Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sufa "round sling" ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sufa "round sling" ?

Salut dinnou, nu am gasit un topic mai potrivit pt urmatoarea intrebare asa ca am "trantit-o" aici Daca nu e ok, rog frumos un admin sa il mute unde trebuie, mersi anticipat.
    Ideea e ca am primit de la un prieten niste asa zise "sufe" de ridicare din cate am gasit eu pe net. Pe eticheta lor cum se vede si in poza scrie ca ar fi "round sling". Dupa mine "sling" insemnand ca au si o anumita elongatie in sarcina, ...banuiesc. Am de 3T/3m una si una de 4T /4m, ele fiind bucle inchise. Intrebarea mea este daca ati mai folosit careva asa ceva vreodata? Sau daca este buna a fi folosita la recuperari de vreun fel? Gen sufa de copac sau prelungire de cablu troliu sau sufa de divizare a fortei intre 2 puncte de tragere..naiba mai stie cum so numi si aia Nu stiu orice gen de ajutor in caz de recuperare sau tractare...ar putea fi folosita? Daca Nu de ce? :-)) Mersi anticipat, seara faina sa aveti. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20181201_190147.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	1,32 MB 
ID:	1042645
    Ultima editare de Astral; 03.dec.2018, 20:39.

Re: Sufa "round sling" ?

Buna trebuie sa fie. Sufa de copac inchisa cu nod ancora . Sau pentru recovery pe portiuni scurte , pusa asa la dublu. Sau aruncata direct peste tanc de stanca + un ochet realizeaza amaraj perfect pentru punct de troliere. Si multe s-ar mai putea face cu ea . Eu zic ca e ce trebe , dar mai sunt si altele de care ai nevoie pt recovery. Totusi piesa numaru unu in recovery , cred ca tot troliu este.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Salut, Mersi.
      Este si troliu si ocheti, si urmeaza si scripete. Dar vroiam sa stiu daca a folosit cineva vreodata asa ceva in orice fel. Ma gandesc ca in caz ca nu ajunge lungimea cablului la troliu, oare ar putea fi folosita ca si prelungire pana la punctul de ancorare? sau cum am 2 sa le leg intre ele(desi sunt bucle inchise si imi e mai greu sa le unesc) si sa fie o prelungire si mai lunga de 3, 4m (in caz ca ar fi nevoie). La inlocuitor de sufa de copac ma gandesc ca e destul de safe dar in alte cazuri ...nu stiu...
      Ultima editare de Dirtbones; 04.dec.2018, 10:44.

Comentariu

Nu-i asa de greu sa innadesti buclele alea

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	knot.jpg 
Mărime:	21,1 KB 
ID:	1013740
        Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
        0745-009633
        cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

Postat în original de Dirtbones Vezi post
          Salut, Mersi.
          Este si troliu si ocheti, si urmeaza si scripete. Dar vroiam sa stiu daca a folosit cineva vreodata asa ceva in orice fel. Ma gandesc ca in caz ca nu ajunge lungimea cablului la troliu, oare ar putea fi folosita ca si prelungire pana la punctul de ancorare? sau cum am 2 sa le leg intre ele(desi sunt bucle inchise si imi e mai greu sa le unesc) si sa fie o prelungire si mai lunga de 3, 4m (in caz ca ar fi nevoie). La inlocuitor de sufa de copac ma gandesc ca e destul de safe dar in alte cazuri ...nu stiu...
          Merge si sa prelungesti la troliu si cred ca si pentru tractari scurte. Cum ar fi scos o masina impotmolita , dar pentru tractari pe asfalt nu cred ca e buna , fiind asa dubla.
          Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
          Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
          Natura si aventura

Comentariu

Nici nu ma gandeam la tractare pe sosea. Nu se pune problema. Ma refer doar la recuperare noroi, etc.
            Mersi si pentru exemplul cu unitul celor 2.

Comentariu

Sunt doua chestii diferite.
              Pune te rugam o poza cu sufele.S-ar putea ca spanglishul sa ne depaseasca putin. Foto cu minunea desfacuta, obiectul intreg.....

sunt unele sufe , bucla, pentru macara-ridicare liniara.cea de 3 to este folosita pentru un bigbag de 1to....NU se pot folosi la recovery pt ca poc la socuri(din plin la recuperare) si la unii hau-i mare....daca intelegeti partea plastica din exemplificare.

Avea cineva niste sufe tot macare din port Ct de 8 to,pe aici. A renuntat sa le foloseasca pt ca plesneau la socuri....

zic si eu, nestiind ce sufa ai.

in acelasi timp, sufele pt recovery si offroad sunt destul de accesibile. Un T-max este chiar ok, ca nu toti folosim ARB, de sute de E.... Si 300-400 lei cheltuiti vs dauna (sofer si masina) in caz naspa sunt un fleac...
              parerea mea, poate totusi sufele sunt ok...
              Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
              Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

RZV salut. Am scris si in descriere in primul post ca sufele sunt mai mult ca sigur pt ridicare. Asa le-am gasit si pe net la producatorul respectiv. Imi este clar ca nu le voi putea folosii ca pe o sufa cinetica tip arb/iron man, etc. Dar pt a inlocuii o sufa de copac sau un divizor intre 2 puncte de tractare, cred ca si-ar face treaba atat timp cat nu ar fi smucituri. Sufa este rotunda cu materialul /imbracamintea de deasupra cusuta ca si protectie la firele din interior, din cate am vazut in prezentarile lor. Voi pune niste poze diseara cand ajung acasa. Oricum ar arata sufa in teorie eticheta ar trebuii sa spuna totul despre ea.
                Ultima editare de Dirtbones; 04.dec.2018, 13:31.

Comentariu

Man, noi suntem aici ca sa impartim idei,sa discutam.....
                  Poti folosi pentru tine si cablu de alpinism, nu ma intelege gresit. Doar ca trebuie sa iti asumi niste lucruri.
                  Si da, eticheta spune tot. daca scrie pe ea ca-i pentru macara-ridicare, atunci NU este recomandat sa o folosesti. excat cum spui tu eticheta dicteaza, siguranta primeaza.

Si unii oameni fac escalada la liber,unii merg cu anvelope de vara iarna, oamenii isi asuma, nimic nu este imposibil.
                  Cand se rupe o minune din asta pusa in U si iti baga in masina un ochet prin geamul lateral si pe langa scafarlie,parca-ti schimbi prioritatile....

Spor!
                  Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Comentariu

Man, exact de aceea am intrebat clar daca e cineva care a folosit asa ceva. Si daca imi poate da un feedback bun sau rau nu conteaza. Ca datul cu presupusul si din auzite e usor si e plin forumul de asa ceva. De cei care testeaza ceva pe bune e mai greu de dat. Fizica materialului o inteleg destul de bine zic eu ca sa imi dau seama unde ar fi riscant sa o folosesc si unde nu. De aceea caut pe cineva care a folosit vreodata asa ceva si stie cum se comporta in practica. Mesi.
                    Ultima editare de Dirtbones; 04.dec.2018, 14:53.

Comentariu

Bre...........

In materie de siguranta nu te joci. Mai departe poti sa nu mai citesti

in materie de asumat, am fost tras din sant de Salvamontisti cu o coarda de 12 mm pusa in 3 linii..... cam nasoala senzatia dar am fost scos cu tot cu rabla de strada si am fost intrebat inainte daca imi asum daunele....oamenii m-au ajutat, eu mi-am asumat,disperat eram.

da, am si folosesc constant sufe din ce spui matale. eu personal fac altceva nu munca fizica, dar cateodata mai iau unele noi- am spus deja, cu aia de 3 to sunt ridicati big bagii de 1000kg. big-bagii aia de ingrasamant de exemplu.... NU sunt bune pt tras. scurt.
                      poate pentru asigurat si sugurantat par ok, dar nu pentru asta au fost gandite,nu rezista la socuri.
                      poti sa faci ce vrei.
                      imi pare rau ca m-am bagat in discutia lui matale.

pupici

Comentariu

Mersi de opinie. Bre...
                        Numai bine.

Comentariu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20181204_182152.jpg 
Mărime:	1,89 MB 
ID:	1013746

Comentariu

Hi! ...mie imi plac sufele cate tin cat duce troliu :)
                            XJL... 4L

Comentariu

Hy. bun asa

Comentariu

Procesare...
                              X