Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat


Pleampa

Postări Recomandate

Dn66A da la Campu lui Neag la Campusel si mai departe la Izbucul Cernei - Lacul Iovanu - Cheile Corcoaiei

Campare pe malul apei aproape de iesirea din Cheile Corcoaiei

 

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Este a treia oara cand am incercat sa trec pe langa Iovanu si de aceasta data am trecut cu usurinta.

Prima data am plecat de pe Valea Cernei si dupa ce am trecut de Iovanu spre Izbucul Cernei, am gresit drumul si desi ajunsesem prin niste locuri superbe a trebuit sa fac cale intoarsa din cauza ca nu aveam suficienta benzina.

A doua oara am plecat prin Campu lui Neag cu oprire la Campusel pentru a urca pe Vf.Piatra Iorgovanului (la picior) si apoi am plecat mai departe la Izbucul Cernei cu intentia de a merge pe Valea Cernei pe langa Lacul Iovanu insa din cauza unei surpaturi a drumului am fost nevoit sa o iau pe langa Lacul Motru spre Baia de Arama.

Anul acesta am trecut fara probleme insa in pas alert deoarece era destul de tarziu.

Data viitoare cand voi mai fi in zona sper sa am mai mult timp si sa ma mai abat pe drumurile laterale.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Filmez cu o chinezarie ieftina, asta de aici: F900LHD , copiata dupa un originala ca aici DOD F900LHD

Deoarece in poze apare camera originala si eu l-am intrebat expres daca este cea din poza si a mintit, in final am primit banii inapoi de la eBay si am ramas si cu camera :) deoarece chinezul nu a vrut sa plateasca taxele de expediere din Romania in China iar cei de la eBay mi-au virat banii in cont fara sa-mi ceara sa trimit inapoi camera considerand ca vanzatorul a trimis un fals.

Totusi calitatea inregistrarii este mult mai proasta decat originalul si ocupa la inregistrare 1,3G pentru 10min. de filmare, filmare doar in modul JPEGAVI si doar in secvente de cel mult 10 minute.

Are deformari de geometrie din cauza lentilei iar noaptea nu se intelege nimic din filmare. Daca este soare atunci este ok.

Din pacate, toate acele bucati de 10 min. trebuiesc lipite si se pierde din calitate la conversie si apoi la conversia celor de pe Youtube se mai pierde iarasi ceva din rezolutie.

 

In acest film se pot vedea diferentele intre o camera originala si un fake

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Superba zona,am fost acum 2 ani si a trebuit sa ma intorc de la surpatura (spre Baia de Arama) deoarece era riscant - eram cu o singura masina,aveam un troliu cu motor termic cu care ne puteam asigura dar nu am avut de ce sa il ancorez,nemernicii cu drujbe au ras tot versantul,de-aia a si luat-o la vale.

1829747911_DSCF1350.thumb.JPG.8bc1edee2812ccfe4eb49a747908868e.JPG

331344371_DSCF1339.thumb.JPG.ee43d6a16569320a828e92f54c921938.JPG

962641033_DSCF1357.thumb.JPG.112a3d553b3aaf572d54d845d8a6a97c.JPG

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Anul asta a fost ok, nici nu mi-am dat seama cand am trecut pe acolo.

Desigur, m-am intalnit pe drum cu doua camioane care transportau lemn si se pare ca din acest motiv zona a fost reabilitata, ca sa treaca lemnarii.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Cam 3 km trece prin Parcul Nat Retezat nu prin Rezervatie (in Rezervatie si pt drumetie iti tre permis); nu ai absolut nici o problema, nu ai semne nici ca intrii in parc nici ca ar fi interzis accesul auto' sau cel putin asa era cand am fost eu ultima data, in iarna candva...Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

DN66A este un drum foarte frumos (este cunoscut si ca "drumul lui Basescu").

L-am facut si cu Logan (datorita surparii am iesit pe la Baia de Arama) si cu JIMNY (nici nu am simtit cand am trecut de locul surpat fiind "reabilitat"). Este o zona pe care o recomand cu toata inima. Ai si trasee montane pe care le poti face la pas: Vf. Piatra Iorgovanului, Vf. Piule in Retezatul Mic si Creata Oslei sau trasee in Muntii Cernei, Mehedinti sau Godeanu.

Vf Arjana este de vis:

IMG_6106_20.JPG.145b8dda112660817f05c9cb01b0b4d0.JPG

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: DN66A Campu lui Neag - Cerna Sat

 

Cunoaste cineva starea actuala a acestui drum?!

Sunt interesat sa il strabat peste aproximativ doua saptamani si in masina va fi si un prichindel de 4 ani, asadar nu doresc chestii extreme ori evenimente neplacute. Masina este un Pajero lung, echipat cu AT-uri si atat.

 

Multumesc!

Let's go places ! :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare