Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

corespondenta dimensiuni anvelope de pe quadratec

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• corespondenta dimensiuni anvelope de pe quadratec

stiti care este corespondenta intre dimensiunile inscrise pe anvelopa si cele de pe quadratec.com ? pentru 255/75 R17 care este ?
    ==========
    scuzati-ma, vorbesc prostii, scrie acolo. :)
    vreau sa-mi iau http://www.quadratec.com/products/92607_10XX_PG.htm
    dr ce inseamna LT ? pe ale mele scrie M+S P255%75 R17 113T. M+S cred ca inseamna mud + snow, P nu stiu ce inseamna, urmeaza dimensiunea anvelopei, 113 este greutatea suportata, T iarasi nu stiu ce este.
    prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.

Re: corespondenta dimensiuni anvelope de pe quadratec

Postat în original de blast
    stiti care este corespondenta intre dimensiunile inscrise pe anvelopa si cele de pe quadratec.com ? pentru 255/75 R17 care este ?
    ==========
    dr ce inseamna LT ? pe ale mele scrie M+S P255%75 R17 113T. M+S cred ca inseamna mud + snow, P nu stiu ce inseamna, urmeaza dimensiunea anvelopei, 113 este greutatea suportata, T iarasi nu stiu ce este.
    cred ca nu ai idee cat o sa te duca transportu daca iti iei rotile din state..... eu distribui diverse de la Quadratec, dar nu roti, e enorm transportul, iar vis-a-vis de BFG-uri, nu sunt cine stie ce, gandeste-te mai degraba la INTERCO sau Mikey Thompson.....
    Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
    Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
    Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

nu sint bfg-uri, sint goodyear. referitor la transport - aici nu gasesti si nici n-am incredere ca nu-mi aduc cine stie ce facaturi de 2 lei, pe care le vind cu preturi astronomice. sint satul pina-n git de "comerciantii' romani, care nu stiu cum sa te mai tepuiasca. prefer sa iau de la americani, care sint prosti facuti gramada, dar macar nu incearca sa-ti bage mina in buzunar.
      o alta chestie pe care am vazut-o - produsele nu au pret. spune cit costa fratioare, sau vrei sa ghicesc eu in stele ? una peste alta - mi-e sila de comertul facut aici. asa ca asta e, platesc transportul pentru lucrurile pe care le cumpar din tarile civilizate.
      prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.

Comentariu

Daca vrei sa iti aduci anvelope cu transport ok ca bani uita-te si pe camskill.co.uk
        LT inseamna light truck.
        conversia din 255/75/17 in flotation sizes se face asa:
        (255 x 75 / 100 x 2 / 25.4 ) + 17 = 32.06 = 32
        255 /25.4 = 10.04 = 10
        17 = 17 :-)

Deci corespondenta este 32/10/17 . Probabil ca vei gasi ceva de gen 32/10.5/17...

Comentariu

Postat în original de watcher
          Daca vrei sa iti aduci anvelope cu transport ok ca bani uita-te si pe camskill.co.uk
          LT inseamna light truck.
          conversia din 255/75/17 in flotation sizes se face asa:
          (255 x 75 / 100 x 2 / 25.4 ) + 17 = 32.06 = 32
          255 /25.4 = 10.04 = 10
          17 = 17 :-)

Deci corespondenta este 32/10/17 . Probabil ca vei gasi ceva de gen 32/10.5/17...
          =====
          multumesc pentru lamuriri, dar sint praf :) n-am inteles cum se face conversia. oare exista pe undeva un calculator on-line (gen conversie presiune din psi in bar) ?

Comentariu

de ex: 30x10.5 x 15

15 = dimensiunea jentii
            30 = dimensiunea totala a rotii
            10.5 = latimea cauciucului

1 tol = 25.4 mm

ca sa afli inaltimea talonului faci (30-15)/2=7.5 toli = 190.5 mm

Comentariu

Postat în original de blast
              ==========
              Un calculator bun de anvelope ( asta e cel pe care il folosesc eu ) este: http://www.dakota-truck.net/TIRECALC/tirecalc.html

Te pot ajuta cu anvelopele de la INTERCO respectiv cu Super Swamperele.... sau cu orice de la Quadratec daca esti dispus sa astepti pt o cotatie de transport mai decenta, asta daca nu gasesti in Europa ce doresti.

Comentariu

Un amic imi spune ca pot pune pe un Jimny stock - cauciucuri de 30/9.5/R15 - dimensiunile ar fi apropiate cu ce am acum si anume 205/70 R15

Folosind calculatorul de pe dakota - truck ........imi iese 241 mm/79mm/R15.

Am gresit eu undeva? o avea dreptate amicul meu si s-or potrivi ?

Comentariu

Da, ai gresit.
                  Inaltimea talonului nu este in milimetri, ci in procent din latime lui.
                  Mai exact nu este vorba despre 79mm ci despre 79% din 241, adica 190mm.

Comentariu

Postat în original de Mugur Iacob
                    Un amic imi spune ca pot pune pe un Jimny stock - cauciucuri de 30/9.5/R15 - dimensiunile ar fi apropiate cu ce am acum si anume 205/70 R15

Folosind calculatorul de pe dakota - truck ........imi iese 241 mm/79mm/R15.

Am gresit eu undeva? o avea dreptate amicul meu si s-or potrivi ?
                    ai gresit "PUTIN" la dimensiunea in metric de exemplu la a ta 205/70/15 inseamna 205 mm latime, 70% din 205mm inaltimea talonului pe R15.... la americani iti face transformarea in toli unde de ex: 30" este diametrul total al rotii iar 9.5 latimea ei pe acelasi R15....

Comentariu

Procesare...
                    X