Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

diferenta roata rezerva cu restul

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• diferenta roata rezerva cu restul

Vreau sa cumpar o rezerva ingusta de 195/80/17.Eu am 255/60/17.
    Tire Size Calculator da o diferenta de diametru de 0,82 %.
    Masina este 4x4 permanent.
    Pot folosi rezerva pentru 50 Km cat scrie la carte,fara a produce vreo "bucurie" ?
    Multumesc.

Re: diferenta roata rezerva cu restul

Nu cred ca se intampla ceva, pentru ca daca are 4x4 permanent ar trebui sa aiba diferentialul central cu alunecare ( de exemplu Haldex ). Daca este vorba de o masina "cu calculatoare" s-ar putea ca din diferenta de rotatii ale rotilor, masurata de impulsul senzorilor de ABS, sa zica ca ai roata desumflata. O problema ar fi diferenta de latime a caii de rulare, sa nu-ti traga directia pe partea cu roata mai ingusta, dar asta am mai vazut si la alte masini care au din fabrica rezerva ingusta. La Touareg ,de exemplu, stiu ca este o rezerva cu cauciuc Continental care se "pliaza" facand ca rezerva sa aiba un diametru mai mic, dar latimea este aceeasi.
    2 x Patrol Y61 LWB 2.8 si 3.0

Comentariu

Mai are cineva o parere ?,marti ma duc s-o cumpar.

Comentariu

Despre ce masina vorbim?
        Cu roata de rezerva vei rula foarte rar sau aproape deloc, cei 50 km ii vei putea parcurge linistit in conditii normale.
        Desi nu e recomandat chiar daca este 4x4 permanent poti merge linistit multi km chiar cu toate 4 cauciurile dimensiuni diferite dar cu bun simt.
        Problemele apar la o exploatare indelungata sau in momentul in care incepi sa o fortezi sau e exagerat de diferita dimensiunea de ce ai tu nevoie.
        Cum la tine nu e cazul, nu ai de ce sa ti faci probleme.
        Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Procesare...
        X