Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rulota/remorca din 1/2 masina


filip2010

Postări Recomandate

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

De construit nu e greu ... problema este ca RAR-ul nu cred ca o sa ti-o omologheze niciodata ... sau ma insel ?

Toyota Hilux Surf 3.0 TD SSR-X Limited 1994

Audi A6 Avant Quattro 2.5TDI 2003

Volkswagen Polo 1.4 TDI 2003

De mic mi-a plăcut volanu / Şi nu am iubit ghiozdanu, / Copiii-nvăţau engleză / Şi eu să bag în viteză

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

remorca.jpg.3d3befc0ff49d4d20d78a31a3e776199.jpg

 

Felicitari gandului constructiv, fiecare gand este un pionierat, e unu ce iasa din randuri si ..... sclipeste.

 

Pai asa o remorca ...este un deliciu...mai ales sa o duci dupa un samurai unde ai scule rotile de teren, si de ce nu patul in loc de cort.

 

Ar fi bine de stiut care sant pasi ce se fac in Germania. De exemplu, eu am modificat o remorca total imaginea de mai sus, dar pastrand datele inscrise in acte, lungime latime greutate, "RAR"-l german TÜV-ul , nu a avut ce sa comenteze!

 

Pe jug este amblema producatorului cu datele de fabrica, date necesare "omologari" deci datele responsabilului cu siguranta utilajului. Deci El a omologat axa, EI a omologat franele EL a omologat prinderea de cui si cuiul!

 

Luminile trebuie sa corespunda si gata.

 

De 10 ani o tot plimb pe la TÜV si toti se minuna de constructie. Dupa cum am zis original este doar jugul si axa.

 

Deci daca cineva lipeste altceva peste o axa de la o remorca omologata , veche sau noua...ta tammmm.

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

[ATTACH=CONFIG]199013[/ATTACH]

 

De 10 ani o tot plimb pe la TÜV si toti se minuna de constructie. Dupa cum am zis original este doar jugul si axa.

 

Deci daca cineva lipeste altceva peste o axa de la o remorca omologata , veche sau noua...ta tammmm.

 

Asa ar fi normal sa fie... dar, este lucru stiut de foarte multi de pe forumul asta: RAR-ul este "mai catolic decat Papa"! Printre altele, RAR nu recunoaste nici macar incadrarile TUV in clase de poluare, are propriile incadrari:uameni

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

atunci nici nu vei intelege niciodata ,indiferent cat iti vom explica

eu mi-as face doar pt ca e ''altceva''

 

:y

 

Am intrebat si eu pe un cunoscut ce lucreaza la R.A.R. si dupa ce a vazut pozele,a scapat porumbelul : "ce ai bah,esti nebun? Nu ai cum sa inscrii asa ceva nici daca o aduci personal si cu numere de tzoll dein Germania".

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

pa ia stai ca nu e asa ...ci mult mai simplu.

la rar poti merge si cu remorca plina de ..... fan, pietre, lemne etc, ne e obligatoriu sa dai socoteala ce e in ea....ca daca nu ai unde sa o golesti, o duci plina...de ce nu poti merge si cu o " caroserie" pe ea? le explici ca e insurubata si e marfa ce tu vrei sa o transporti!

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

Silviu....fii serios , cu povestea asta nici in Germania nu merge

Si la noi poti schimba stopuri si sa modifici podeaua pt prindere motocicleta,nu e o mare modificare daca pastrezi dimensiunile de gabarit originale sau ma rog le depasesti cu 2% cat e legal eroarea de masurare , insa nu poti merge cu o alta carosare a remorcii sau mai grav cu o remorca facuta din jumate de alta masina.

De fapt sunt convins ca poti si ai sanse reale de omologare insa trebuie sa treci inainte pe la o firma autorizata si agreata RAR care sa iti faca un proiect pt noua remorca ,proiect cu care te prezinti la RAR platesti omologare individuala, eventual teste dinamice daca depasesti 750 kg .

Problema e ca porcariile astea cosata mai mult decat merita si nu merg decat bine unse .

Ca o idee mie mi-a cerut firma autorizata sa imi dea o hartie-proiect pt o modificare minora la o camioneta 600 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

Uite una tare,din ROMANIA!!

http://www.agenda.ro/rulota-break-o-inventie-timisoreana/20978

rulotaineditatimisoara2_or-600x400.jpg.afed66081756700a6a55ce502a619b87.jpg

 

oare cum o fi inmatriculat-o?

 

 

...si alte poze,interesante zic eu:

 

top-10-rulote-autorulote-neobisnuite-locul-10.jpg.c8813a6554cde008bf4ed92016defbd8.jpg1322819406_68d8e1fb4c139cd.jpg.6367c1c8eeca227fefc36548508484f3.jpgtop-10-rulote-autorulote-neobisnuite-locul-7.jpg.4ab2c6597511421369d0e9ef36797be9.jpg

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

e mare smecherie sa ai o astfel de rulota, provenita dintr-o caroserie de acelasi tip cu masina care o trage :grin:. atata timp cat este un precedent cu dacia break, cred ca e posibil, chiar mergand pe acest fir....

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

Din pacate legislatia nu mai lasa loc de asemenea modificari .

O remorca identica cu tragatorul este poate "visul nevinovat al baietilor cu jucariile lor".

De curand cochetam cu ideea de constructie remorci !

Deocamdata nu-mi suna in cap decat reguli si regulamente care daca nu Romanesti gasim Europene . Costuri nu mai vorbim....

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

e mare smecherie sa ai o astfel de rulota, provenita dintr-o caroserie de acelasi tip cu masina care o trage :grin:. atata timp cat este un precedent cu dacia break, cred ca e posibil, chiar mergand pe acest fir....

 

Da,chiar e smecherie!!

Sincer si mie imi surade ideea de a-mi face o asemenea rulota dintr-o jumatate de XJ.

Dar,la cat de rigizi sunt cei de la RAR,cu siguranta raman doar la stadiul de idee,fiindca cu omologarea si cu dreptul de a circula e mai greu...sau costisitor peste masura...

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

... nu am demarat nimic(ca si strangere de informatii in acest sens), dar cred ca singurele conditii pentru omologare sunt cam asa:

1. o firma autorizata sa faca asa ceva remorci...(si cred ca sunt in romania)

2. sa fie omologate atat osia cat si sistemul de franare si semnalizare(atata timp cat se foloseste jumatatea din spatele majinii, osia , sistemul de franare si semnalizare sunt implicit omologate ca au fost pe masina)

3. si carligul de remorcare se gaseste de cumparat gata omologat

 

Nu cred ca cineva iti poate impune ca remorca trebuie sa aiba forma si componentele clasice. Doar ca la noi nu cred ca a fost nimeni atat de "nebun" sa incerce(cu exceptia lu' nenea cu breack-ul, care a incercat si a reusit)

P.S." dintr-un anumit punct de vedere, cred ca dpdv al sigurantei rutiere si al sigurantei in exploatare cred ca o remorca confectionata din jumatate de masina e mai sigura in functionare si nici nu o sa danseze pe strada cand e goala fata de una clasica cumparata din comert

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulota/remorca din 1/2 masina

 

In acest sens am studiat un pic !

Folosirea partii din spate a unei masini duce catre sectiunea " modificari autovehicule " a legislatiei Europene si Romanesti in vgoare deci trebuie autrizare din partea producatorului pentru service-ul autorizat de marca .

Eu unul nu am avut reusita de a adauga o axa unei masini . Nu am avut autorizarea de marca...

In discutiile avute au fost date si explicati logice .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare