vreo 5-6. Le am luate pe toate. Plus port la mine tot timpul un kit de urgenta pt malarie dezvoltat de firma mea. In engleza: Malaria Curative Kit (Diagnostic and Curative Kit for Falciparum Malaria). Daca suspectez ca am malaria iau frumos kitul si ma testez (o picatura de sange si se pune pe un betisor si daca apar 2 linii e pozitiv -- ceva gen test de sarcina). Plus am in kit niste pastile numite Coartem trebuie sa le iau de urgenta pana cand voi ajunge la un medic specializat in Malarie.
                      In cazul meu am niste nr de telefon hot-line si oriunde as fi in lumea asta nu trebuie decat sa sun si de acolo intervine firma (ma iau cu helicopterul, vaporu, avionu...orice mijloc de transport ) catre cel mai apropiat spital specializat in Malarie.
                      Fara 4x4 acu'

Comentariu

Astral,

Nu sunt medic ci geolog (vezi nick-ul) dar lucrand in Africa de Vest (zona infestata de malarie) de vreo 3 ani am ajuns sa cunosc destule despre malarie (preventie mai mult si ce sa fac in caz ca o contactez). Dovada sta faptul ca dupa 3 ani inca sunt in viata si nici nu am luat nicodata Malaria (datorita metodelor de preventie).
                        Plus firma la care lucrez ne da cursuri despre Malarie si noi trebuie sa luam examenele. Sunt vreo 5-6. Le am luate pe toate. Plus port la mine tot timpul un kit de urgenta pt malarie dezvoltat de firma mea. In engleza: Malaria Curative Kit (Diagnostic and Curative Kit for Falciparum Malaria). Daca suspectez ca am malaria iau frumos kitul si ma testez (o picatura de sange si se pune pe un betisor si daca apar 2 linii e pozitiv -- ceva gen test de sarcina). Plus am in kit niste pastile numite Coartem trebuie sa le iau de urgenta pana cand voi ajunge la un medic specializat in Malarie.
                        In cazul meu am niste nr de telefon hot-line si oriunde as fi in lumea asta nu trebuie decat sa sun si de acolo intervine firma (ma iau cu helicopterul, vaporu, avionu...orice mijloc de transport ) catre cel mai apropiat spital specializat in Malarie.
                        foarte tare firma la care lucrezi
                        am inteles ca au fost cazuri de malarie si in tara, in zona deltei
                        din fericire in ani "speciali"
                        despre infectiile contactate in spitale, colegul nostru serge a contactat un stafilcoc rezistent la antibiotice in urma unei interventii la Paris... asa ca, peste tot sunt.
                        idieia este ca, la cat de deficitar se face la noi curat si dezinfectii, ma mir ca nu e de 10 ori mai rau.
                        Am avut copilul internat si venea asistenta sefa si scria cu tupeu pe fisa de la usa ca in data de, al ora de, sa facut dezinfectie ...dar binenteles nu sa facut nimic.
                        Idem si cand mama a fost internata la alt spital din Arad, venea femeia la sfarsitul programului si completa fisele de pe usa...fara sa faca altceva.
                        Eu cand am fost operat in Ungaria, se facea de 2 ori pe zi curatenie si dezinfectie SUPERSERIOASA, plus ca nu aveai bagaje in salon, (erau dulapuri incuiate la blocul asistentelor, puneai bagajul, luai cheia si aia era) si ce mai aveai pe langa tine, era si ala dezinfectat fara sa te intrebe.
                        Mai avem mult...degeaba (inca mai) avem medici competenti, ca restul angajatilor isi bat joc de sistem la modul serios si continuu.
                        forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Ok, acum toate informatiile necesare despre malarie se gasesc aici (fie expuse, fie pe link-uri), pacientul in cauza s-a intors acasa.........

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	thread_closed3.gif 
Afișări:	57 
Mărime:	3,2 KB 
ID:	903804

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection