Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cric Hi-Lift origine versus Hi-Lift Farm Jack

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Cric Hi-Lift origine versus Hi-Lift Farm Jack

cum ai rezolvat......alifie sau WD40?

sau e secret?

Comentariu

wd40 normal, pentru curatare, si dupa wd40 white lithium si aproape ca merge singur

Comentariu

O axioma care e tiparita pe partea stanga a creierului meu este cea care zice ca rotile nu se schimba cu masina ridicata DOAR pe hilift . E o invitatie clara la o aventura scurta cu sfarsit imprevizibil .

N-am folosit si nu voi folosi talpa marita la hilift ca-mi cam place viata si sistemul nu-mi inspira deloc incredere . A nu se intelege ca daca n-am folosit imi dau cu parerea total degeaba . De cat timp il utilizez am vazut ( de prea multe ori ) ca echilibrarea nu trebuie in nici un caz lasata in baza hiliftului . Ma gendesc cu teroare cum ar fi daca masina care pare ca sta in siguranta pe talpa stabilizatoare face una nefacuta din orice motiv posibil si iti zdruncina increderea intr-un fel nasol sau chiar si mai nasol - inaltimeq e prea mare , greutatea prea mare si prea sus , bazele celelalte sunt de fapt cauciucurile si ele sunt flexibile ... Clar nu e pentru mine ca sunt un mare admirator al mainilor cu lungimea standard .

Mi-ar fi foarte usor sa-mi fac o talpa mare cu cateva accesorii la ea ( am tot ce-mi trebuie sa-mi fac un intreg hilift nu o talpa ) dar in loc de asta eu folosesc de cand am hiliftul o talpa mica care de fapt e adaptorul pentru lift-mate pus la baza sinei . Talpa mare cu care a a venit hilftul este bine pusa si acolo salasluieste de mult timp sub scaunul pliabil al pasagerului spate . Asta mica e mai mult decat suficienta pentru ridicare .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

daca o iei asa nu mai folosesti hi-lift-ul deloc, ca doar siguranta nu scrie pe el.
          talpa e chiar foarte utila, spre exemplu in poza mea de mai sus, masina era asigurata cu troliu cu doi scripeti fata/spata. iar fara talpa era imposibil de facut ceva in smagulina de pe jos.
          puteai si sa dansezi pe masina, ca statea foarte bine cum statea.
          iar in teren ajungi intr-un milion de pozitii, unde e mai bine sa ai decat sa nu ai.

cea cu "echilibrare" am vazut-o folosita mai mult la nisip, nu am avut, ma gandesc cum e prin namoale cu ea, poate nu prea usor uneori.

ps. eu ii zic la wd40 vaselina ; la modelul meu de hi-lift chinezul a vrut sa bage vopsea prin toate gaurile.

Comentariu

Cele mai mari probleme pe care le-am vazut eu, in exploatare, sunt urmatoarele:

- oamenii nu stiu sa foloseasca acest mecanism;
            - masinile nu sunt prevazute cu puncte speciale pentru "nasul" cricului, de aici rezultand pozitii periculoase chiar daca esti as in manuirea sculei.

In rest, mecanismul este atat de simplu, incat nu-i trebuie decat un minimum de grija (curatare si un pic de lubrifiant) pentru a functiona oricand.
            Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Pe undeva este mentionat 'DOAR' ... in rest nu mai am nimic de zis ... am zis in semnatura ...
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Am inceput cu Hi-lift Farm Jack(chinezarie), si m-am despartit repede de el din aceleasi motive mentionate de voi, boltul trebia ajutat tot timpul, se mai bloca de numai ciocanul il ajuta, calitate proasta. Vandut si achizitionat unul original pt. ca merita.
                TODAY IS A GIFT

Comentariu

cred ca este mai eficienta o perna de aer, mai ales ca se poate folosi si pe teren moale.

Comentariu

Mai ales pe teren moale imi sarea de sub masina , aluneca ca o besica perversa . Asta i-a adus si sfarsitul ca s-a sfasiat si nici n-am incercat o reparatie , eram satul de cautat pozitii ideale de pus sub masina ( si de injurat , de asemenea ) . Cand ziceam ca am rezolvat ridicarea incepea sa alunece usurel si daca nu interveneai presiunea il scotea pe unde avea loc . Ideal ar fi sa ai pe ce ridica si ce ridica intre doua suprafete rigide si care se mentin relativ paralele .

O treaba maxima ar fi o perna semirigida care sa nu mai alunece in lateral , ceva articulat ca un acordeon sau ca un balon cu o coloana de stabilizare in interior , in tot cazul as folosi doar un balon cu doua suprafete rigide ca de chisca simpla nu mai vreau nici sa aud .

Comentariu

Poate ma ajuta si pe mine cineva , am si eu o chinezărie , a mers bine in primul an , dar de la un timp când i-l setez pe coborâre, brațul "agata" la mișcarea de sus > jos . L-am desfăcut complet , i-am pus vaselină peste tot si face așa in continuare . Parca ar agata boltul de jos . Am vreun remediu pentru el sau si-a dat viața ?
                      - G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Incerca sa mai lucrezi la saraciile alea de arcuri ... slefuieste putintel camele de la selectorul comun - putintel ca daca le reduci prea mult nu mai retrage bolturile ....

Comentariu

Deci devay cric mai bine troliu 😉
                          Natural Disaster Response Operations

Comentariu

NU . Marul e mar , cartoful ramane cartof ... nu se concureaza unul cu celalalat in ce face si cum face ...

Comentariu

Nu a incercat nimeni sa manufactureze unul cu materiale de calitate?
                              Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Io am facut o estimare la unul facut din piese prelucrate mecanic , fara turnare , doar taiere la plasma CNC , frezare etc ... si pretul ar fi fost astronomic la primele cateva piese complete . De fapt nu-mi doream decat sa fac unul cu trei bolturi , sa fie mai sigur ( intodeauna sa ai doua bolturi la inzavorarea pe sina ) . Ma gandeam eu in prostia mea ca voi imperechea piese astfel incat sa iasa un ansamblu perfect functional , pe urma sa duc aventura mai departe cu simeringuri la bloturi , cutia mecanismelor protejata cu perii de etansare si alte fineturi astfel incat sa fie ultrafiabil si de incredere .

Ideea a evoluat in alta directie decat cea cu bolturi alternative si ridicare/coborare pasitoare , pe care tot io ( adica ... io ... ) o consider nesigura , potential letala . Daca cineva vrea sa aiba cosmaruri pot face un filmulet cu hilifturi posedate care se accelereaza singure la coborare . Din cauza asta n-ar trebui permis la vanzare acest mecanism de conceptie invechita - nu faceti similitudini cu faptul ca si curentul de la priza e letal , priza nu-ti rupe capul daca esti neinstruit .

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection