Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?


Floriin

Postări Recomandate

Salutari,

 

O sa petrec cateva zile la un training in zona Arpsu de Sus-Cartisoara.

Am un invitat din afara si vreau sa il duc la o plimbare off-road moderat de jumatate de zi.

 

O zi bifez Balea cabana, bem o bere si am rezolvat pe acea zi.

Mi-ar mai trebui un traseu de parcurs in ziua urmatoare, in intervalul orar 14-19.

 

Aveti sugestii sau un track?

Multumesc.

Editat de Floriin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

trasee in zona aceea...doar cu pasul.....offroad...pe malul celalalt al Oltului...fara gluma

 

acolo la orice iesire de pe asfalt faci offroad....ideal ar fi sa mergi pe culme...vei avea o priveliste de toti banii asupra Muntilor Fagaras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Partea proasta ca voi fi peste 2 saptamani acolo si Transfagarasanul va fi inchis, deci Balea Lac pica.

 

in cazul asta o sa maresc intervalul, cam 11-19 macar sa am o plimbare sanatoasa.

In conditiile de mai sus, aveti recomandari si pe o raza mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

daca te multumesti cu forestiere usoare si ceva asfalt , ai in zona :

- castelul de lut Valea Zanelor

- manastirea Sambata----un forestier pe sub munte

- pastravaria albota

- mai departe in Ohaba si Sinca Veche , moara si manastirea rupestra...

- herghelia Sambata

altceva nu-mi vine in minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Multumesc Patriciu, la Albota o sa stau.

As vrea sa fie un traseu off-road nu asfalt, ca sa il scutur bine pe invitat :)

 

 

Marius, nu am inteles despre ce traseu vorbesti. Am crezut ca esti ironic. Mi-am rupt si eu masina prin drumurile din Agnita sau malul celalalt al Oltului, dar nu am inteles ca indicai un traseu off-road.

Editat de Floriin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

nu sunt deloc ironic.....traseul de care iti spun e pe culmea de pe celalalt mal al Oltului...nu prea rupi masina pe acolo...dar peisajele merita toti banii.....

 

daca vrei sa-l scuturi bine pe invitat.....poti veni spre Sinca Veche...pe valea Strambei...dar mai ales dupa ploile de acum e cam riscant de unul singur pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Foarte interesant cu ce ai spus despre malul Oltului. Cam asta ma intereseaza, pesisaje frumoase cu un offroad moderat, fara asfalt.

 

Poti sa imi dai mai multe detalii despre traseu, pe Google Earth nu se vede din satelit niciun forestier pe acolo. Eventual un punct de intrare/iesire si unul-doua intermediare?

 

Ca as in maneca, am un track pe creasta Cindrelului, din Raul Sadului/Paltinis -Lacul Oasa.

Ar fi la aceeasi distanta de Albota ca Valea Strambei, dar cred ca peisajele sunt mai intereseante de pe creasta.

Ce zici, ar merge facut de unul singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Poti sa urci spre cabana Negoiu sau din Sambata de sus urci pe valea Sambetei pana la statia de captare, drum facut cu Duster stoc, sau Recea-Dejani-Manastirea Dejani un forestier usor frumos si nu prea circulat.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Poti sa urci spre cabana Nehoiu sau din Sambata de sus urci pe valea Sambetei pana la statia de captare, drum facut cu Duster stoc, sau Recea-Dejani-Manastirea Dejani un forestier usor frumos si nu prea circulat.

 

Multumesc de indicatii. E vorba de cabana Negoiu?

Care ar fi ordinea preferintei tale pentru cele enumerate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Negoiu, am corectat.Ordinea preferintei..pai la Negoiu nu am urcat eu personal, a urcat un coleg cu Dusterul si de acolo am info, ma gandeam la asta pentru ca este cel mai aproape punct de Albota.

Eu l-as duce spre Sambata de Sus, are multe de vazut, enumerate si de colegi, herghelia, manastirea urcati spre munte, aveti acolo pe unde sa serviti un pranz, intrati in padure pe valea Sambetei.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu de jumatate de zi in zona Cascada Balea - Cartisoara ?

 

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.

 

Daca colegul Marius C ar fi amabil sa imi dea cateva puncte pentru culmile de pe malul Oltului, ar fi excelent, caci as avea un circuit complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare