Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Gatul Berbecului (Lac Negovanu)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Gatul Berbecului (Lac Negovanu)

Gatul Berbecului (Lac Negovanu)
    S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Re: Gatul Berbecului (Lac Negovanu)

Asta e Negovanu de la poalele masivului Cindrel?
    Samurai incepator

Comentariu

Da. I se mai spune si Gatu Berbecului sau Sadu, daca nu ma insel.
      Pe youtube ai si coordonatele gps.
      Eu am ajuns de la Petrimanu, Ciunget, Ob.Lotrului, Pasul Tartarau, Valea Frumoasei, Pasul Steflesti, Gatul Berbecului si la plecare am luat-o pe la Paltinis, Cheile Cibinului, Tilisca (vizita la Cetatea Dacica), Alba Iulia, Cheile Turzii.
      S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

AM fost pe acolo acum circa o luna, d-aia am intrebat. Dar noi am trecut pur si simplu, am venit de pe varful Cindrel-saua Steflesti si am continuat catre Voineasa pe DJ 105G
        Samurai incepator

Comentariu

Eu m-am interesat de accesul la iezerul Cindrel despre care am auzit numai lucruri frumoase, si am aflat ca se ajunge cel mai aproape pe drumul forestier ce trece pe langa Cabana Craciuneasa (la iesirea din Cheile Cibinului se face stanga la podet).
          Poate anul viitor voi face o oprire mai lunga in muntii Cindrel si ma voi duce si pe acolo, deocamdata am fost in prospectiune.

Ai ceva imagini de pe Vf.Cindrel ? Cum este accesul ? Stiu ca eu am trecut pe langa un canton Silvic cu denumirea "Varful Cindrel"
          Cum este drumul DJ105G, acum 2 ani era rupt de ape la cca 12km de Voineasa ?
          Ultima editare de Pleampa; 27.aug.2012, 08:37.

Comentariu

Cel mai scurt drum, dar complicat, e urcarea din Saua Steflesti direct catre varf pe un ... drumeag pe alocuri lat cat un Samurai, cu ceva inclinari laterale. Cand l-am facut, am strans din fund, apoi mi s-a parut cea mai faina bucata a traseului. Uite, bucata Cindrel incepe de aici, e doar o parte din un traseu de doua zile:
            http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post811098
            Gasesti si povestea DJ150G-ului, tot rupt rau e si acum.
            O poza din multele de pe topic:

Trebuie sa caut, la o saptamana dupa ce fusesem noi a facut cineva traseul asta la urcare, nu la coborare.

Uite, am gasit topicul lui silviu4x4:
            http://forum.club4x4.ro/showthread.p...T-uri-15-08-12
            Ultima editare de f_zoltan; 27.aug.2012, 22:46.
            Samurai incepator

Comentariu

Multam fain
              Ma apuc de studiat

Comentariu

Procesare...
              X