Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Anvelope Resapate - Producatori, Calitate...

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Anvelope Resapate - Producatori, Calitate...

Postat în original de bmw330 Vezi post
    Exista anvelope resapate in supermaketuri (gen metro, carrefour)? Exista posibilitatea ca anvelopa sa fie resapata si sa nu fie precizat pe ea?
    De obicei no-name-urile e posibil sa fie resapate.....si iti mai poti da seama dupa pret care, in general, e mai mic cu 25-30%.......sau inainte sa te decizi daca le iei sau nu, dai un search pe Google dupa marca respectiva.......

Regulament

Comentariu

Sa inteleg ca marcile renumite nu fac si anvelope resapate? Si ca in supermarketuri sunt si anvelope resapate?

Comentariu

Exista anvelope resapate in supermaketuri (gen metro, carrefour)? Exista posibilitatea ca anvelopa sa fie resapata si sa nu fie precizat pe ea?
        vezi ca aveau astia prin praktiker

Comentariu

Sa inteleg ca marcile renumite nu fac si anvelope resapate? Si ca in supermarketuri sunt si anvelope resapate?
          Marangoni fac gume normale cu brandul Marangoni sau resapate cu brandul Marix.
          Probabil mai sunt si alte firme care fac la fel.
          In supermarketuri gasesti de obicei gume pentru turisme printre care si resapate.
          De obicei profilul celor resapate e copiat dupa profile mai celebre.
          Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Am zis "de obicei"........
            Si de ce n-ar fi si in supermarket ? Am avut la un moment dat pe masina de serviciu niste gume M+S marca Eurotire (parca ?) si la unul din ele a inceput sa se deslipeasca partea de rulare cam dupa 2000km.......am aflat ulterior ca fusesera luate dintr-un supermarket, nu mai stiu care........
            Pe de alta parte, iarasi, de obicei, astea resapate au pe eticheta lor ori pe cea de la raft mentiunea ca sunt "anvelope ecologice"......

Regulament

Comentariu

Nedumerirea in privinta anvelopelor din supermarketuri am avut-o in urma cu ceva timp cand vorbeam cu un prieten care a luat o pereche de anvelope, brand cunoscut, nu mai stiu exact despre ce era vorba, si era la pret foarte mic in comparatie cu alte magazine, dar nu scria nimic pe ele ca ar fi resapate sau nu ....si a zis ca dupa 15000 de kn cu ele a inceput sa aiba probleme cu ele...

Comentariu

Referitor la Insa Turbo Special Track:

In acest moment sunt incaltat cu Mudzilla 35'' X 13.5 X R15.
                M-ar interesa Insa, dar ca dimensiune sa fie un minim 34".
                As pune 34'' sau 35'' X 11.5 sau 12.5 X R15.

Cel mai mare pe care il vad la Delta Grup pe site este : 285 X 75 X R16.

Asta inseamna ca ar trebui sa schimb jantele...
                285 e aproximativ un 34'' ?

Multumesc,
                Razvan
                Off road student on Patrol 260.

Comentariu

Buna ziua !

O anvelopa resapata ar trebui sa aiba pe ea inscriptia "RETREAD". Dar asta o fac doar producatorii mai seriosi.

Toti producatorii cu nume resapeaza, doar ca produsul finit se vinde sub al nume (vezi cazul Marangoni/Marix).

@Anjin_san:

285 nu inseamna absolut nimic, luat de sine statator. In raport cu procentul care da sectiunea, e cu totul altceva. Exemplu:

285x75R16 este un diametru, 285x65R16 este alt diametru, chiar daca elementul comun (latimea) este acelasi.

Stima,

Dragos

Comentariu

Poate l-ar ajuta sa foloseasca un calculator de anvelope :
                    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...elope-si-jenti

Regulament

Comentariu

Pentru Pajero V80 doream un set suplimentar de roti MT doar pentru iesit in teren, fiind la limita cu banii am incercat sa iau niste Kumho din Anglia la pret fara TVA, ar fi iesit la un pret bun chiar si cu transport dar dupa ce am virat suma am inteles ca nu pot cumpara de la ei fara TVA ne fiind inscris in registrul intracomunitar, s-a pus problema sa-mi returneze banii inapoi pe card, as fi luat atunci din tara ceva in limita banilor, am si vorbit la telefon cu Cristi de la Delta dar pana la urma avand niste retineri privind returnarea banilor am luat de la engleji Insa Turbo Sahara 235/85R16.
                      In urma unor discutii pe forum legat de dimensiunea reala a unui cauciuc resapat, aveam ceva emotii, dar dupa ce le-am montat ( ca sa fiu linistit, am facut si niste teste ajutat de Tavi cu ridicarea si comprimarea la maxim a suspensiei rotii din spate in diagonala pentru a aduce roata din fata in cea mai defavorabila situatie) si dupa ce le-am testat in noroi concluzia a fost clara: la Pajero V80 se pot monta fara probleme 235/85/R16 Insa Turbo Sahara.
                      M-a surprins usurinta cu care te scot din noroi cauciucurile fara a forta masina (adica chiar si in 4x4 H, fara a fie nevoie sa treci pe L cu blocare diferential central), adica s-a confirmat ce mi-a spus inainte "shoricelul" care a avut si el Sahara! Urmeaza o testare mai serioasa la munte zilele urmatoare.
                      Interesant ca de si nu le-am echilibrat (o voi face mai tarziu) la 120 km/h nu trepideaza nimica. Singura problema ar fi ca la rulare pe sosea sunetul iti sugereaza zborul unui avion dar s-ar putea spune ca este chiar interesant! Ce sa-i faci, ca sa ajungi la munte trebuie sa treci intai pe sosea. Important este ce faci cu ele in noroi!. La testul facut in 2008 de catre revista 4x4 Magazine din Anglia pentru 8 cauciucuri MT (au fost 6 probe, toate cauciucurile 235/85R16 fiind montate pe LR Defender), Sahara a iesit pe locul 1 la proba de traversare in noroi. Interesant comentariu din test privind proba de traversare in noroi: " cand ramai impotmolit in mocirla cu masina, pe noroi nu-l intereseaza cati bani a costat cauciucul !" (proba de umor englez!). Cred ca se facea aluzie la faptul ca la aceasta proba de noroi, cauciucuri scumpe si cu pretentii gen Cooper STT si GY Wrangler MT s-au prezentat lamentabil (au scos in schimb puncte la probele de rock crawl, sosea si macadam)
                      Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Postat în original de stanley Vezi post
                        Pentru Pajero V80 doream un set suplimentar de roti MT doar pentru iesit in teren, fiind la limita cu banii am incercat sa iau niste Kumho din Anglia la pret fara TVA, ar fi iesit la un pret bun chiar si cu transport dar dupa ce am virat suma am inteles ca nu pot cumpara de la ei fara TVA ne fiind inscris in registrul intracomunitar, s-a pus problema sa-mi returneze banii inapoi pe card, as fi luat atunci din tara ceva in limita banilor, am si vorbit la telefon cu Cristi de la Delta dar pana la urma avand niste retineri privind returnarea banilor am luat de la engleji Insa Turbo Sahara 235/85R16.
                        In urma unor discutii pe forum legat de dimensiunea reala a unui cauciuc resapat, aveam ceva emotii, dar dupa ce le-am montat ( ca sa fiu linistit, am facut si niste teste ajutat de Tavi cu ridicarea si comprimarea la maxim a suspensiei rotii din spate in diagonala pentru a aduce roata din fata in cea mai defavorabila situatie) si dupa ce le-am testat in noroi concluzia a fost clara: la Pajero V80 se pot monta fara probleme 235/85/R16 Insa Turbo Sahara.
                        M-a surprins usurinta cu care te scot din noroi cauciucurile fara a forta masina (adica chiar si in 4x4 H, fara a fie nevoie sa treci pe L cu blocare diferential central), adica s-a confirmat ce mi-a spus inainte "shoricelul" care a avut si el Sahara! Urmeaza o testare mai serioasa la munte zilele urmatoare.
                        Interesant ca de si nu le-am echilibrat (o voi face mai tarziu) la 120 km/h nu trepideaza nimica. Singura problema ar fi ca la rulare pe sosea sunetul iti sugereaza zborul unui avion dar s-ar putea spune ca este chiar interesant! Ce sa-i faci, ca sa ajungi la munte trebuie sa treci intai pe sosea. Important este ce faci cu ele in noroi!. La testul facut in 2008 de catre revista 4x4 Magazine din Anglia pentru 8 cauciucuri MT (au fost 6 probe, toate cauciucurile 235/85R16 fiind montate pe LR Defender), Sahara a iesit pe locul 1 la proba de traversare in noroi. Interesant comentariu din test privind proba de traversare in noroi: " cand ramai impotmolit in mocirla cu masina, pe noroi nu-l intereseaza cati bani a costat cauciucul !" (proba de umor englez!). Cred ca se facea aluzie la faptul ca la aceasta proba de noroi, cauciucuri scumpe si cu pretentii gen Cooper STT si GY Wrangler MT s-au prezentat lamentabil (au scos in schimb puncte la probele de rock crawl, sosea si macadam)

Subscriu ,Insa Sahara sunt formidabile ,si eu dupa cautari si intrebari am concluzionat ca acestea-s cele mai ok si le folosesc de 2 ani deja ma pregatesc sa le inoiesc ,daca nu te superi cat au costat.

Comentariu

a mai avut cineva Lerma Gomme profil simex ?
                          cum se comporta in teren ?
                          se echilibreaza usor ?
                          ca si greutate cum sunt ?
                          nu prea am vazut explicatii detaliate decat de la o singura persoana care a zis ca nu a avut probleme.
                          astept pareri si sfaturi.

multumesc.

Comentariu

Buna ziua,

am tot citit insa nu am gasit un raspuns care sa il inteleg cum trebuie

Intrebarea este :

Cum imi dau seama daca o anvelopa este "resapata" in cazul ca nu scrie pe ea???
                            Exista ceva ce le diferentiaza de cele normale?

Multumesc
                            Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
                            "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Postat în original de 4L Limited Vezi post
                              Buna ziua,

am tot citit insa nu am gasit un raspuns care sa il inteleg cum trebuie

Intrebarea este :

Cum imi dau seama daca o anvelopa este "resapata" in cazul ca nu scrie pe ea???
                              Exista ceva ce le diferentiaza de cele normale?

Multumesc
                              Intai dupa marca, nume.......Malatesta, Ziarelli, Pneus, Insa Turbo si altele care le mai gasesti discutate in acest topic....
                              Apoi dupa faptul ca mai sunt denumite si "ecologice"........
                              Si nu in ultimul rand dupa pret......ceva mai mic decat al gumei originale......

Regulament

Comentariu

Multumesc insa vizibil se poate diferentia unele de altele? Adica daca ma uit la ea pot sa imi dau seama?

Marius
                                Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
                                "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Procesare...
                                X