Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelopele de iarna - pareri si opinii


Caphonne

Postări Recomandate

Salutare as vrea sa lamurim odata pentru ca deja ninge in unele zone ce cauciucuri sunt recomandate iarna pe zapada si gheata impreuna sau separat.Toata lumea se intreaba pe aici cum se comporta spre exemplu Simexurile,MT-urile ,AT-urile etc unii spunand ca sunt bune altii ca nu sunt bune tocmai de asta as vrea sa clarificam.

Pararea mea este ca, ca si la turisme la 4x4 este nevoie iarna de cauciucuri exclusiv de iarna si nu de altceva daca vrei sa ai rezultate bune (parerea mea).

Acum astept de la voi cei care ati mers iarna ceva pareri si opinii legate de diverse marci de amvelope care sunt mai bune mai late sau mai inguste etc.

Mie spre exemplu mi-au facut cu ochiul niste BFG Winter slalom la un pret nu foarte mare .

Deci astept pareri de la cunoscatori pentru a fi mai usor celor care cauta sa gaseasca si s anu mai deschida fiecare cate un post.

O seara buna.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

S-a discutat de nenumrate ori in nenumarate topicuri

 

1. cauciucurile de noroi nu sunt bune pe zapada doar zapada mare afanata!!

Ex: simex, bogger, bfg MT, super swamper TSL, goodyear wrangler MT...

 

2.cele mai bune cauciucuri de iarna sunt acelea facute special pentru acest anotimp!!

Cea mai buna aderenta pe zapada o are zapada si atunci cauciucurile

care retin zapada intre creste sunt bune pe acest tip de teren.

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Multi prefera Nokian Hakkapeliitta

http://www.at-speed.com/turn-in/9-5/hkplrsi_tuote_iso.jpg

 

Eu am ales Nokian WR SUV

http://www.automax.hu/kepek/nokian/nokian_wr_suv.1.jpg

 

Sunt multumit de ele ... isi fac treaba bine

 

 

Gumele MT nu au ce cauta pe zapada batatorita si gheata pe cand cele cu design special de zapada merg si pe zapada batatorita si se descurca cat de cat si pe gheata (unde lantul ii sfant).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Chiar vroiam sa deschid si eu un topic de genul asta.

 

Eu am pe Discovery Yokohama Geolander G072 I/T(ice terrain) si singura lor problema e ca nu gasesc una de rezerva la 235/70/16.

In rest, trage ca trenul, nu patineaza, iar cind frinez, parca sint pe asfalt.

 

Mai am pe alte masini Dunlop SP3, Michelin Alpin, dar nu au nici pe departe calitatile Yokohama.

 

AT-urile nu fac fata(General Grabber), la manevre bruste de volan, spatele o ia inainte, iar MT-urile nu le-am incercat.

 

La ce am vazut zilele astea, cred ca cine umbla cu gume de vara pe vremea asta, e inconstient (chiar daca nu are bani de unele pt.iarna) .

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Eu am yokohama geolander mt ca cel din poza atasata si am fost surprins sa vad ce bine se descurca pe zapada chiar si dinaia afanata,franeaza bine.Am impresia ca sunt facute dintr-un cauciuc mai moale pt ca se uzeaza repede la temp.normale.Cei care au poate sa confirme.Am inceput sa merg mai timid prin zapada la inceput ,mai ales ca stiam ca simexurile si mt nu prea se descurca bine iarna dar acuma ma bag cu tupeu.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Personal folosesc General grabber at 2 si pe zapada merg fara probleme. Mai am 2 roti Dunlop cu tepi care merg bine deasemenea.

generalgrabberat2.jpg.f22069297908452b8f01a06553278aa2.jpg

1998 ARO 243 3.2 UTB

2004 Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16 v

1984 Mercedes-Benz w 123 300D Kombi

1994 Yamaha Virago XV 535

1999 Yamaha XT 600

1960 IZH Festival

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Tot Yokohama Geolandar I/T am dar difera profilul.

 

http://www.productwiki.com/upload/image ... 00-400.jpg

 

Sunt foarte multumit,masina este foarte capabila si fara sa o cuplez. Cu alea de vara nu mai zic ca imi era frica sa plec de pe loc avand in vedere ca spatele era de mult in stanga sau dreapta.

Despre M/T-uri am inteles din mai multe opinii ca nu sunt bune deloc pe timp de iarna,pe gheata = patine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Subscriu la Yokohama Geolander MT si copia BP Pneus Cross Country. Sunt excelent de extraordinare. Merg numai cu spatele 95% din timp, iar cu 4x4 merge foarte bine...

 

Foarte multumit de BP Pneus Cross Country pe zapada. Mult mai bune decat profilul tip BFG MT in nameti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Nici o parere despre BFG AT ? :p

 

AT -uri de la BFG am eu pe masina de strada si merg relativ bine daca esti in 4X4; dintre toate cu care am mers, cel mai impresionat am ramas de Winter Slalom - tot de la BFG - zici ca ai ,,ghiare" la roti, super anvelope si nici nu sunt prohibitiv de scumpe ca si Nokian-ul.....

Sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare !

 

 

 

------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Cooper Discoverer m+s

 

http://1.1.1.5/bmi/i57.photobucket.com/albums/g214/AK96/pics/002-2.jpg

 

Din pacate, in europa doar varianta fara cuie, dar merg fara probleme. Unde mt-ul intra in greva deifintiv si irevocabil, cu asta iti permiti sa ocolesti gropile ca pe asfalt.

 

Dulcene, Stefane, mai lasati-ne mah cu emteurile pe zapada, ca sunt sub orice critica. Pe dealuri face fiecare ce vrea cu viata lui, dar pe drumuri publice, combinatia MT + gheata si/sau zapada batatorita = Iresponsabilitate cu I MARE!!! Dupa ce era sa spulber vreo 2 masini, acum 3 ani, am renuntat de buna voie si nesilit de nimeni la BP Pneus Cross Country si am bagat 500 de euro in gume de iarna. Prefer siguranta in locul Look-ului.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

srevni, nu vorbesc din carti, merg in fiecare zi cu masina si Cross Country in categoria MTuri sunt printre cele mai bune ca profil. Cu presiune mica si 4x4 e impecabila treaba. Chiar si doar cu spatele mergi fara probleme. In contextul in care trec pe langa orice alta masina, cu orice cauciuc de zapada civil, eu zic ca e ok. Intradevar BFG MT nu exceleaza, dar profilul tip cross mi se pare net mai bun.

 

Iar la zapada afanata o sa-mi calc pe inima si sa spun ca e mai bun ca un AT sau un cauciuc de iarna dedicat, pentru ca sapa in zapada. Azi noapte ce crezi ca am facut? Drumuri prin nameti, peste dealuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

eu votez cu AT-urile. ieri -cat am facut o tura scurta catre casa dupa care rapid inapoi la service- s-au comportat impecabil, desi nu prea era deszapezit pe unde-am mers. si nu cuplasem fata. zic mai multe sper eu in seara asta cand cred ca-l aduc pe gogu acasa. si-aici la mine nu-i deszapezit deloc. :) ca veni vorba: cine-i patrolul alb LWB b 69 cnx (ca bag de seama ca suntem vecini) ca sa-i multumesc pe-acesta cale pentru azi dimineata cand eu ma duceam dupa paine cu VW-ul iar patrolul a luat un mal de zapada intre roti sa-mi faca si mie loc pe drum. multumesc, frumos gestul!

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

eu votez cu AT-urile. ieri -cat am facut o tura scurta catre casa dupa care rapid inapoi la service- s-au comportat impecabil, desi nu prea era deszapezit pe unde-am mers. si nu cuplasem fata. zic mai multe sper eu in seara asta cand cred ca-l aduc pe gogu acasa. si-aici la mine nu-i deszapezit deloc. :) ca veni vorba: cine-i patrolul alb LWB b 69 cnx (ca bag de seama ca suntem vecini) ca sa-i multumesc pe-acesta cale pentru azi dimineata cand eu ma duceam dupa paine cu VW-ul iar patrolul a luat un mal de zapada intre roti sa-mi faca si mie loc pe drum. multumesc, frumos gestul!

NASU MARE!!!! Sa traiasca!!!! :x :x :x

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

eu votez cu AT-urile. ieri -cat am facut o tura scurta catre casa dupa care rapid inapoi la service- s-au comportat impecabil, desi nu prea era deszapezit pe unde-am mers. si nu cuplasem fata. zic mai multe sper eu in seara asta cand cred ca-l aduc pe gogu acasa. si-aici la mine nu-i deszapezit deloc. :) ca veni vorba: cine-i patrolul alb LWB b 69 cnx (ca bag de seama ca suntem vecini) ca sa-i multumesc pe-acesta cale pentru azi dimineata cand eu ma duceam dupa paine cu VW-ul iar patrolul a luat un mal de zapada intre roti sa-mi faca si mie loc pe drum. multumesc, frumos gestul!

NASU MARE!!!! Sa traiasca!!!! :x :x :x

 

SA TRAIASCA!!!

:x :x :x

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Tot Yokohama Geolandar I/T am dar difera profilul.

 

http://www.productwiki.com/upload/image ... 00-400.jpg

 

Sunt foarte multumit,masina este foarte capabila si fara sa o cuplez. Cu alea de vara nu mai zic ca imi era frica sa plec de pe loc avand in vedere ca spatele era de mult in stanga sau dreapta.

Despre M/T-uri am inteles din mai multe opinii ca nu sunt bune deloc pe timp de iarna,pe gheata = patine.

 

Acelasi model am si eu pe masina ... sunt extraordinare!

Film ... urcare pe zapada proaspata si necalcata!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

eu cu mt-uri n-am aderenta decit daca am zapada sub gume. cum am dat de asfalt si gheata, incepe distractia, abia o tin pe sosea. pe zapada pot merge 70-80 cu mt-urile fara probleme. kamikazii merg cu simexurile cu 100, asta ca sa stiti la ce se refera Petre cind zice de mers ca nebunii...

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

:hi

 

Si AT-urile (AT=All Terrain) sint diferite. Majoritatea au inscriptia M+S (Matsch und Schnee sau Mud and Snow=noroi si zapada), ceea ce insa nu le face cauciucuri de iarna (d.p.d.v. al producatorului, aderentei pe zapada si al legislatiei). Cauciucurile care poarta inscriptia M+S, sint asanumitele Allwetter (pt. toate anotimpurile) si recunoscute oficial ca si cauciucuri de iarna in multe tari (dar nu in toate). Semnul care defineste un cauciuc de iarna autentic (egal ca e profil AT sau altul) este "fulgul de zapada". Numai cauciucurile "insemnate" astfel, au proprietatile necesare (amestecul "gumei", profil, etc.) deplasarii in conditii de siguranta pe perioada de iarna.

 

P.S.: Referitor la titlul topicului, parerea mea este ca cele mai bune cauciucuri de iarna sint lanturile. :grin:

 

PATROLATOR

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Simex cu presiune 0,8-1. Pana dati de gheata nu aveti ce sa reprosati daca nu mergeti ca nebunii. Cand ai gheata....lanturi! Restul e poveste pt suv-uri!

 

Deci daca voi la Simex-uri aveti 0.8 si 1 io la MT-uri sa las mai jos decat 1.7 cat am acum si pe fata si pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

INTERCO - SuperSwamper TRXUS, un MT neasteptat de bun n conditii de zapada, batatorita, afanata, si noroi... m-am lamurit cu ocazia zapezilor din Bucuresti si un recovery prin nameti si teren arat inghetat....

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pareri si opinii despre cauciucuri de iarna

 

Am un set de BF AT, si un set de Dunlop SJ5.

 

Este diferenta enorma intre cele 2 tipuri de anvelope.

In afara de forta de tractiune in zapada afanata, cred ca este la fel de important si compotramentul pneului pe gheata sau zapada batatorita atat la franare si stabilitate laterala cat si la tractiune.

Interesant este faptul ca aderanta este cu atat mai mare cu cat temp este mai scazuta (exp -10 C)

Transpus in note perceptia mea este ca daca Dunlop-ul merita 9-10 in conditiile date, BF este de 6-6.5, iar un pneu de vara obisnuit ar avea nota 3-4.

LC 120 AT TEMS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare