Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope GoodYear Dura Trac


Bezergheanu

Postări Recomandate

Mă poate ajuta cineva cu o informație despre o firmă care distribuie Anvelope Good Year Dura Trac dimensiunile 285-75-16? Am tot câutat, dar fără succes. Dacă e cineva care le-a folosit, să ne spună părerile. Acum am BFG MT, dar vreau Anvelope Good Year Dura Trac ptr sezonul rece și vreau să știu cum se comportă în zăpadă pe drumuri forestiere, pe piartă udă și pe asfalt ud. Cu BFG AT am fost dezamăgit pe suprafețe udate de ploaie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Vezi mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?82740-Goodyear-wrangler-duratrac&highlight=goodyear

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?61993-General-Grabber-AT2-versus-Goodyear-Wrangler-AT-SA-versus-BF-Goodrich-A-T

 

Din ce mi-a povestit un prieten care a avut Duratrac, au guma cam tare fata de restul, ceea ce nu este o fericire nici pe asfalt uscat si nici intr-un caz iarna....Singurul avantaj ar fi ca se tocesc mai greu, comparativ cu restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Mulțumesc. căutam utilizatori care le-au folosit pe la noi, dar mai ales căutam un furnizor serios, că de retardați m-am cam săturat. Nici măcar un schimb de ulei de cutie de viteze nu ratez fără a mă enerva un furnizor ce se autointitulează specialit. Așa că sunt cu ochii cât cepele, și caut informații din cât mai multe surse cu care să pot comunica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Am eu pe un Discovery si sunt foarte ok...nu sunt deloc tari,se descurca bine in noroi si pe iarba (pe zapada nu stiu inca),franeaza bine (mie mi se pare ca franeaza mai bine decat Wrangler HT) si nu sunt foarte zgomotoase pe asfalt,se tin foarte bine pe ploaie...pe masina asta am avut doar Goodyear,un set de HT-uri (echiparea de fabrica) si un set de MT-uri...Duratrac-urile actuale mi se par cea mai buna optiune in cazul meu.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

la dimensiunea dorita duratrac-urile sunt LT cu load range E asa ca e bine sa ai o masina mai grea pentru ele altfel o sa fie mai rigide (pana lasi presiunea jos).

cam greu de gasit in ro.

daca nu gasesti uita-te si dupa discoverer cooper atw (sunt peste duratrac-uri iarna pe asfalt sau pe ud). un amic din colorado le-a avut pe ambele modele pe camioneta. a fost mai incantat de cooper. la duratrac, cauciucuri bune dupa el, i s-au tocit destul de repede mini striatiile ce dau grip-ul pe zapada (nu stiu ce a facut insa el cu ele).

era cineva pe aici care aducea cooper-uri desi m-as mira sa aduca atw-uri (se gasesc un pic mai greu si in afara, am consultat cateva stocuri din afara pana mi-am gasit dimensiunea mea, insa nu le-am comandat inca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Mașina e grea, un Patrol lung destul de echipat acum. Nu mai vreau BFG-uri care sunt supraapreciate, iar prețul cerut nu este justificat de caltățile în teren, doar de rezistența în timp. Adică Frutifresh la bidon de 2,5 litri...

am să mă documentez și în privința varinatei de la Cooper. Cea de la Good year se mula perfect pe nevoile mele iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

acum am vazut și discoverer cooper atw, dar profilul este prea cuminte, sunt anvelope de asfalt. Caut ceva AT sau chiar mai agresiv, și cum am mai spus, din punctul meu de vedere, tot GY pare că produce ceva care să mă coafeze. Problema e că nu dau de ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

atw-urile sunt derivate din at3; nu sunt asa cuminti cum par. :)

duratrac-urile sunt mai agresive, in genul st maxx, undeva intre AT is MT. avantajul lor e ca au fulgul de zapada fata de st maxx, cat le tin striatiile. singura guma intre AT si MT cu fulgul de nea din cate stiu eu. si At-uri cu fulgul de nea sunt putine.

la patrol lung intr-adevar pot sa nu performeze cum trebuie atw-urile (niste at-uri de iarna nu foarte agresive).

 

cea mai rezonabila solutie e sa ai pe cineva in afara care sa te ajute cu comanda. nu cred ca ai prea multe sanse sa gasesti duratrac-urile pe dimensiunea dorita la noi. nici pe quadratec nu le au (daca poti sa suporti transportul). se gasesc pe ebay, dar nu pareau dispusi sa livreze in ro.

 

am bfg si at si mt. mt-ul e ok pana la un punct, at-ul acvaplaneaza de la 60 km/h.

rezistenta bfg?

IMG_20150717_075618.thumb.jpg.6b1731a04d957698885069500dcbe1ca.jpgIMG_20150721_111702.thumb.jpg.c85fdfc5dacc48c2a464b9a49f31f0ed.jpg

nu mai mi-as lua nici una din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Și eu am jumulit crampoane la MT-uri. AT BFG le-am dat pomană, la mine erau de-a dreptul periculoase pe timp de ploaie, și merg liniștit.

 

 

iaca ici : http://www.anvelope-autobon.ro/catalog-anvelope/cauciucuri-285-75-r16/marca-goodyear/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Nu are nimeni în stoc, toți vând pielea ursului din pădure. Am zis să văd și varianta de rezervă, adică BF Goodrige AllTerain KO II, dar nici acestea nu sunt de găsit. Toți vânzătorii încearcă să-mi bage pe gât ceea ce au prin stocuri, de au ajuns să-mi recomande cauciucuri bune pe piatră ca fiind cauciucuri bune iarna!!! Cică - domnule, sunt cauciucuri de offroad, merg perfect iarna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Ia-ti Cooper STT, nu te mai stresa.....:h5

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?77478-Anvelope-noi-off-road-COOPER&p=903928&viewfull=1#post903928

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Și iarna sunt o balerină pe asfalt... Nu rezolv nimic cu stt, mai ales că am dejA MT-uri de la BF Goodrige. Caut ceva cât mai eficient iarna, da cu care să pot urca pe un forestier plin de piatră acuțită, apă, gheață, zăpadă. Dacă erau strict ptr asfalt luam ceva dedicat de iarnp, dar am nevoie și de capabilități offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

@Bezergheanu domnule nu am retinut, ce masina aveti dumneavoastra?

Pt ca asta in primul rand implica chestii mai complicate sau nu....o stiti din povesti pe aia cu offroadul meu vs offroadul tau, nu?

 

In traducere,niste STT sunt ok ca anvelopa universala pentru un autobuz ce merge maxim cu 80-90-100km/h, dar sunt sanii si dauna majora pentru un autoturism ce poate o croaziera la 150km/h,si demareaza in tromba constant.Excludem varianta soferului Sumacher care poate orice pana la primul accident major.

Pentru masini noi, cu power si mofturi de turism dar veleitati de offroad cam este necesar guma dedicata scopului precis.

 

Asadar pastrati gumele MT pt ieseli si cumparati gume dedicate de iarna .veti fi muuult mai avantajat in acest fel.

Vorbesc din experienta de 7-8 ani in folosinta gumelor astora MT/AT/simex.

AM avut MT BFG pt Nissan mi s-au parut GENIALE iarna-vara.pt ieseli am supralicitatat cu niste simmex raritate-tatal noroaielor.

Am incercat AT BFG la Mercedes ML - m-a sunat taicameu dintr-un sant la prima zapada...am mers si eu cu ele----PRAF pulbere fina.la 130km/h pe ud, simteai cum aluneca in lateral.....am pus niste HT si asta-i tot ce-i trebuie.....de la magar la catar,dar un pas in fata.

 

Am pus pe Jeep gume de iarna Michelin.urca unde nu poti crede,am depasit iarna trecuta minim 4-5 aventurosi cu MT si AT plus masini 4X4 cu renume si sisteme de umpleai o pagina, pe un drum plin cu gheata si zapada ca si cum eu eram lipit de trasa si ei balerine.....dezavantajul MT/AT la gheata este IMENS

 

Concluzia este una singura dar mai lunga- nu exista guma buna la toate-asfalt, ploaie,iarna si offroad, doar gume dedicate ce bat la toate capitolele orice strutocamila din asta .indiferent ce sfaturi iti dau prietenii,colegii forumisti sau vanzatorii.

Nu uita, offroadul tau nu-i acelasi cu offroadul meu.niciodata.

 

Scuze pentru postul lung,sper ca ai inteles ce vroiam sa spun.

 

PS; frumoase fotografii :h5

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Nu am avut STT, dar Cos a avut iarna trecută o mașină la atelier, a mers cu ea și la o curbă, pe vreme umedă și foarte rece, un fel de mâzgă, nu a putut vira, mașina a ținut tot înainte, unde cu AT SE VIRA DECENT. Și nu avea viteză, era în oraș, prin Bariera Traian. Noroc că nu venea nimeni din sens opus.

Acum, vorbind despre dedicate - la asta m-am gândit inițial, dar la o ieșire în noiembrie anul trecut pe traseul meu de bază, anume la Fundătura ponorului, un prieten cu yokohama noi de iarnă, pe un Nissan Navara nu a mai putut ieși, deoarece sunt 2 urcări foarte abrupte pe drum de piatră - calcar - și după o ploaie s-a cam mânjit cu noroi fin care ducea aderența spre zero. L-am tractat eu cu MT-URI. Piede poate să vă confirme/explice probabil mai bine. În iarnă l-am dus acolo pe Jorj, care avea MT-uri, eu fiind cu AT-uri și lanțuri firave pe spate. El s-a chinuit de 4 ori să iasă unde eu am trecut din prima. Abia a doua zi, după ce a lăsat presiunea sub 1 atm a ieșit și el. Plus că mi-e frică să merg cu MT-uri iarna pe drumuri publice, poate sunt mai fricos, dar simt că nu e în regulă comportamentul mașinii. Am uitat să specific, am Patrol lung cu mototr de 2,8lVID_7192.thumb.JPG.21c149af6afd6f36a78ee7a5d88bbba1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope GoodYear Dura Trac

 

Parerea mea.

 

Te incadrezi linistit in categoria 80-90-100 :grin:

Ca anvelopa all-year poti alege compromisul ideal -AT.de la oricine, inclusiv Cooper care-s ieftine.La mazga-gheata va fi sanie si ai nevoie de atentie,dar acolo doar dedicatele te ajuta,orice altceva va avea un comportament mai mult sau mai putin ca cel intalnit de Cos. depinde de sofer si de cum isi stie masina si cum aproximeaza pericolul.

 

Eu langa gumele dedicate pentru iarna Michelin cu ceva crampoane dar mici,doar pt zapada,am dat fara grija banii pe 4 lanturi dedicate pt noroi si utilizare grea de la GTC - cele romb de la RUD sunt ideale si le poti gasi la diferiti comercianti.

Am achipat anul trecut 3 dube plus autobuzul personal cu asa ceva...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare