Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dimensiune, greutate, profil - care influenteaza consumul cel mai mult?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Dimensiune, greutate, profil - care influenteaza consumul cel mai mult?

Disco-ul meu vrea, by default, roti de 255/60/R18.
    Asta inseamna 76.32 cm diametru si cam 17 kg greutate (diverse anvelope de zapada ori AT ce le-am avut de-alungul timpului).

Intr-o zi mi-am pus MT-uri de 265/70/R17. Asta se traduce in 80.28 cm diametru si 24 kg greutate.

Consumul (mediu) a crescut de la 10l / 100km pana la 13.5l / 100km.

Contemplu totusi sa las mai moale extravaganta si sa pun niste BFG AT KO2 de 245/70/R17, care au 77.5 cm diametru si 21.27 kg greutate.
    Profil mai cuminte, sensibil mai apropiate de diametrul standard insa aproape la fel de grele ca MT-urile. Plus ca masa asta nu se aduna pur si simplu la cea a masinii...mai trebuie si invartita (energie in plus, ce ar trebui cheltuita chiar daca rotile ar fi invartite cu masina cumva stationara).

Cumva-cumva senzatia mea e ca consumul nu va fi pur si simplu pe undeva "pe la mijloc" ci mai apropiat de o extrema sau alta (asa ca nu stiu daca merita deranjul schimbarii din nou a anvelopelor sau nu)
    Deci, ce conteaza mai mult la consum...diametrul ori masa?

Salut,
    Apreciez ca o crestere cu 30kg a greutatii totale a masinii sau un diametru mai mare al rotii nu pot afecta asa mult consumul. Latimea anvelopei si profilul contribuie cel mai mult la cresterea consumului. Cu cat este mai lata opinca cu atat suprafata de contact cu solul e mai mare deci motorul depune mai mult efort sa impinga acaretul. Profilul anvelopei influenteaza coeficientul aerodinamic al masinii care este si asa foarte mare la masinile noastre, de aici rezulta un consum ridicat de carburant.
    Stima,
    "Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"

Comentariu

Procesare...
    X