Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Acces Apuseni Pietroasa - Glavoi - Cab. Cetatile Ponorului

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Acces Apuseni Pietroasa - Glavoi - Cab. Cetatile Ponorului

Acces Apuseni Pietroasa - Glavoi - Cab. Cetatile Ponorului
    Campare in Poiana Glavoi.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Re: Acces Apuseni Pietroasa - Glavoi - Cab. Cetatile Ponorului

Foarte frumos traseul. Pe versantul stanga de la min 39:50 am vazut acum 2 ani un ras si o vulpe, la 10 min unul de celalat. De mentionat si faptul ca era iarna si peisajul devine si mai impresionant
    ~ Silence is a gift ~
    ~ Learn to value its essence ~

Comentariu

Imi imaginez ca la Glavoi iarna e alta planeta ....
      In sezonul cald ... e pura Romanie ... fapt pentru care eu ma trag mai intr-o margine ....Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1070686 (Medium) (2).JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	98,9 KB 
ID:	900142Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1070700 (Medium).JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	66,9 KB 
ID:	900143
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Cand am ajuns eu era miercuri si poiana ceva mai libera. Initial am vrut sa campez in dreapta la limita zonei de campare, dupa vagon, dar era deja un Jeep si un cort plus ca am vazut si copii si din cauza lui Rex, ca sa nu-i deranjam, am decis ca pentru 2 zile putem sta si la liziera padurii datorita umbrei oferite. Nu se permitea camparea decat de la drum in vale.
        joi am plecat in drumetie si cand m-am intors, dupa 11 ore de mers, am gasit locul plin de corturi, elevi insotiti de profesori. Pusesera corturile pana langa bullbar si nu aveam cum sa mai ies, desigur, la indicatiile profesorilor. Deoarece sotia si catelul ramasesera cu 10km mai jos, am scos totusi masina si am plecat sa-i aduc. Am trecut si peste un pepene pus in vad la rece si peste vreo doua sfori de cort ale altora care blocasera accesul peste parau. la intoarcere, dupa o convorbire cu elevii, care au fost mult mai intelegatori decat profesorii lor, corturile au fost mutate si mi-au lasat loc. Situatia putea fi evitata daca profesorii ar fi organizat corect tabara si nu cu rautate. Elevii, desi de origine maghiara, au avut bunul simt sa discute in Romana cu noi si sa stam la povesti despre trasee si locuri de vizitat. Am plecat sambata dimineata dupa ce Poiana se aglomerase de vineri seara, si am campat aproape de intrarea pe traseul de vizitare la Pestera Cetatile Radesei si Cheile Somesului Cald si am ramas pana luni 6 august cand am plecat spre Retezat.

Apusenii sunt superbi, pacat de unii oameni care-ti strica placerea drumetiei sau a mersului pe munte. Ma voi reintoarce, probabil la anul, cand am de gand sa fac numai trasee mai putin stiute si fara grataragii.
        Ultima editare de Pleampa; 26.aug.2012, 09:15.
        S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

Procesare...
        X