Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Atentionare pericol vipere in Maramures


Postări Recomandate

Nu am stiut exact unde sa postez aceasta informatie, care mie mi se pare utila, sper ca si la altii. De aceea rog un moderator sa mute unde ii locu. Deci, cnf link-ului: http://maramedia.ro/maramures-amatorii-de-drumetii-sunt-sfatuiti-sa-se-pazeasca-de-vipere-care-sunt-in-plin-sezon-de-reproducere , atentie la vipere in masivele Ignis, Vaser, Rodnei si Toroioaga. Ce e mai ciudat e ca doar in Baia Mare exista ser antiviperin si zonele unde sunt cele mai des intalnite vipere sunt la Borsa.... Pana ajunge omu in BM din Borsa... :daisazacaji5:
Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Nu cred ca este locul potrivit pentru postarea mea pentru a nu are legatura cu maramuresul dar poate se va schimba titlul in ceva de genul Unde trebuie sa fim atenti la vipere.

In urma cu cateva zile o persoana a fost muscata de vipera in zona cabanei Voina (arges) unde pana acum su s-a mai intalnit acest sarpe. Este o zona cu multe trasee offroad si unul din locurile de plecare spre lacul Iezer. Ser antiviperin se gaseste cel mai aproape la Pitesti deci atentie.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Nu cred ca este locul potrivit pentru postarea mea pentru a nu are legatura cu maramuresul dar poate se va schimba titlul in ceva de genul Unde trebuie sa fim atenti la vipere.

In urma cu cateva zile o persoana a fost muscata de vipera in zona cabanei Voina (arges) unde pana acum su s-a mai intalnit acest sarpe. Este o zona cu multe trasee offroad si unul din locurile de plecare spre lacul Iezer. Ser antiviperin se gaseste cel mai aproape la Pitesti deci atentie.

 

La cate vipere misuna in jurul nostru ....

O atentie marita se impune la cele pe doua picioare.

Astea ne musca zilnic si constant, deci in consecinta am castigat si imunitate

O remorca iti schimba intotdeauna viata atat la propriu cat si la figurat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Eu cand m-am intors acum doua zile pe traseul Intorsura Buzaului - Siriu ...am vazut mai multi serpi care stateau pe asfalt la soare. Dupa culoare (negriciosi) ...nu pareau a fi chiar serpi comuni. Nu ma pricep la asta ...insa ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Viperele musca rareori si numai cand sunt atacate sau surprinse. Muscatura de vipera poate provoca moartea doar in anumite cazuri. Aici vorbim despre vipera comuna.

 

Este bine de stiut ca exista si vipere negre. Ceea ce putini stiu este ca vipera atentioneaza specific, asemanator sarpelui cu clopotei dar sunetul este mult mai slab.

 

In alta ordine de idei, muscatura de vipera nu da imunitate, este cea mai mare prostie. Din contra, duce la slabirea treptata a organismului in cauza, acesta devenind din ce in ce mai sensibil la venin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

De Paste am vb cu o ruda care este medic veterinar si mi-a spus ca se semnaleaza de 2-3 ani in toate directiile veterinare inmultirea in exces a serpilor si a capuselor.

 

Locuind langa padure, au avut norocul ca s-au trezit pe langa ograda cu o familie de arici. E cea mai buna metoda "batraneasca" de combatere a reptilelor.

 

Totusi daca aveti deplasari in zone predispuse la astfel de pericole se recomanda folosirea unor solutii aplicate peste bocanci ( undeva la 40 RON ).

 

Daca aveti cabane sau case predispuse la asa ceva...REPELENT sub forma de granule si cu un recipient de 80 RON zic ei ca s-ar proteja un teren de 2000-3000 m.

 

Sau adoptati o familie de arici :ha:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Am citit articolul din primul post ... :ha: asa vorbesc aia despre vipere de parca ar fi o puma cocotata in copac care asteapta sa treci pe sub ramuri sa-ti sara in spate ... nu stiam ca viperoiul excitat cu ouale cat pumnul sare la om ... hai sa fim seriosi. Vipera nu aude, dar simte vibratiile solului. Daca simte ca te apropii se retrage la adapost. Deaia este bine sa ai un toiag cand mergi in drumetie. Pe pante insorite, cu bolovani si vegetatie, dai cu toiagul in pamant cand ii schimbi pozitia sa anunti viperoiul excitat sa-si ia ouale din drum. Daca nu aveti toiag sau bat pt. drumetie, si tropaitul are efect.

 

Cu bocancii de munte, este un sambure de adevar. Cu conditia sa fie din piele de vaca, groase, si sa urce cel putin pana la jumatatea distantei dintre glezna si genunchi. Ideea este ca chiar daca o calci sau pasesti langa ea, vipera nu se ridica cand ataca mai sus. Prin pielea bocancului, nu strapunge ca sa ajunga sa muste efectiv piciorul. Nu-i ghepard sa-ti sara la vena cava.

  • Like 2

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Tocmai ce am anuntat un prieten ce urma sa plece cu ATV-ul pe munte de atentionarea asta cu viperele si mi-a zis: "Traiesc de 10 ani cu o vipera si n-am patit inca nimic, asa ca nu mi-e frica ..." moment in care s-a auzit o pocnitura si legatura telefonica s-a intrerupt ...

N-am mai intraznit sa sun din nou ... astept sa ma sune el ...

  • Like 1
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Tocmai ce am anuntat un prieten ce urma sa plece cu ATV-ul pe munte de atentionarea asta cu viperele si mi-a zis: "Traiesc de 10 ani cu o vipera si n-am patit inca nimic, asa ca nu mi-e frica ..." moment in care s-a auzit o pocnitura si legatura telefonica s-a intrerupt ...

N-am mai intraznit sa sun din nou ... astept sa ma sune el ...

 

Probabil ca "vipera" aia a suferit o metamorfoza brusca cand a simtit vibratiile transmise de amicul tau si s-a transformat in constrictor...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

si uite asa se duse ..racu si subiectu asta, o daduram in romanisme.

Ce sa mai invete sau sa creada juniorii in drumetii offroad!

SAMURAI SJ stock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Daca tot discutam de vipere, se pare ca e un sezon bun pentru ele si in zona Retezat si zonele adiacente. Am intalnit multe atentionari in zona Campu lui Neag-Valea de Pesti, in capatul vestic al Vaii Jiului. Atentionari foarte accentuate am primit la barajul Valea de Pesti, suprafata pietroasa a barajului se pare ca e in mod special atragatoare pentru serpi.

 

Ca regula generala, cele mai probabile zone pentru a intalni serpi sunt cele pietroase si expuse la soare. Dar trebuie sa fii atent si pe potecile insorite aflate la margini de zone umbroase, deseori serpii folosesc putinul soare pe care-l intalnesc ca sa se incalzeasca.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

(...)

Ca regula generala, cele mai probabile zone pentru a intalni serpi sunt cele pietroase si expuse la soare. Dar trebuie sa fii atent si pe potecile insorite aflate la margini de zone umbroase, deseori serpii folosesc putinul soare pe care-l intalnesc ca sa se incalzeasca.

 

Pe vremuri, astea se invatau la generala ... acum se fac tot felul de prostii inutile.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Mai avem o specie de vipera, nu aude si nici nu simte vibratiile (poporului). Vipera betiva de la Cotroceni.

 

PS. Si totusi postul e bun si informativ...sa mai aducem aminte si de alte "doftorii" ce pot reduce efectul muscaturi...supul veninului din rana...legarea piciorului....purtare acelor ciorapi grosi, peste pantaloni/bocanci.

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Atentionare pericol vipere in Maramures

 

Acum un an de zile eram la pescuit in munti pe un lac de acumulare.Stateam cocotat pe un deal/stanca abrupt/a si de acolo pescuiam.La un moment dat observ ca am ceva negru si lunguiet langa/sub pantofi.Credeam ca e vreo rama folosita de mine drept momeala.De fapt era un sarpe pe care l-am strivit fara sa stiu. :grin: Cred ca era doar un sarpe de apa,dar destul sa ma sperie putin.L-am dat la o parte sa nu cumva sa se trezeasca si sa se razbune. :sc

Dupa vreo ora aud un zgomot de fosnet de frunze uscate din directia in care am ,,plasat'' sarpele tocit.Cand ma uit observ un alt sarpe,de data asta era unul foarte viu colorat,probabil vipera,cum trece pe langa pantofi mei.Sarpele s-a si ascuns sub frunze/crengi cazute iar eu am ramas cu chilotii negri. :op Glumesc,dar astia doi serpi au reusit totusi sa ma bage in sperieti si de atunci am privit mai mult in jur decat pluta in apa

Intorcandu-ma acasa,la cateva zile,am cautat pe sfantul goagal informatii despre vipere si am aflat,spre fericirea mea,ca nu sunt letali.Adica poate daca ai un noroc chior si ti-o cauti si te musca mai multi atunci exista posibilitatea sa mori,dar de la o singura muscatura nu se poate muri.Cu exceptia celor care sunt sensibili sau alergici.

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare