Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cablu protectie parBriz


antudose

Postări Recomandate

Ce parere aveti ce acele cabluri care se pun pentru a proteja parbrizul de crengile copacilor pe langa care treci si care altfel l-ar lovi.

Mi se pare ca sunt un moft dar cam la fiecare iesire iau crengi pe parbriz asa ca de ce sa nu pun...

 

Ceva pareri ... voi v-ati pune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protecte parpriz

 

Se numesc paracrengi. (sau paracraci, cum doresti:ha:). Nu e moft. Eu mi-as pune, dar mi-e lene.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

sunt foarte utile la crengi pana pe la 20-30mm grosime si nu cioate uscate :) daca sunt mai mari se lasa cu pagube diverse,dar de utile sunt utile si chiar isi fac treaba

si eu mi-as pune dar ca Giorgel mai sus :) si mie imi e lene sa le mai pun desi le am facute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

Pentru crengi sunt puse cablurile acelea ? As fi jurat ca sunt pentru ancorarea portbagajului de pe plafon :mrgreen:.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

:ha: eu am avut asa ceva pe unul din Wranglere... sunt bune la crengi subtiri ... daca iei vreuna mai sanatoasa se va lasa ca si la mine, cu smuls aripa de pe masina ... cateodata ( si mai ales in offroad ) se intampla sa nu ai cum opri masina inaintea crengii, de exemplu pe o panta la coborare cu clisa de noroi care curge mai repede decat masina ) :ha:

 

rezolvarea a venit odata cu rolcage-ul exterior, unde teava rezista mult mai bine ....

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

daca e sa ai ghinion ... nu cred ca te ajuta prea mult accesoriu asta..

 

zici tu asa...? uita-te la indoitura capotei si am sa-ti spun ca a fost o craca groasa cit mina pe care a agatat-o masina din fata si a venit drept in fata copilotului . Era zob parbrizul daca nu era sfoara de intins chilotii....

0.thumb.jpg.442d9da9242d0baa89a68684be362f24.jpg

1.thumb.jpg.0dffd5e5afcb2f763c9e2cd6fc97be1e.jpg

2.thumb.jpg.e9d216c155abc25d2b0e453ba5735ac8.jpg

3.thumb.jpg.249ed05e7ef195f629b2ee0ecfb3ace1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Cablu protectie parBriz

 

eu am un obicei care mi-a prins bine intotdeauna: la iesirea de pe asfalt cuplez MRL-urile , montez paracrengile ,pun la indemana cablurile de recuperare si dehusez troliul. paracrengile au fost mereu salvatoare pt. parbriz si pt. mine sau pasager, cand am mers cu geamurile coborate. sunt ca si centurile de siguranta: au si parti bune si unele mai putin bune. rele nu am descoperit pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

vezi....daca nu ai legat sfoara de bara fata....ai ramas fara aripa :grin:

 

la bara de Wrangler nu ai cum sa o legi de bara fata... bulbarul nu este gen ARB-ul de la patrol...este doar pe centru, iar in laterale nu ai cum...din acest motiv se prinde de aripi la imbinarea cu overfenderele...

 

39674-lg.jpg.b429ea1f31d7848113c4d81e4fa30a2e.jpg

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

la bara de Wrangler nu ai cum sa o legi de bara fata... bulbarul nu este gen ARB-ul de la patrol...este doar pe centru, iar in laterale nu ai cum...din acest motiv se prinde de aripi la imbinarea cu overfenderele...

 

[ATTACH=CONFIG]229154[/ATTACH]

 

pe bara am montat 2 suporti pe care pot aplica rapid prin translatie doua tevi (cornitze) de care prind cablurile de protectie.acum am samurai ,nu pot face poze de la jeep dar pot face o schita ,daca doriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cablu protectie parBriz

 

pe bara am montat 2 suporti pe care pot aplica rapid prin translatie doua tevi (cornitze) de care prind cablurile de protectie.acum am samurai ,nu pot face poze de la jeep dar pot face o schita ,daca doriti.

 

merci, dar nu mai este nevoie, intre timp am trecut la un rolcage exterior si nu mai am probleme, daram cu ala si copacei de 10 cm diametru :ha:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare