Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Anvelope inguste pe jante late

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Eu am pe samurai silverstoane 33 x 10.5 puse pe jante de 5.5J.
    Pe patrol, rotile de padure 33 x 12.5 stau pe jante de 7J.
    Rotile de strada ale patrolului, tot 33 x 12.5, arata bine pe jante cromate de 10J.

Decat sa "tratezi" o dejantare, mai bine o previi!

Alt avantaj al jantelor inguste, care nu s-a discutat, este masa acestora. O janta ingusta e ceva mai usoara decat una lata. Si trebuie sa ne gandim ca roata se invarte, are inertie. Deci conteaza fiecare kilogram!
    1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.

Comentariu

Salut, ca multi altii inaintea mea ma confrunt si eu cu aceeasi dilema....ce jante sa pun.
      Cauciucurile sunt luate deja....Maxxis MT 764 33*12.5*15. Conform cu calculatoarele date anterior merge janta de la 8.5 la 10.5.
      Initial am zis ca iau de J10, dar vorbind cu un mecanic care lucreaza la Toyota (masina mea fiind un KZJ73) nu mi-a recomandat nici cum de 10 J, cica forteaza f tare cutia, planetarele....
      Ideal ar fi de 9, dar nu prea sunt....asa ca m-am gandit la 8 , intrebarea e daca pun de 8 cu gumele astea ce riscuri am?
      Mentionez ca masina o folosesc si off road (nu extrem), ocazional.
      Ultima editare de verzet; 31.oct.2019, 21:24.

Comentariu

Principalul risc este sa te injure cei de la vulcanizare cand le vor monta pe jante!
        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Teddybear...exceptând asta, pot duce atâta ...
          Deci tu recomanzi J8?

Comentariu

Daca faci off-road doar ocazional, eu n-as pune gumele astea pe jante de 8. As cauta jante de 10 cu un ET corespunzator astfel incat rotile sa nu forteze articulatiile. Parerea mea.
            Cel mai indicat ar fi sa ceri sfatul unui atelier specializat pe modificar off-road! Sunt cateva si prin zona ta, daca nu ma insel.
            It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Teddybear, nu ai pune de 8J pentru ca...? Ce inseamna un ET corespunzător? Ce am gasit eu la o primă cautare cu J10 cam toate is pe la -50. Am.intrebat si pe la mine prin zona, părerile sunt împărțite si de aia am zis ca intreb si pe grup.

Comentariu

Pune pe jante de 8j,stau mai bine decat pe 10j la presiune scazuta
                Discovery 4 2010
                Discovery 2 2000
                Defender 90 1997

Comentariu

Azi am avut o discutie mai lunga cu Razvan de la GTC, multam de rabdare si sfaturi, se vede ca e un om care mananca pe pita fenomenul si care e pasionat de ceea ce face. Dupa cele discutate am concluzionat ca J8 este alegerea potrivita pentru cauciucurile care le am si ceea ce vreau sa fac cu masina. Nu vor fi asa fancy ca si J10 dar nu te vor lasa la greu, aici ma refer la dejantari la presiuni mici.
                  Mersi tuturor de sfaturi.
                  Spor la noroiala...ca amu ii vremea ei.

Comentariu

Procesare...
                  X