Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pirelli Scorpion All Terrain Plus


AlexandruB

Postări Recomandate

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Conform link-ului tau sunt cam varza :grin: . ATR-urile nu prea par anvelope AT. Mie imi trebuie AT-uri pentru un Isuzu Dmax care iese cel mai des in offroad la pescuit. Momentan e incaltat cu Toyo Open Country, de care am fost multumit in conditiile in care m-a mai prins ploaia pe coclauri si m-au ajutat sa ies la asfalt.Cum se apropie de sfarsitul vietii :old, le-as schimba mai mult pentru ceva mai potent iarna, capitol la care Toyo nu prea exceleaza, cel putin montate pe pickup de 2T. Din ce am mai citit review-uri si comparatii intre anvelope ( pe net si aici pe forum), prima optiune ar fi Nokian Rottiva AT. Despre Scorpion All Terrain Plus n-am prea gasit multe informatii obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Din punctul meu de vedere, anvelopele se impart in BF Goodrich si .....restul !

BFG AT KO2 e un profil f bun pe sosea (silentios) si descarca surprinzator de bine la namol .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Din pacate BFG KO2 nu sunt pe dimensiunea mea 255/60/R18 si nici n-am de gand sa-mi schimb jantele. Stiu ca jantele de 18 nu-s cele mai offroad, dar pentru drumurile in delta, namoale pe balti si uneori urcari pe ud din vale, de pe malul baltii catre sosea, isi fac treaba bine. In afara de aspectul financiar, daca iau jante mai mici ma gandesc ca se pierde si din tinuta de drum a masinii pe asfalt, unde este rulata destul de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Exista 265/60/18 la BFG AT.Diferenta de marime e nesimnificativa.E drept si pretul fata de Pirelli e altul.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Exista 265/60/18 la BFG AT.Diferenta de marime e nesimnificativa.E drept si pretul fata de Pirelli e altul.

Din pacate, poti ramane fara talon si fara drept de circulatie daca pui alte dimensiuni sau "caracteristici"

Art. 112, alineatul 1 - codul rutier

h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului,

prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;

 

BTW, @cristi69 tu ce anvelope ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

@cristi69 o sa verific dimensiunile omologate si daca gasesc ceva disponibil la BFG, o sa fie o optiune. Sincer, nu prea stiu unde gasesc informatia asta. In cartea masinii? In talon vad ca nu mai este trecuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Sincer, nu prea stiu unde gasesc informatia asta. In cartea masinii? In talon vad ca nu mai este trecuta...

La mine e trecuta in CIV. Am vazut la alte masini trecute si in talon...

 

Ai putea sa cauti manualul de utilizare (owners manual) si cred ca sunt trecute si acolo... Dar ce e trecut in CIV e sfant din punct de vedere legal. Acuma fiecare stie ce riscuri poate sa isi asume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Salutare, nu am folosit Pirelli Scorpion ATP dar am folosit Pirelli Scorpion Ice and Snow la Range Rover P38 si nu am avut probleme la zapada sau polei. S-au comportat foarte bine si in plimbari(soft spre mediu) pe drumuri mai greu accesibile. Am mai folosit diverse modele de la Pirelli si la turisme pe timp de iarna si toate s-au comportat foarte bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

@OvidiuSG, deja mai am o berlina in familie careia trebuie sa-i schimb primavara si toamna cauciucurile. N-as vrea sa ma complic si pe Isuzu cu 2 seturi de roti, din motive financiare si de depozitare :grin:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Din pacate, poti ramane fara talon si fara drept de circulatie daca pui alte dimensiuni sau "caracteristici"

 

 

BTW, @cristi69 tu ce anvelope ai?

 

Eu am 265/60/ 18 BFG KO2.E drept asta e si dimensiunea din cartea masini,dar dimensiune mai mare nu intra pe MK IV.

Pe Patrol am 33-uri MT de la BFG sau 35-uri simex.Pe ambele seturi de roti am dimensiunea stearsa cu flexul.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Pe Patrol am 33-uri MT de la BFG sau 35-uri simex.Pe ambele seturi de roti am dimensiunea stearsa cu flexul.

Azi am trecut de 2 ori pe lângă control RAR ...cu 35-URI. Aveau client și m-au văzut târziu , dar se uitau luuung după mine. Faza asta cu ștersul cu flexul...funcționează ? A fost cineva oprit ...și cum a decurs întâlnirea?

Editat de mushudog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pirelli Scorpion All Terrain Plus

 

Azi am trecut de 2 ori pe lângă control RAR ...cu 35-URI. Aveau client și m-au văzut târziu , dar se uitau luuung după mine. Faza asta cu ștersul cu flexul...funcționează ? A fost cineva oprit ...și cum a decurs întâlnirea?

 

Daca e ARR, are de masurat si dimensiuni si adancimea crampoanelor, etc. Deci nu scapi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare