Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Informatii traseu Valea cu Brazi - Cabana PiatraArsa prin DJ 713B

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Informatii traseu Valea cu Brazi - Cabana PiatraArsa prin DJ 713B

Caut informatii despre bucata de drum dintre Valea cu Brazi si DJ 713B.

Este posibil accesul ? L-a parcurs cineva ?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capturerxsdtcfyvgubhnjmk.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	175,1 KB 
ID:	1042850

Aici este link-ul de pe Google Maps pentru zona respectiva :
    https://www.google.ro/maps/dir/45.35...daf2b8!1m0!3e0

Regulament

Re: Informatii traseu Valea cu Brazi - Cabana PiatraArsa prin DJ 713B

Salut.
    Nu stiu cum e traseul, dar ia legatura si cu Jandarmeria Montana, parerea mea. Sa nu fie zona interzisa.

Comentariu

Ai sunat la pensiunea Valea cu Brazi ? ei ar trebui sa stie cel mai bine.
      still not black enough

Comentariu

Multumesc pentru sugestii, dar pana sa intreb autoritatile, am zis sa intreb intai aici....

Regulament

Comentariu

Daca prin Valea cu brazi intelegi cabana din linkul tau atunci o gasesti sub denumirea de cota 1500.Ai acces la ea din Sinaia pe asfalt sau cu telecabina pina la cota 1400 . si de acolo din parcare pe jos pina la 1500 .Nu are acces de masina pt turisti.Parcarea de la 1400 este ultimul loc de acces auto.
          Iar ca sa ajungi la Piatra arsa ...cu masina ,ajungi din nou in Sinaia ...la stadion, dupa el faci dreapta pe dn71.Dupa vreo7km faci dreapta pe asfalt cam 2- 3km spre cabana Cuibu Dorului. Acolo e o bariera care iarna e inchisa. Daca nu e inchisa o iei inainte si dupa aproximativ 8km cu niste superbe serpentine ajungi la cabana Dichiu(in varful muntelui) acolo faci dreapta si dupa cativa km 7-8 inca o data dreapta si te scoate la Piatra Arsa

suna la " cuibul dorului"si intreaba daca e deschis drumul.Nu cred pe timpul asta, cand au zis de 2m de zapada in Bucegi si drumul trece prin golul alpin.

Daca meri pe jos e mai simplu. Cu telecabina de la 1400 la 2000 la Varful cu dor si apoi pe drumul de iarna cobori pe banda galbena cam o ora jumate pina la Piatra Arsa.
          greu va fi la intoarcere ...la deal..mai pui o ora in plus.

Drum bun!
          Ultima editare de Yoghi; 28.ian.2019, 03:12.
          Am in curte un englez si un american

Comentariu

este traseul de ski "drumul de vara" ... in nici un caz abordabil acum cu masina (decat cu snowmobil, etc) dar cu masina preparata pare a fi abordabil vara, ai parte de mai toate bunatatile, urcari abrupte, inclinari laterale, etc

Nu stiu cum sta la capitolul administrativ, am mari dubii ca ar fi deschis public.

Comentariu

Administrativ, din cate stiu eu, in zonele protejate (rezervatii) accesul e permis numai pe drumurile publice.
              Accesul auto la Piatra Arsa, pe drum public e cel dinspre TransBucegi (cel descris de Yoghi). Parca il asfaltasera in totalitate nu demult.

La un momentdat era o stire cu turisti cu ATV-uri care au ocolit bariera de la capatul drumului public, si au luat-o spre Babele. ... Iar Jandarmii dupa ei.
              Dupa mine, in rezervatii, si mai ales in locuri atat de expuse/vizibile publicului, e cam riscant. Orice turist poate suna sa faca reclamatie.
              Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
              0745-009633
              cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

Procesare...
              X