Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Anvelopele de iarna - pareri si opinii

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

@vstef_is sa stii ca am aceleasi anvelope BP Pneus copie la Yokohama Geolander si sunt ff multumit, surprins chiar, unde la inceput am rulat f timid, acum merg linistit, intradevar numai 4x4 pt. ca in zona mea inca mai e zapada si pe asfalt, dar ok la banii astia ... ce sa zic fiecare cu parerea lui, aaa era sa uit, cu presiunea care trebuie bat zimexurile, am testat
    Mesaj pt. straini:
    Daca vine sfarsitul lumii, haideti in Romania ca noi suntem cu 100 de ani in urma.

Comentariu

(ca sa ramana si pe topicul dedicat:)

ce alegem (si de ce - dpdv zapada/gheata, zgomot, toceala/rezistenta) intre:
      - BFG Winter Slalom
      - Cooper Discoverer M+S
      - Michelin Primacy Alpin
      - Bridgestone Blizzak DM-V1
      - Bridgestone Blizzak LM25
      - General Snow Grabber
      - Continental CrossContact Winter
      - alta?!
      ex-Iulika0069

Comentariu

Am urmarit discutiile voastre si mi-au fost de mare folos in alegerea anvelopelor de iarna,astfel am optat pentru Nokian Hakkapeliitta LT.Sunt foarte foarte bune pe zapada si gheata,tractiune si franare maxima.Dar atentie sunt exclusiv de iarna,si la -10 grade ele sunt tot moi,deci nu este recomandata investitia decat in acest sens.
        Nu e rege ca LEU si masina ca GEU !

Comentariu

Postat în original de Iulika0069 Vezi post
          (ca sa ramana si pe topicul dedicat:)

ce alegem (si de ce - dpdv zapada/gheata, zgomot, toceala/rezistenta) intre:
          - BFG Winter Slalom
          - Cooper Discoverer M+S
          - Michelin Primacy Alpin
          - Bridgestone Blizzak DM-V1
          - Bridgestone Blizzak LM25
          - General Snow Grabber
          - Continental CrossContact Winter
          - alta?!
          Recomand Bridgestone Blizzak DM-V1. Testate de mine. Foarte eficiente iarna.

Comentariu

Re: Anvelopele de iarna - pareri si opinii

Sunt posesorul unui turism , defapt 2 dar cel cu care circul mai mult e incaltat cu Dunlop sp winter response 195/65/15 noi noute luate anul trecut ce pot spune e ca pe zapada cam lasa de dorit, insa cand afara sunt - 15/18/20 grade pot spuna ca au aderenta buna in ideea ca fac tractari cu masina si am fost surprins sa vad cat de bine raspunde si se comporta masina cu ele,la cealalta masina debica frigo la temp scazute mie cam frica dar pe zapada am fost uimit de-a binelea cum merg 165/70/13.

Comentariu

1) Cooper Discoverer M+S (SnowGroove) . Am pe Toyota asa ceva (marimea 265/75/R15), pe zapada moale sau batatorita sunt de vis, pe asfalt sunt f bune, pe gheata sunt patina ca orice alt cauciuc de altfel. Am circulat si vara cu ele, relativ zgomotoase, bune pe ploaie si umezeala. Acum nu am apucat sa le pun pe masina si am circulat saptamana asta cu Cooper STT (niste MT-uri cu marcaj M+S). Pot spune ca Discoverer M+S sunt "avioane" in conditii de iarna (vorbesc de mers pe asfalt/oras/drumuri normale) fata de STT, sunt mult mai aderente. Cum se opreste ploaia fac schimbarea cauciucruilor.

2) Pirelli WinterCarving am pe turismul mic. Sunt minunate, pe asfalt inghetat, zapada, umezeala, zapada batatorita. De departe, foarte multumit de ele.
              "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
              cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
              "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Salut,

Cat priveste anvelopele de iarna, recomand cu toata caldura BFG Winter Slalom. Excelente la franare (am franat brusc de la 60 km/h, nu a fugit stanga-dreapta, a oprit "incet si sigur") si plecari de pe loc pe carosabil acoperit cu zapada, zapada + gheata. Nu stralucesc in conditii de pamant noroios acoperit cu un strat de circa 30 cm de zapada, cand deplasarea se face in rampa (pe drum drept nu am incercat in aceste conditii, daca incerc, revin cu impresii).

Eu am montata dimensiunea 265/70/R16.

Comentariu

Postat în original de Cristaky Vezi post
                  Salut,

Cat priveste anvelopele de iarna, recomand cu toata caldura BFG Winter Slalom. Excelente la franare (am franat brusc de la 60 km/h, nu a fugit stanga-dreapta, a oprit "incet si sigur") si plecari de pe loc pe carosabil acoperit cu zapada, zapada + gheata. Nu stralucesc in conditii de pamant noroios acoperit cu un strat de circa 30 cm de zapada, cand deplasarea se face in rampa (pe drum drept nu am incercat in aceste conditii, daca incerc, revin cu impresii).

Eu am montata dimensiunea 265/70/R16.
                  Ce model de BFG Winter Slalom ai: KSI sau GO?
                  GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
                  GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
                  razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

Scuze, KSI.

Comentariu

Postat în original de Cristaky Vezi post
                      Scuze, KSI.
                      Si mie imi plac KSI- au desenul caii de rulare mai apropiat de offroad decat multe anvelope de iarna destinate exclusiv soselei...
                      GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
                      GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
                      razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

Procesare...
                      X