Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Austone Athena SP302 235/65 R17 108T AT - pareri

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Austone Athena SP302 235/65 R17 108T AT - pareri

Intrucat aici pe forum consider ca sunt mai multi cei care sunt in domeniu, va cer parerea in legarura cu aceasta marca.
    Vreau sa echipez masina cu ceva care sa fie un compromis pret / calitate, folosite mai mult pe sosea, ocazional in offroad usor si sa fie marcate M+S sa sa le pot folosi tot anul - vara/iarna.
    Am gasit aceste cauciucuri care imi par interesante : Austone Athena SP302 235/65 R17 108T
    Sunt produse de chinezi si realizate in colaborare cu Cooper Tires. https://www.compari.ro/anvelope-c361...rea-produsului
    Mi-au atras atentia ca au si Clasa eficientei consumului de combustibil - E si Aderenta pe suprafata umeda - C, indici mai buni decat la cele avute anterior Conti crosscontact AT, de care am fost foarte multumit.
    Ma intereseaza in special aderenta pe umed - "C", care declarativ este peste Conti.
    Pe net am gasit doar cateva pareri favorabile din australia, in rest nimic.
    Daca le are cineva, sau stie de ele, va sunt recunoscator pentru informatii.
    Multumesc!
    Ultima editare de ramoon; 08.ian.2018, 10:43.

Salut!
    Pana la urma le-ai achizionat sau ai mers pe altele?
    Daca da, imi poti da o parere de comportament pe ud, zadapa, polei? Sunt si eu in cautare si ma documentez.

Multumesc frumos

Comentariu

Am deja peste 12000 km, am prins si zapada destula cu ele. Cuplat 4x4 am trecut peste tot prin zapada mare, fara probleme. Totusi nu am exagerat...
      Se comporta rezonabil pe toate suprafetele, aderenta buna atat pe uscat cat si pe ud / zapada, pe ghiata mai dadea sa fuga spatele uneori (normal tractiune spate).
      Se comporta bine si la viteze mari peste 160 - 170 - Zgomot acceptabil, nu foarte mare, chiar mai silentioase ca altele avute.
      Fiind AT-uri sunt ok si in teren, profil adanc, dar inca nu am ajuns cu ele prin noroaie mari, sa vad cum se misca.
      La echilibrare am avut intre 15 - 25 g pe 3 roti si 40 g pe ultima. In concluzie, consider ca merita investitia.
      Mai ramane de vazut uzura in timp... fiind folosite preponderent pe asfalt, ocazional in offroad.
      Avantaje: allseason m+s / allterrain - nu trebuie sa mai tot schimb rotile in functie de anotimp / teren, aderenta / franare buna, stabile pe drum, raspuns bun la directie, confortabile - nu se simt dure / rigide, zgomot redus pentru profilul anvelopei, consum carburant Ok, pret fara concurenta!
      Dezavantaje: pana acum nimic. Era un + protectia pentru janta.
      Mi se pare cel mai bun compromis, daca nu vrei dedicate functie de teren / vara - iarna si consider ca merita dupa 1 an de utilizare.

Comentariu

Multumesc tare mult pentru raspuns si promptitudine.
        Anul acesta caut si eu sa schimb anvelopele si la fel le voi folosi si eu, doar ocazional in offroad, majoritatea km vor fi pe asfalt si la fel, nu as mai lua 2 seturi, de aceea cautam ceva all season.
        Ramane sa ma decid pana in toamna insa, daca raman strict pe anvelope de iarna, chiar si vara sau all season.
        M-am uitat putin pe site-ul de la tine si modelul acesta pentru dimensiunea de 255 65 R17 nu am gasit din pacate. Mai caut, poate gasesc.
        Ca si pret, intr-adevar, mi se par fara concurenta.

Multi km, fara belele si inca odata multumesc!

Comentariu

Cu placere!
          M-am uitat si eu dupa dimensiunile tale si sigurele apropiate sunt 265/65/17 , aici :

https://www.autopneu.ro/anvelope-aut...6517sp302.html

Succes la cautare!

Comentariu

Din pacate, asa e nu se gasesc 255. Ca si pret mie imi par ok, insa ramane de vazut catre ce ma voi indrepta, momentan ma documentez.
            Multumesc mult inca odata!

Comentariu

Buna! Au marcajul M+S?
              Ultima editare de alajos; 20.mai.2019, 12:23.

Comentariu

Da, are M+S si AT

Comentariu

Procesare...
                X