Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

dimensiune anvelope


akos.kacso

Postări Recomandate

buna,

am gasit un lucru extrem de interesant pe net, ceeace ma surprins foarte mult.... chiar m-am mirat de lucrurile ce a citit acolo http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_code, puteti sa va uitai si voi.

 

pe scurt faptul constata de mine se refera la dimensiunea anvelopelor.

 

ex: 195/65/R15 eu totdeauna am crezut ca 195 e latimea anvelopei in mm, 65 e inaltimea in mm iar r15 e dimensiunea jentii in tol. :rules iar pe site scrie(puteti sa va uitati si voi) ca 65 nu este in mm ci in %din 195.

 

Voi ce parere aveti despre acest lucru constatat de mine? oare se referadoar la marimi americane sau e o chestie universala?

 

dupa acest site la o masina de sport unde sa zicem avem anvelopa de 325/50/r17 (porsche sau ceva de genu) ar veni o inaltime a anvelopei de 162.5mm ceea ce este o prosite rar intalnita.

 

astept parerile voastre

Suzuki Samurai '95

1.3 69CP

bodylift 5 cm (homemade)

suspensionlift 5 cm (homemade)

cauciucuri simex 215/80/R15

si multe altele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dimensiune anvelope

 

In principiu aceasta marime este cea europeana in afara de acesta mai exista cateva:

cea milimetrica ex. 750 R16 (diam mm jeanta toli)

cea in toli (americana noua): 31x10,5 R 15 (diam toli, latime toli , jeanta toli)

cea in toli (americana veche):7,5 R15

 

Parerea mea cea mai corecta si explicita este cea americana noua

 

Teoria ta cu porsche nu funtioneaza ca la latimea asta cauciucurile de viteza au un raport de 25 sau 30 deci aprox 80 mm care este nesemnificativ la ditamai cauciuc de 750 mm

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dimensiune anvelope

 

Akos, ce ai citit acolo este real! Sunt modalitati diferite de a simboliza anvelopele, dar, in Europa, acest sistem este standardizat. Sistemele folosite in America sunt putin diferite; bineinteles, in America se foloseste inclusiv sistemul european, la fel cum in Europa, sunt agreate unele sisteme americane.

:ce :3 :ce

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dimensiune anvelope

 

In principiu aceasta marime este cea europeana in afara de acesta mai exista cateva:

cea milimetrica ex. 750 R16 (diam mm jeanta toli)

cea in toli (americana noua): 31x10,5 R 15 (diam toli, latime toli , jeanta toli)

cea in toli (americana veche):7,5 R15

 

Parerea mea cea mai corecta si explicita este cea americana noua

 

Teoria ta cu porsche nu funtioneaza ca la latimea asta cauciucurile de viteza au un raport de 25 sau 30 deci aprox 80 mm care este nesemnificativ la ditamai cauciuc de 750 mm

 

Majoritatea notatiilor pentru anvelope, se refera la "balon", nu la diametru!

:ce :3 :ce

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare